Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, Ўзбекистон Республикасида доимий яшаш жойига эга бўлган чет эллик фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга 5000 АҚШ долларига тенг ёки ундан ошмайдиган миқдорда нақд хорижий валютани йўловчи божхона декларациясида кўрсатган ҳолда эркин олиб чиқиб кетишларига рухсат этилади.
Хорижий валютани яширишга уриниш наф бермади
Белгиланган суммадан ортиқча нақд хорижий валютани олиб чиқиб кетиш учун Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг тегишли рухсатномаси талаб этилади.
Нақд хорижий валюталарнинг ноқонуний олиб чиқилишига доир навбатдаги божхона қоидабузарликлари “Ғишткўприк” чегара божхона постида фош қилинди.
Мазкур пост орқали авторанспорт воситасида йўловчи сифатида чиқиб кетаётган яна бир шахснинг қинғир қилмишларига ҳам чек қўйилди. Божхона ходимларини чалғитишга уринган ушбу шахс сумкасини божхона назоратига тақдим қилишдан аввал, ундаги яширилган 25 минг АҚШ долларини атрофдагиларган сездирмай, чўнтагига солади. Аммо, унинг бу ҳаракатлари божхоначиларнинг эътиборидан четда қолмади.
Шунингдек, пост ходимлари кийимлари орасига яширганча, 10 минг АҚШ долларини йўловчи божхона декларациясида ва божхона ходимларининг оғзаки сўрови пайтида маълум қилмасдан олиб чиқишга уринган яна бир шахснинг қонунга зид хатти-ҳаракатларига ўз вақтида чек қўйишди.

В связи с этим, таможенниками нашей республики продолжают осуществляться меры по пресечению незаконного вывоза наличной иностранной валюты. В частности, сотрудниками приграничного таможенного поста «Гишткуприк» Ташкентского областного таможенного Управления было пресечено подобное правонарушение.
В частности, было пресечено правонарушение, которое пытался совершить некий гражданин, выезжающий за пределы нашего государства на автотранспортном средстве. В ходе таможенных проверок, этот гражданин, перед тем как отдать свою сумку на проверку, попытался незаметно положить спрятанные в сумке 25 тысяч долларов США себе в карман. Но таможенники заметили его действия и в результате правонарушение было разоблачено.
А также, при проведении личного досмотра в одеждах еще одного гражданина пересекающего таможенную границу были обнаружены 10 тысяч долларов США, которые не были указаны ни в пассажирской таможенной декларации и не были заявлены при устном опросе.