Кумушни оёқ кийимга яшириш найранги фош этилди
Божхона ходимлари заргарлик буюмларини мамлакатимизга ноқонуний олиб кирилишига ўз вақтида чек қўйишмоқда.
Ана шундай бир нечта уринишлар Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Ғишткўприк” чегара божхона постида аниқланди.
Қўшни давлатдан юртимизга кириб келган фуқаро Б.И. холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганида, ушбу шахс кийимлари ичига полиэтилин пакетга ўраб яшириб олган, йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган оғирлиги 168 грамм сариқ рангли металлдан ясалган, қиймати 50 миллион сўмлик 15 дона узук, 2 дона билагузук, 7 жуфт зирак, 3 дона занжир ва 3 дона кулон заргарлик буюмлари мавжудлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда фуқаро И.Л. холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганида, унинг оёқ кийимлари таглигига яширилган, йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган, оғирлиги 232 грамм кумушдан ясалган, қиймати 7 миллион сўмлик 17 жуфт зирак, 22 дона узук, 11 дона занжир, 4 дона билак занжирлари ва 5 дона занжир заргарлик буюмлари борлиги аниқланди.
Фуқаро М.З.нинг безовталаниши зийрак божхона ходимларида бежиз шубҳа уйғотмаган экан. Ушбу фуқаро холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганида, оёқ кийимларининг таглигига яширилган, йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган, оғирлиги 448 грамм оқ металлдан ясалган, қиймати 13 миллион сўмлик
30 жуфт зирак, 42 дона узук, 9 дона кулон, 31 дона занжир ва 5 дона билак занжир заргарлик буюмларини яшириб олиб ўтишга бўлган уринишини олди олинди.

Таможенники обнаружили спрятанные в подошве обуви ювелирные украшения
Как известно, по действующему законодательству, физические лица, въезжающие на территорию Республики Узбекистан, имеют право беспошлинно ввозить ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней в количестве не более 65 гр. Но, к сожалению, выявляются факты по попытке несоблюдения установленных ограничений.
Подобные правонарушения были пресечены на приграничном таможенном посту «Гишткуприк» УГТК по Ташкентской области.
В результате проведенного личного досмотра, осуществленного в отношении гражданки Б.И., прибывшего на территорию нашей страны с соседнего государства, под надетой на нее одеждой были обнаружены спрятанные, не указанные в пассажирской таможенной декларации и не заявленные при устном опросе, изготовленные из желтого цвета металла, завернутые в полиэтиленовый пакет такие ювелирные изделия, как 15 единиц колец, 2 единицы браслета, 7 пар серег, 3 цепочки и 3 кулона (подвеска). По предварительным подсчетам общая сумма обнаруженных ювелирных украшений составила 50 миллионов сум, а количество 168 граммов.
Еще в одном случае, при проведении с участием понятых личного досмотра, внутри подошвы обуви, принадлежавшей гражданину И.Л. и которые были на нем в тот момент, были обнаружены не заявленные при устном опросе и не указанные в пассажирской таможенной декларации спрятанные серебряные ювелирные украшения. Сумма обнаруженных 17 пар серег, 22 колец, 16 цепочек и 4 браслетов, которые гражданин пытался тайно пронести в нашу страну, составила 7 миллионов сум, а вес 232 граммов.
Еще одно похожее правонарушение было пресечено на этом же приграничном таможенном посту. Не зря у таможенников вызвала подозрение странное нервное поведение некой гражданки М.З. В результате проведенного с участием понятых личного досмотра, внутри подошвы ее обуви были обнаружены спрятанные, не заявленные при устном опросе и не указанные в пассажирской таможенной декларации, изготовленные из белого цвета металла ювелирные изделия, такие, как 30 пар серег, 42 кольца, 9 кулонов, 31 цепочек и 5 браслетов на общую сумму 13 миллионов сум. Общий вес обнаруженных украшений составил 448 граммов.