Божхоначилар томонидан салкам 240 миллион сўмлик заргарлик буюмларини ноқонуний айланмасига чек қўйилди
2202
Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Ғишткўприк” чегара божхона пости ходимлари заргарлик буюмларини ноқонуний олиб ўтилиши билан боғлиқ ҳолатларни фош этишди.
Қўшни давлатга пиёда ҳолда чиқиб кетаётган фуқаро Б.Б. холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганида, йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва оғзаки сўровида маълум қилинмаган, қиймати 89,1 миллион сўмлик, вазни 297 грамм бўлган сариқ металлдан ясалган занжир заргарлик буюмини яширинча олиб ўтаётганлиги фош этилди.
Божхоначилар эътиборини тортган яна бир фуқаро Ж.М. холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганида божхоначилардан яширин тарзда вазни 300 граммга тенг бўлган 90 миллион сўмлик заргарлик буюмини ноқонуний тарзда олиб ўтмоқчи бўлганлиги ўз вақтида аниқланди.
Шунингдек, фуқаро  Б.У.нинг ҳам қинғир режаси чиппакка чиқди. У йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатмасдан ва ва оғзаки сўровда маълум қилмасдан оғирлиги 202 граммга тенг бўлган қиймати 60,6 миллион сўмлик 2 дона билагузукни яширинча олиб ўтаётган вақтида тўхтатиб қолинди.

У сотрудников приграничного таможенного поста вызвал подозрение один гражданин, направляющийся в соседнее государство. В результате проведенного с участием понятых личного досмотра выяснилось, что этот гражданин, пытался, сокрыв от таможенного контроля, вывезти не задекларированное и не заявленное при устном опросе ювелирное украшение в виде цепи. Вес обнаруженного украшения, сделанного из желтого металла, составил 297 гр., а сумма по предварительным подсчетам составила чуть более 89 миллионов сум.
В результате проведенного таможенного досмотра, еще у одного гражданина было обнаружено не задекларированное и не заявленное при устном опросе ювелирное украшение, вес которого составлял 300 гр. Сумма обнаруженного украшения по предварительным подсчетам составила 90 миллионов сум.
А также, план гражданина Б.У. связанный с незаконным вывозом ювелирных украшений тоже не удался. При нем были обнаружены не задекларированные и не заявленные при устном опросе 2 золотых браслета, общим весом 202 гр., общая стоимость которых составила 60 миллионов 600 тысяч сум.