Қонунни билмаслик жавобгарликдан озод этмайди
Республикамизга халқаро аэропортлар орқали кириб келишда, ҳар бир фуқаро томонидан божхона тўловларисиз қиймати 2000 АҚШ долларигача бўлган меъёрий товарларни олиб кирилиши мумкин. Бироқ, айримларини олиб киришга эса чекловлар мавжуд.
Хусусан, алкоголь шу жумладан пиво маҳсулотларини 2 литргача олиб киришга рухсат этилган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига Ф-1789, 12.06.1997й) кўра, Ўзбекистон Репсубликаси қонунчилиги билан белгиланган акциссиз олиб кириш меъёрлари доирасини истисно қилган ҳолда, 1997 йил 1 июлдан Ўзбекистон Республикаси акциз маркаси бўлмаган тамаки маҳсулотлари ва алкоголь ичимликларни жисмоний шахслар томонидан республикамиз ҳудудига олиб кириш таъқиқланган.
Ҳар бир чегара божхона постида божхона қоидаларини тарғиб қилувчи видеороликлар ва стендлар жойлаштирилган. Шунингдек, жисмоний шахслар томонидан божхона тўловларига тортилмайдиган товарларни олиб кириш нормалари божхона органи ходимлари томонидан оғзаки тарзда тушунтириб келинмоқда.
Шундай бўлсада, йўловчи фуқаролар томонидан олиб кириш нормасидан ошиқча бўлган алкоголь маҳсулотларини декларацияламаслик ва яшириб олиб ўтиш ҳолатлари аниқланмоқда. Мисол учун, “Москва-Наманган” йўналишидаги авиарейс билан учиб келган Ўзбекистон республикаси фуқароси С.Н. томонидан 13 литр алкоголь ичимликлари ва 5 лирт спирт маҳсулотини ноқонуний олиб киришга бўлган уриниш “Наманган аэропорт” чегара божхона пости ходимлари томонидан тўхтатиб қолинди.

Незнание закона не освобождает от ответственности
Как известно, при въезде в республику через международные аэропорты можно ввозить товары без уплаты таможенных платежей, стоимостью до 2000 долларов США.
Однако, есть ограничения на ввоз некоторых товаров, в частности разрешенно ввозить алкоголь в том числе пиво, в пределах 2 литров (пр.1, ПП-3512 от 06.02.2018 г). На основании Постановления Президента РУз (ПП-1789 от 12.06.1997 г.) с 1 июля 1997 г. физическими лицами запрещён ввоз в  Узбекистан табачных изделий и алкогольных напитков без акцизных марок Республики Узбекистан, за исключением ввоза в пределах норм, установленных законодательством Республики Узбекистан.
На каждом приграничном таможенном посту установлены видео ролики и стенды о таможенных правилах, также сотрудники таможенных органов в устной форме объясняют нормы беспошлинного ввоза физическими лицами товаров, не подлежащих облажению таможенными платежами. И не смотря на всё это со стороны пассажиров выявляются факты сокрытия и не декларирования превыщающие нормы ввоза алкогольной продукции. К примеру, сотрудниками приграничного таможенного поста “Наманган аэропорт”, была пресечена попытка незаконного ввоза гражданином РУз С.Н. прибывшим авиарейсом “Москва-Наманган”, 13 литров алкогольных напитков, из которых 5 литров был чистый спирт.