Қадимий тангаларнинг ноқонуний олиб чиқилишига асло йўл йўқ
Амалдаги тартибларга кўра, давлат томонидан муҳофаза рўйхатлари ва реестрларига киритилган, давлат ва жамоат музейларида, архивларида, кутубхоналарида ва бошқа сақлаш жойларида доимий сақланаётган, шунингдек, эллик йил муқаддам ва ундан ҳам олдинроқ яратилган маданий бойликларни Ўзбекистон Республикасидан олиб чиқилиши тақиқланади.
Аммо бу каби тартиб-қоидаларга риоя этмайдиган айрим “уддабурон”лар учраб туриши кўнгилни хира қилади. Хусусан, фуқаро Ё.Р.нинг хатти ҳаракатлари фикримиз тасдиғи бўлади.
Қарши халқаро аэропортидан “Қарши-Москва” йўналиши бўйича, учиб кетмоқчи бўлган фуқаро Ё.Р. га тегишли қўл юклари рентген аппарати ёрамида белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди. Натижада, божхона ходимларининг оғзаки сўровида маълум қилинмаган, қадимийлиги 50 йилдан ошган, жами 36 дона тангаларнинг ноқонуний равишда юртимиздан олиб чиқилиши ҳолати аниқланди.

There is no way for illegal export of ancient coins
It is forbidden to export from the Republic of Uzbekistan cultural values, which are kept in state and public museums, archives, libraries and other storage sites, included in the lists and registers of the State, and created fifty years ago or earlier.
But there are some "wiseacres" that do not follow such rules. In particular, the behavior of a citizen of our republic is a confirmation of our opinion.
The hand baggage of this citizen who is going to fly from Karshi International Airport by "Karshi-Moscow" direction, has been checked with the help of the X-ray machine. As a result, it was revealed that 36 pieces of coins, which had been over 50 years old, were on their way to Moscow? being illegally exported from our country.