Маънавий таҳдид бартараф қилинди
Хоразм вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан божхона чегаралари орқали ақидапарастлик ғояларини тарғиб этувчи аудио ва видео материалларни кириб келишининг олдини олишга қаратилган чора-тадбирлар тизимли равишда олиб борилмоқда.
Жумладан, “Москва-Урганч” авиарейси билан учиб келган фуқаро Ш.М “яшил йўлак” орқали ҳаракатланар экан, унинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди.
Шундан сўнг, фуқаро холислар иштирокида белгиланган тартибда назоратдан ўтказилганида, унинг уяли телефони хотирасидан 81 дона диний мазмундаги аудио эшиттириш ва 143 дона диний мазмундаги видео лавҳалар борлиги аниқланди.
Эксперт хулосасига кўра, аниқланган аудио ва видео лавҳалар ақидапарастлик ғояларини тарғиб қилувчи материаллар эканлиги тасдиқланди.
Мазкур ҳолат юзасидан фуқаро Ш.М.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 246-моддаси билан жиноят иши қўзғатилди.

На страже духовной безопасности
Сотрудниками таможенного Управления по Хорезмской области систематически осуществляются меры по предотвращению ввоза через таможенную границу в целях распространения аудио и видеоматериалов религиозного содержания пропагандирующих идеи фанатизма.
В частности, при пересечении таможенной границы через “зеленый” коридор своим нервозным поведением привлек к себе внимание таможенников гражданин Ш.М., прилетевший рейсом “Москва-Ургенч”.
В результате проведенного при участии понятых личного досмотра и проверок принадлежавших этому гражданину личных вещей, при проверке принадлежавшего ему телефонного аппарата было установлено, что в памяти телефона содержатся 81 аудиороликов, а также 143 видеороликов религиозного характера.
По словам экспертов было установлено, что выявленные аудио и видеоматериалы являются материалами пропагандирующими идеи религиозного фанатизма.
По данному факту в отношении гражданина Ш.М. возбуждено уголовное дело по статье 246 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.