Кабинага яширилган пақилдоқлар фош этилди
Ўзбекистон Республикасига пиротехника воситаларини олиб кириш тақиқланади. Одатда бу турдаги воситаларни яширинча олиб киришга уринишлар фақатгина янги йил арафасида кузатилади деб ўйлаймиз. Вахоланки, ундай эмас! Давлат божхона хизмати органлари ходимлари бу турдаги воситаларнинг ноқонуний олиб кирилишига қарши йил давомида кураш олиб боришади.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Яллама” чегара божхона постида қўшни давлатдан кириб келган юк автотранспорт воситаларидан бири божхона кўригидан ўтказилганида, унинг кабинасида ҳеч қандай хужжатлари бўлмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган 2 турдаги 720 дона пиротехника воситалари яширилганлиги фош бўлди.
Қиймати 580 минг сўмни ташкил қилувчи мазкур пиротехника воситаларининг умумий оғирлиги 1,4 кг.ни ташкил қилар экан.

В кабине автомобиля обнаружены пиротехнические изделия
Ввоз пиротехнических изделий в Республику Узбекистан – запрещен. Обычно, все мы думаем, что пиротехнику завозят и осуществляют реализацию ими только перед новым годом. Но, на самом деле это далеко не так! Государственная таможенная служба осуществляет борьбу по пресечению незаконного ввоза и фактов незаконного оборота пиротехнических изделий на постоянной основе.
В частности, на приграничном таможенном посту «Яллама» УГТК по Ташкентской области, в ходе проведения таможенного контроля в отношении грузовых машин, прибывающих на территорию нашей страны с соседнего государства, в кабине одной из грузовых машин были найдены спрятанные 720 единиц пиротехнических изделий 2 видов.
Сумма изъятых в качестве вещественного доказательства пиротехнических изделий составила 580 тысяч сум, а вес чуть менее 1,5 кг.