Яширилган қадимий тилла тангалар фош қилинди
Маълумки, Давлат божхона қўмитаси республикада қонун ҳужжатларига мувофиқ маданий бойликларнинг олиб чиқилиши ва олиб кирилиши тартиби устидан назоратни амалга оширади.
Яқинда Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Ғишткўприк” чегара божхона пости ходимлари ноёб тарихий ва маданий бойликларнинг республикадан олиб чиқишга бўлган уринишни бартараф этишди.
Гап шундаки, мазкур божхона пости орқали қўшни давлатга йўл олган фуқаро М.М.нинг қўл юки белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилганда, назорат-рентген аппаратида шубҳали тасвирлар акс этди.
Шундан сўнг, ушбу қўл сумкаси холислар иштирокида ва белгиланган тартибда очиб кўздан кечирилди. Натижада, унда божхона назоратидан яширилган, йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган, қиймати          6 400 000 сўмлик, вазни 16 граммни ташкил қилган 2 дона 1898 йилда, 1 дона 1899 йилда ва 1 дона 1900 йилда ишлаб чиқарилган “Б.М.Николай” ёзувли тилла тангалар борлиги аниқланди.
Ушбу пост ходимлари томонидан заргарлик буюмларининг ноқонуний олиб ўтилишига доир яна бир ҳолат аниқланди. Қўшни давлатдан пиёда ҳолда кириб келган фуқаро С.Ё.нинг ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди. Шундан сўнг, ушбу фуқаро шахсий кўрикдан ўтказилди. Натижада, унда божхона назоратидан яширилган, йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган, оғирлиги 172 грамм бўлган, сариқ металдан ясалган, қиймати 51 600 000 сўмлик, 3 турдаги заргарлик буюмлари борлиги маълум бўлди.

Пресечена попытка вывоза старинных золотых монет
Культурные ценности — это движимые предметы материального мира, представляющие собой национальную, историческую, художественную, научно-познавательную, духовно-нравственную и иную культурную значимость.
Как известно, одними из государственных органов призванных сохранять культурные ценности выступают таможенные органы, на которые возложены функции по пресечению незаконного их перемещения (ввоза или вывоза) через таможенную границу.
На днях, сотрудниками приграничного таможенного поста «Гишткуприк» УГТК по Ташкентской области была пресечена попытка незаконного вывоза историко-культурных ценностей за пределы нашей республики.
Дело в том, что при проведении таможенного контроля в установленном порядке, изображения, высвеченные на мониторе рентгеновского аппарата при проверке ручной клади гражданки М.М., показались подозрительными.
В результате проведенного при участии понятых личного таможенного досмотра, в сумке гражданки были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, не указанные в пассажирской таможенной декларации и не заявленные при устном опросе несколько золотых монет с изображением профиля Николая II, чеканенные в период его правления. В частности, 2 золотые монеты 1898 года выпуска, 1 золотая монета 1899 года выпуска и одна золотая монета 1900 года выпуска. Общий вес обнаруженных монет составил 16 граммов, а сумма по предварительным подсчетам составила 6 миллионов 400 тысяч сум.