Одам савдоси ва унинг салбий оқибатлари профилактик тадбирларда кенг талқин этилмоқда
Бугунги кунда одам савдоси дунё мамлакатларининг олдида турган энг катта муаммолардан бири бўлиб ҳанузгача сақланиб қолмоқда. Ушбу иллат хусусиятига кўра, шахснинг озодлиги, шаъни ва қадр қимматига қаратилган жиноятлардан бири бўлиб, халқаро уюшган жиноятчиликнинг таркибий қисми ҳисобланади.
Одам савдоси ва унинг салбий оқибатлари  профилактик тадбирларда кенг талқин этилмоқда
Шу боис мазкур жиноятга қарши кураш борасида юртимизда қатор қонун ва қонуности хужжатлари қабул қилиниб, уларнинг ижросини таъминлаш бўйича тизимли ишлар йўлга қўйилган.
Хусусан, Сирдарё вилояти божхона бошқармаси ва Ички ишлар органлари вакиллари билан ҳамкорликда Гулистон туманидаги Мирзо Улуғбек агросаноат касб-ҳунар коллежи ҳамда 13-сонли Болалар мусиқа ва санъат мактабида “Одам савдоси давр муаммоси” мавзусида давра суҳбати ўтказилди. Давра суҳбатига кино ва театрнинг таниқли актёр ва актрисалари таклиф этилди.
Тадбирда сўз олганлар томонидан бугунги кунда ёшларнинг тез ва осон пул топиш учун чет давлатларга ишлаш мақсадида чиқиб кетаётганлиги, минг афсуски, кўп ҳолларда улар одам савдоси қурбонига айланиб қолаётганликлари ҳаётий мисоллар билан тушунтирилиб, бу борада жамоатчилик, маҳалла, Ёшлар иттифоқи ва ота-оналарнинг масъулиятини янада ошириш лозимлиги алоҳида таъкидланди.
Айтиш мумкинки, бу каби тадбирлар юртдошларимизнинг, айниқса ёшларнинг одам савдоси қурбонига айланиб қолишининг олдини олиш билан бирга уларнинг бу каби салбий иллатларга иммунитетини оширишга хизмат қилади.

«Торговля людьми – проблема нашего времени»
Нашим государством реализуются конкретные меры по противодействию этому явлению. Приняты ряд законов и нормативных актов для борьбы с этим преступлением, и предпринимается систематическая работа для обеспечения их осуществления, а также, проводятся профилактические мероприятия.
Национальное законодательство позволяет применять эффективные меры борьбы с этой преступностью, привлекать виновных к ответственности.
В частности, сотрудниками таможенного Управления по Сырдарьинской области и представителями органов внутренних дел, для учащихся Мирза Улугбекского агропромышленного профессионального колледжа Гулистанского района и детской музыкально-художественной школы №13 было организовано совместное мероприятие на тему «Торговля людьми – проблема нашего времени».
На мероприятие были приглашены известные актеры театра и кино.
В своих выступлениях докладчики говорили о торговле людьми как об угрозе миру и спокойствию в обществе, о ее негативных последствиях, о необходимости осторожности по отношению к личностям, преследующим корыстные цели, о налаженной в нашей стране системе оказания помощи пострадавшим от торговли людьми, о необходимости проведения профилактической и агитационной работы по предотвращению торговли людьми, особенно среди молодежи.
В ходе мероприятия было сказано о том, что для повышения эффективности противодействия торговле людьми необходимо, прежде всего, повысить правовую культуру населения, в частности молодежи, еще более усилить пропагандистско-разъяснительную работу в махаллях, шире привлекать к данному процессу активистов махаллей.
Было отдельно подчеркнуто, что долг родителей, учителей и наставников, союза молодежи, общественности, активистов махалли – быть еще более бдительными, ответственными и внимательными.