Божхоначилар 2 миллиард сўмлик “мато” операциясини чиппакка чиқаришди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари “Чуқурсой” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида ташқи иқтисодий фаолият номенклатураси кодларини ўзгартирилиши билан боғлиқ қонунбузарлик ҳолатини фош этишди.
Божхоначилар 2 миллиард сўмлик “мато” операциясини  чиппакка чиқаришди
Тадбир давомида, пойтахтимиздаги масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига олиб келинган 19 633 килограмм бўлган матолар белгиланган тартибда текширилиб, маҳсулотдан олинган намуналар экспертизадан ўтказилди.
Натижада, контейнерларда ҳужжатда кўрсатилган матолар ўрнига “жалюзи учун синел мато” ва “жалюзи учун бирламчи тўқилган мато” товарлари борлиги аниқланди. Ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатураси кодларини ўзгартириш орқали қонунбузар божхона тўловларидан салкам 2 миллиард сўмни тўлашдан қочмоқчи бўлган экан.
Аммо унинг найранги иш бермади. Ҳозирда юқоридаги ҳолат юзасидан божхона текширувлари давом эттирилмоқда.

Предотвращена крупная операция по попытке неуплаты таможенных платежей в размере 2 миллиардов сум
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета на таможенном посту внешнеэкономической деятельности «Чукурсай» было пресечено правонарушение связанное с изменением кода товара по ТН ВЭД (товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности).
В ходе проведения таможенного контроля грузов, состоявших из 19 633 килограммов тканей, прибывших в специализированных железнодорожных контейнерах на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью (ООО) осуществляющего свою деятельность на территории нашей столицы, с тканей были взяты образцы для проведения экспертизы.
В результате было выявлено, что вместо указанных в товаросопроводительных документах тканей в контейнерах находились такие товары как «Ткань с первичным переплетением для жалюзей» и «Ткань из синели для жалюзей». Путем изменения кода товара по ТН ВЭД правонарушитель запланировал избежать уплаты таможенный платежей в размере чуть менее 2 миллиардов сум.
Но план правонарушителя не удался. В настоящее время по выявленному факту правонарушения ведутся таможенные проверки.