Имтиёздан ноўрин фойдаланишга бўлган уриниш фош этилди
Божхона органларининг асосий вазифаси давлатимиз иқтисодий хавфсизлигини ҳимоя қилиш ҳисобланади. Шу мақсадда юртимизга кириб келаётган ҳар бир товар моддий бойликлари божхона назоратидан ўтказилади.
Яқинда Бухоро вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари вилоят ҳудудида фаолият кўрсатувчи тадбиркорлик субъекти номига хорижий компания томонидан юборилган товарларни божхона назоратидан ўтказишди.
Тадбиркор томонидан божхона органларига тақдим этилган ҳужжатларда 243 903 квадрат метр аёллар кўйлакларини тикишга мўлжалланган шифон матоси олиб келинаётганлиги қайд этилган. Бундан мақсад эса ушбу матолар учун божхона тўловларидан имтиёз олган ҳолда юртимизга олиб кириш бўлган.
Аммо божхоначилар божхона юк декларациясида кўрсатилган товар номи билан асл товарларнинг ўзаро мутаносиблигини текшириш мақсадида Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институтига мурожаат этишди. Олинган хулосага кўра товарлардан олинган намуналар ва ҳужжатда номи келтирилган товарлар бир хил эмаслиги, яъни 243 903 квадрат метр матолар “Шифон” тўқимаси синфига эмас, балки “Поплин” тўқимаси синфига мансуб эканлиги ўз тасдиғини топди. Натижада ушбу матолар учун 497 миллион сўм қўшимча божхона тўловлари ҳисобланди.

Таможенниками пресечена схема уклонения от уплаты таможенных платежей
Экономическая безопасность Республики Узбекистан — один из важных составляющих элементов национальной безопасности. Приоритетной задачей таможенных органов является обеспечение экономической безопасности нашего государства. С этой целью каждый товар, поступающий в нашу страну, подлежит таможенному контролю.
На днях,  Сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Бухарской области, был осуществлен таможенный контроль товаров прибывших со стороны иностранной компании на имя одного из субъектов предпринимательства осуществляющего свою деятельность на территории области.
В документах, предоставленных предпринимателем таможенным органом сообщалось, что везлись 243 903 квадратных метров ткани "шифон", предназначенных для пошива женской одежды. Основная цель состояла в получении льгот по таможенным платежам при ввозе этого вида товара.
Однако, сотрудники таможни обратились в Ташкентский институт текстильной и легкой промышленности с целью проверки соответствия товаров, указанных в товаросопроводительных документах, оригиналу. В результате проведенных проверок выяснилось, что образцы, взятые у товаров, не соответствуют указанным в товаросопроводительном документе товарам. То есть, вместо ткани «Шифон», на самом деле находилась ткань «Поплин». В результате этого, на этот вид ткани, были начислены дополнительные таможенные платежи на сумму 497 миллионов сум.