Божхона ходимлари заргарлик буюмларини ноқонуний олиб кирилиши билан боғлиқ яна бир қонунбузарлик ҳолатига чек қўйишди.
Сумка астари ичига нима яширилган эди?
Сурхондарё вилояти божхона бошқармасининг “Сариосиё” чегара божхона постига қўшни мамлакатдан кириб келган фуқаро А.С заргарлик тақинчоқларини ноқонуний тарзда юртимизга олиб киришга уринганлиги фош этилди.
Фуқаро А.С.нинг қўл юклари  рентген-сканер аппарати ёрдамида божхона назоратидан ўтказилганда, божхона ходимининг оғзаки сўровида маълум қилинмаган металл буюмлар борлиги  маълум бўлди. Яъни, фуқаро А.С томонидан божхона тўловларидан қочиш мақсадида ўзининг қўл сумкасининг астари ичига “моҳирона” усулда 349,29 грамм кумуш металлидан ясалган заргарлик тақинчоқларини яширишга  уринганлиги аниқланди.

Обнаружены спрятанные под чехлом сумки ювелирные украшения
Сотрудниками таможни продолжаются осуществляться мероприятия по борьбе с незаконным ввозом ювелирных изделий на территорию нашего государства.
В частности, на приграничном таможенном посту “Сариасия” УГТК по Сурхандарьинской области была пресечена попыткка незаконного ввоза гражданкой А.С. ювелирных изделий на территорию нашей страны.
В ходе проведения таможенного контроля грузов граждан, прибывающих с территории соседнего государства, изображения, высвеченные на экране сканирующего рентгеновского аппарата при осмотре груза гражданки А.С. вызвали у таможенников подозрение. В результате проведенных дальнейших тщательных проверок, под чехлом принадлежавшей ей сумки, были обнаружены заранее спрятанные, изготовленные из серебра ювелирные украшения в количестве более 349 гр.