Божхоначилар “DAF”га яширилган қурол-яроғ ва ўқ-дориларни фош этишди
Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 246-моддасига биноан божхона назоратини четлаб ёки божхона назоратидан яшириб, декларациясиз қурол-яроқ ва ўқ-дориларни Ўзбекистон Республикасининг божхона чегарасидан ўтказиш учун жиноий жавобгарлик белгиланган.
Шунга қарамай айрим фуқаролар томонидан ўқ-дориларнинг божхона чегаралари орқали ноқонуний олиб ўтишга уринишлар кўзга ташланмоқда.
Жумладан, “С.Нажимов” чегара божхона пости ходимлари томонидан, “Бета” лақабли хизмат ити ёрдамида, фуқаро П.В. бошқарувида бўлган “DAF FT XF 105460” русумли юк автотранспорт воситаси божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, унинг салонидаги бардачок ичида божхона назоратидан яширилган, йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган, қиймати 2 274 000 сўмлик, 2 дона елим қути ичида 4,5 мм калибрли “Выстрел” номли пневматик ўқлар, 6 дона “ГАЗ СО2”  номли газ балончиклар ва 1 бир дона “STALKER” номли пистолети борлиги аниқланди.

В процессе таможенного контроля выявлены сокрытое оружие и боеприпасы
Согласно статье 246 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, уголовная ответственность за контрабанду, то есть перемещение через таможенную границу Республики Узбекистан помимо или с сокрытием от таможенного контроля взрывных устройств, вооружения, огнестрельного оружия или боеприпасов – обеспечена!
Тем не менее, некоторые граждане все же пытаются незаконно провезти оружия и боеприпасы через таможенную границу нашего государства.
В частности, на приграничном таможенном посту «С.Наджимов» УГТК по Ташкентской области был проведен таможенный контроль с использованием служебной собаки по кличке «Бета» в отношении грузового автотранспортного средства марки “DAF FT XF 105460” за рулем которого находился гражданин П.В.
В результате проведенных проверок в бардачке автомобиля были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, не задекларированные и не заявленные при устном опросе пули для пневматического оружия с калибром 4,5 мм. «Выстрел» в двух пластмассовых емкостях, 6 единиц газовых баллончиков “ГАЗ СО2” и один пистолет “STALKER”.