Сенатда Давлат божхона қўмитаси фаолияти самарадорлигини ҳамда мақсадли вазифаларга эришишни баҳолашнинг асосий мезонлари муҳокама қилинди
1957
Жорий йил 1 май куни Олий Мажлис Сенатининг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг мажлисида Давлат божхона қўмитаси фаолияти самарадорлигини ҳамда мақсадли вазифаларга эришишни баҳолашнинг асосий мезонлари бўйича жорий йилнинг биринчи чорагида божхона органлари томонидан амалга оширилган ишлар тўғрисидаги ҳисобот муҳокама этилди.
Таъкидланганидек, мамлакатимиз иқтисодий хавфсизлигини мустаҳкамлаш, давлат ғазнасига даромадлар тушишини таъминлаш, ташқи савдо алоқаларини ривожлантириш ҳамда контрабандага қарши курашишда Давлат божхона қўмитасининг фаолияти алоҳида аҳамият касб этади. Жумладан, Давлат бюджетига божхона тўловлари бўйича 3,4 трлн. сўм ундирилди. Ўтган йилнинг шу даврига нисбатан ундирилган божхона тўловлари 936,7 млрд. cўмга ёки 37,6 фоизга ошди.
Шунингдек, мамлакатимизда жадал суръатлар билан олиб  борилаётган ислоҳотлар доирасидаги лойиҳаларни рўёбга чиқариш, янги ишлаб чиқариш корхоналарини ташкил этиш, чет эл инвестицияларини фаол жалб қилиш мақсадида божхона тўловлари бўйича берилган имтиёзлар ҳажми ўтган йилга нисбатан 3,9 трлн. сўмга (ёки 1,5 баробарга) ортди.
Шунга қарамай, Давлат бюджетига ундирилаётган божхона тўловлари миқдорини янада ошириш масаласи долзарблигича қолмоқда.
Мажлисда мамлакатимизнинг қўшни давлатлар билан алоқаларига оид масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, давлатимиз Раҳбарининг қўшни давлатлар билан яқин қўшничилик ришталарини мустаҳкамлаш, иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш борасидаги ташаббуслари шарофати билан божхона назорати орқали ўтаётган фуқаролар, товар ва автотранспорт воситалари сони бир неча баробарга ортди.
Бу, ўз навбатида, чегара ўтказиш пунктларини  кенгайтириш ва реконструкция қилишни талаб қилмоқда. Бунинг учун, аввало, чегарадош бўлган Тожикистон, Қирғизистон каби давлатлар билан чегара ўтказиш пунктлари ҳудудларида Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармонлари билан тасдиқланган тармоқ жадвалига мувофиқ божхона терминалларини қуриш ишларини жадаллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Ушбу масканларни замонавий назорат техника воситалари билан жиҳозлаш ишларига ҳам алоҳида эътибор қаратиш, хусусан, радиацион портал мониторлари  ва инспекцион кўрик мажмуалари билан таъминлаш зарурлиги айтиб ўтилди.

Сенат Олий Мажлиса обсудил основные критерии оценки эффективности деятельности Государственного таможенного комитета и достижения поставленных задач
2344
1 мая текущего года состоялись заседания комитетов Сената Олий Мажлиса. В ходе заседания Комитета по судебно-правовым вопросам и борьбе с коррупцией обсужден отчет о выполненной таможенными органами работе в первом квартале текущего года по основным критериям оценки эффективности деятельности Государственного таможенного комитета.
Отмечалось, что деятельность Государственного таможенного комитета имеет особое значение в укреплении экономической безопасности страны, обеспечении доходов на государственную казну, развитие внешнеторговый связей и борьбе с контрабандой. В частности, по таможенным платежам в Государственный бюджет взыскано 3,4 трлн. сумов. По отношению этого периода в прошедшем году взысканные таможенные платежи увеличились на 936,7 млрд. сумов или на 37,6%.
Кроме того, объем льгот, предоставленных с таможенных платежей в целях реализации проектов в рамках реформ, осуществеляемых в стране стремительными темпами, организации новых производственных предприятий, активного привлечения иностранных инвестиций возрос по отношению к прошлому году на 3,9 трлн. сум или в 1,5 раза. Несмотря на это, на заседании отмечалось, что вопрос увеличения таможенных платежей, взимаемых в Государственный бюджет, сохраняет свою актуальность.
На заседании также обсуждены вопросы, касающиеся связей с соседними государствами. Подчеркивалось, что по инициативе Главы государства по укреплению дружеских отношений и дальнейшему развитию экономических связей с соседними странами число граждан, товаров и автотранспортных средств, проходящих через таможенный контроль, увеличилось в несколько раз. Эта ситуация, в свою очередь, требует расширения и реконструкции приграничных пунктов. Для этого необходимо ускорить строительство таможенных терминалов на приграничных пунктах с соседними Таджикистаном и Кыргызстаном, согласно сетевому графику, утвержденному соответствующими указами Президента Республики Узбекистан. Подчеркивалась также необходимость уделения особого внимания работе по оснащению таможенных пунктов современным контрольно-техническим оборудованием, в частности мониторами с радиационным порталом и комплексами инспекционного осмотра.