Бугунги кунда барча товарлар сингари ёқилғи маҳсулотларининг ҳам мамлакатимиз ҳудудига ноқонуний олиб кирилиши ва унинг қинғир савдосига бўлган уринишлар божхона ходимлари томонидан ўз вақтида тўхтатиб қолинмоқда.
“Нексия” ичига яширилган “Дизель”
Хусусан, Жиззах вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари бошқа ҳуқуқни мухофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда Жиззах шаҳрида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида фуқаро М.У бошқарувидаги “Нексия” русумли автоулов тўхтатилиб, кўздан кечирилганда, унинг салонида ҳеч қандай ҳужжатларсиз, ҳар хил турдаги елим идишларга жойланган жами 400 литр дизель ёқилғиси борлиги маълум бўлди ва ашёвий далил сифатида олиб қўйилди.
Шунингдек, ҳамкорликда олиб борилган тезкор тадбир вақтида яна бир шунга ўхшаш ҳолат аниқланди. Яъни, Жиззах шаҳридаги М-39 автомагистрал йўли орқали ҳаракатланган, фуқаро И.С бошқарувидаги “Нексия” русумли автомашина тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирилганда, унинг ичида ҳам худди юқоридаги каби 400 литр ноқонуний дизель ёқилғиси бор бўлиб чиқди.

В автомобилях “Nexia” обнаружено дизельное топливо
Сотрудниками таможни на сегодняшний день вовремя принимаются соответствующие меры по пресечению незаконного ввоза топливной продукции, а также по пресечению незаконной реализации на территории нашего государства.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Джизакской области и представителями других правоохранительных органов в городе Джизаке было проведено совместное оперативное мероприятие.
В ходе мероприятия был остановлен и досмотрен легковой автомобиль марки “Nexia” за рулем которого был гражданин М.У. В результате проведенного досмотра в салоне автомобиля были обнаружены разлитые в пластиковые канистры 400 литров дизельного топлива без необходимых документов, которые были изъяты в качестве вещественного доказательства.
Также, в ходе совместных оперативных мероприятий было пресечено еще одно похожее правонарушение. В городе Джизаке был остановлен и досмотрен ехавший по автомагистрали М-39 легковой автомобиль марки “Nexia” за рулем которого был гражданин И.С. В результате проведенного в установленном порядке досмотра в салоне автомобиля было обнаружено такое же количество (400 литров) дизельного топлива.