«Volkswagen» салонидаги вискилар
Юртимизда божхона чегаралари орқали ҳаракатланаётган фуқароларнинг ўз эҳтиёжлари учун товар-моддий бойликларини олиб ўтишлари учун бир қатор қулайликлар яратилганлиги алоҳида аҳамиятга эга. Бундай имкониятлардан ўзларининг ғаразли мақсадларида фойдаланиб қолишга уринаётганлар ҳам учраб турганлиги, айниқса ачинарлидир.
Бу борада, Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси ходимларининг саъй-ҳаракатлари натижасида ҳар хил турдаги алкоголь маҳсулотларнинг республикамиз ҳудудига ноқонуний йўллар билан олиб кирилишининг олди олинмоқда.
Бошқарманинг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан Тахиатош туманида тезкор тадбир ўтказилди. Тадбир давомида, А-380 автомобиль йўлида ҳаракатланиб кетаётган фуқаро Д.А. бошқарувидаги  «Volkswagen» русумли автомобиль тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди. Натижада, ушбу автоулов салони ва унга бириктирилган тиркамасида чет элда ишлаб чиқарилган ва божхона расмийлаштирувидан ўтганлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган қиймати сал кам 56 миллион сўмлик 179,8 литр ноқонуний олиб келинаётган виски ва коньяк маҳсулотлари борлиги аниқланган.

В автомобиле «Volkswagen» обнаружены алкогольные напитки
Согласно действующему законодательству, перемещение пассажирами, въезжающими в республику через таможенную границу товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных платежей, возможно при соблюдении установленных ограничений. Следует учитывать, что в нормативных документах определены отдельные группы товаров, для которых установлены ограничения в отношении перевозки и ввозимого объема, например, табачные изделия, алкоголь (не более 2 литров), ювелирные изделия и др. Главное, чтобы физическими лицами были правильно задекларированы все перемещаемые товары.
Однако, некоторые граждане пытаются завезти алкогольную продукцию без соблюдения этих процедур и норм, к тому же еще и скрыв от таможенного контроля.
Сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Республике Каракалпакстан в районе Тахиаташ было проведено оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был остановлен и проверен с участием понятых ехавший по автомобильной дроге А-380 автомобиль марки «Volkswagen», которым управлял гражданин Д.А. В результате, в салоне автомобиля, а также внутри прицепа были обнаружены незаконно перевозимые, изготовленные за рубежом такие алкогольные напитки как виски и коньяк в количестве 180 литров, на сумму 56 миллионов сум. К обнаруженным товарам у водителя отсутствовали необходимые документы, подтверждающие таможенную оформленность и качество товаров.