Божхоначилар 3,5 миллиард сўмлик товар-моддий бойликларнинг яширин айланмасига чек қўйишди
Давлат божхона хизмати органлари томонидан божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузиш ҳолларининг олдини олиш, уларни аниқлаш ва уларга чек қўйиш борасида кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Давлат божхона хизмати органлари томонидан божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузиш ҳолларининг олдини олиш, уларни аниқлаш ва уларга чек қўйиш борасида кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Натижада, давлат бюджетига ундирилиши лозим бўлган божхона тўловларидан бўйин товлашга уринган  қонунбузарларнинг қилмишлари ўз вақтида фош қилинмоқда.
Яқинда Давлат божхона қўмитасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси томонидан фош этилган қонунбузарлик ҳолатларида муқаддам ноқонуний йўллар орқали олиб кирилган қиймати 3,5 миллиард сўмлик товар-моддий бойликларнинг яширин айланмасига чек қўйилди.
Намангандан пойтахт томон йўлга чиққан фуқаро Ж.М. бошқарувидаги “Исузу” русумли юк автотранспорт воситаси Ўртачирчиқ тумани ҳудудида тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди. Сиртдан қаралганда автомашина юкхонасига Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган турли кийим-кечаклар ортилгандек туюлса-да, аслида бу товарлар ортига хорижда ишлаб чиқарилган ва божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган 7 турдаги товарлар яширилган экан.
Товарларнинг асосий қисмини 14 минг донадан ортиқ сифати кафолатланмаган дори воситалари ва тиббиёт буюмлари ташкил қилиб, уларни сақлаш ва ташиш қоидаларига умуман риоя қилинмаган. Шунингдек, 2 турдаги 301 дона электр ҳисоблагичлар, 20 дона телевизорлар, 494 дона турли хилдаги аёллар ва эркаклар кийим-кечаклари, 7200 қути сақичлар, 31 дона биологик фаол қўшимчалар ва бошқа товарлар борлиги аниқланди.
Мазкур товар-моддий бойликларнинг  умумий қиймати дастлабки ҳисоб-китобларга кўра тахминан  1 миллард 67 миллион сўмдан ошар экан.
Ушбу қонунбузарлик ҳолатини илдизи билан бартараф қилиш мақсадида ушбу шахс истиқомат қилаётган Наманган шаҳридаги хонадони ҳам белгиланган тартибда ва холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Қарангки, ушбу ҳовли муқаддам айланма йўллар орқали олиб кирилган товарлар яширинча сақланаётган омборга айланиб улгурган экан. Кўздан кечириш давомида бу ерда 9 турдаги 19 минг донадан ортиқ дори воситалари ҳамда 13,8 минг донадан ортиқ флешкарталар борлиги аниқланди. Мазкур товар-моддий бойликларнинг умумий қиймати эса дастлабки ҳисоб-китобларга кўра1 миллирд 434 миллион сўмдан ошар экан.
Шунингдек, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари билан ҳамкорликда аниқланган яна бир қонунбузилиш ҳолатида қиймати 1 миллиард сўмдан зиёд бўлган товар-моддий бойликларнинг ноқонуний олиб кирилиши олди олинди.
Пойтахтимизда якка тартибдаги тадбиркорлардан бирининг номига хориждан келтирилган канцелярия товарларини кўздан кечириш давомида божхона юк декларацияси ва йўл-юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилган товарлар билан контейнердаги товарлар ўртасида катта тафовутлар борлиги маълум бўлди.
Аниқланишича, оғирлиги салкам 10 тонна бўлган 266 минг донадан ортиқ канцелярия товарлари ҳужжатларда умуман кўрсатилмагани маълум бўлди.

Таможенниками был пресечен незаконный товарооборот на сумму 3,5 миллиардов сум
Органами государственной таможенной службы предпринимаются масштабные меры по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений таможенного законодательства. В результате проводимых мероприятий, выявляются правонарушители, пытающиеся уклониться от уплаты таможенных платежей.
На днях, в результате выявленного правонарушения сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями ГТК был пресечен незаконный оборот ранее завезенных объездными путями товарно материальных ценностей на сумму 3,5 миллиардов сум.
На территории Уртачирчикского района была остановлена и досмотрена при участии понятых грузовая автомашина мрки “ISUZU”, за рулем которого находился гражданин Ж.М. Хотя с внешней стороны козалось что в грузовой части автомобиля находится различная одежда произведенная в Узбекистане, в результате проведенных проверок выяснилось, что это была лишь маскировка. В результате проведенного таможенного досмотра выяснилось, что за этими вещами в грузовом отделе автомобиля незаконно перевозились спрятанные зарубежного производства различные товары 7 видов. Документы, подтверждающие таможенную оформленность обнаруженных товаров, отсутствовали.
Большая часть товаров состояла из лекарственных препаратов и предметов медицинского назначения в количестве превышающем 14 тысяч единиц. Нужно отдельно отметить то, что правила хранения и транспортировки этих товаров категорически не были соблюдены. А также, в автомобиле были обнаружены 301 единица электросчетчиков 2 видов, 20 единиц телевизоров, 494 единиц женской и мужской одежды, 7200 единиц упаковок жевательной резинки, 31 единица  биологически активных добавок (БАД) и многое другое.
По предварительным подсчетам общая сумма обнаруженных товарно материальных ценностей составила 1 миллиард 67 миллионов сум.
С целью устранения выявленного правонарушения с корнем, был также проверен в установленном порядке при участии понятых находящийся в городе Намангане дом, где живет этот гражданин.
Оказалось, что дом этого гражданина давно превратился в склад, где тайно хранились ранее завезенные товары.  В ходе проверок  были обнаружены более 19 тысяч единиц лекарственных препаратов 9 разновидностей и чуть менее 14 тысяч единиц флэш карт.
По предварительным подсчетам общая сумма обнаруженных товарно материальных ценностей составила 1 миллиард 434 миллионов сум.
А также, на днях, сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями ГТК совместно с таможенниками УГТК по городу Ташкенту был пресечен незаконный ввоз крупной партии товарно-материальных ценностей.
В частности, при проверке канцелярских товаров, прибывших из-за рубежа на имя одного из индивидуальных предпринимателей осуществляющего свою деятельность на территории нашей столице, между товарами, находящимися в контейнерах и товарами, указанными в грузовой таможенной декларации и в товаросопроводительных документах, выявились несовпадения.
В результате проведенного таможенного досмотра выяснилось, что более 266 тысяч единиц канцелярских товаров в количестве 10 тонн на сумму более 1 миллиарда сумов не были указаны в документах.