Почта жўнатмалари орқали юборилган заргарлик буюмлари фош қилинди
Умумжаҳон почта Конвенцияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида 2011 йил 18 апрелда 2219-сон билан рўйхатга олинган “Почта алоқаси хизматларини кўрсатиш” Қоидаларига асосан қимматбаҳо металлардан ясалган заргарлик буюмларини почта жўнатмалари орқали юборилиши ман этилган.
Почта жўнатмалари орқали юборилган заргарлик буюмлари  фош қилинди
Халқаро почта иттифоқи аъзоси сифатида Ўзбекистон Республикасида ҳам Умумжаҳон почта Конвенциясига мувофиқ, жўнатилаётган почта жўнатмалари бўйича божхона декларациялари тўлдирилиши лозим ҳамда мазкур декларацияда юборилаётган барча товарларнинг номлари қайд қилиниши белгилаб қўйилган.
Аммо шунга қарамасдан, мазкур тартибларга риоя қилмай қимматбаҳо заргарлик буюмларини почта жўнатмалари орқали ноқонуний йўллар билан олиб киришга уринаётган шахслар ҳам йўқ эмас.
Яқинда Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Бош почтамт” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари томонидан шу турдаги қонунбузарлик ҳолатининг олди олинди.
Жумладан, фуқаро Б.Р. номига хориждан юборилган почта жўнатмаси амалдаги тартибларга мувофиқ  кўздан кечирилганда, тегишли божхона декларациясида кўрсатилмаган  тилла тақинчоқлар борлиги маълум бўлди. Оғирлиги 36,7 грамм бўлган мазкур заргарлик буюмларининг умумий қиймати  дастлабки ҳисоб-китобларга кўра 10,2 миллион сўмни ташкил этди.

В соответствии с требованиями Всемирной почтовой конвенции и утвержденным Правилам оказания услуг почтовой связи зарегистрированным Министерством юстиции Республики Узбекистан 18 апреля 2011 года № 2219 года в международных письмах и посылках без объявленной ценности запрещаются к пересылке золото или серебро в изделиях или в необработанном виде, драгоценные камни, ювелирные изделия и другие драгоценные предметы.
Также, на международные почтовые отправления (мелкие пакеты, посылки обыкновенные и (или) с объявленной ценностью) со стороны отправителя заполняется таможенная декларация, количество которой определяется каждой страной отдельно, с перечислением в ней всех отправляемых предметов с указанием их количества и стоимости. В таможенной декларации должны быть разборчиво указаны сведения о наименовании (описание), весе, количестве и заявленной стоимости каждого товара.
Тем не менее, встречаются люди, которые нарушают эти правила.
Недавно, сотрудниками таможенного поста ВЭД «Бош почтамт» таможенного управления по городу Ташкенту было пресечено подобное правонарушение.
В частности, при проведении в установленном порядке проверки почтового отправления, полученного из-за границы на имя гражданина Б.Р., были обнаружены не указанные в таможенной декларации золотые ювелирные изделия. По предварительным подсчетам, сумма чуть менее 37 граммов ювелирных изделий составила 10 миллионов 200 тысяч сум.