Тиббиёт ускуналарини ноқонуний олиб кирмоқчи бўлган шахс тўхтатиб қолинди
Самарқанд халқаро аэропорти божхоначилари тиббиётда фойдаланиладиган ускуналарни божхона чегараларидан яширин йўллар билан олиб ўтишга уринишни фош этишди.
Хориждан учиб келган фуқаро Б.Х. “қизил” йўлак орқали ҳаракатланар экан, белгиланган тартибда холислар иштирокида божхона назоратидан ўтказилди. Текширув жараёнида, ушбу фуқаронинг юклари орасида декларацияда кўрсатилмаган ва тегишли рухсатномаси бўлмаган умумий баҳоси 18 миллион сўмлик тиббиётда ишлатиладиган ускуна ва дори воситалари борлиги аниқланди.
Юқоридаги ҳолат юзасидан бўлиб ўтган суд жараёнида, фуқаро Б.Х.га нисбатан жарима жазоси тайинланди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 8 июндаги “Дори воситалари ва тиббий буюмларни жисмоний шахслар томонидан шахсий фойдаланиш учун олиб кириш ҳамда олиб чиқиш тартиби тўғрисидаги Низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 191-сонли қарорига кўра дори воситалари ва тиббий буюмларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига тегишли рухсатнома асосида олиб киришга рухсат берилган.

Предотвращена попытка незаконного ввоза медицинских принадлежностей
Таможенниками Самаркандского международного аэропорта была предотвращена попытка незаконного ввоза медицинских принадлежностей через таможенную границу Республики Узбекистан.
У сотрудников таможни вызвало подозрение странное поведение передвигающегося по “красному” коридору пассажира Б.Х., прилетевшего из-за границы, в следствии чего был проведен при участии понятых личный досмотр. В результате досмотра, в сумках этого пассажира были обнаружены не указанные в декларации медицинские принадлежности и лекарственные препараты на сумму 18 миллионов сум.
По результатам судебного разбирательства по факту выявленного правонарушения в отношении гражданина Б.Х. назначено наказание в виде штрафа.
Важно отметить, что согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 июня 2016 года №191 «Об утверждении положения о порядке ввоза и вывоза лекарственных средств и изделий медицинского назначения физическими лицами для личного пользования» ввоз и вывоз лекарственных средств и изделий медицинского назначения физическими лицами для личного пользования возможен только при наличии соответствующего документа, выданного медицинским учреждением страны проживания или пребывания физического лица.