Минерал ўғитларнинг ноқонуний айланмаси тўхтатиб қолинди
Жиззах вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган вакиллари билан ҳамкорликда Жиззах шаҳрида тезкор тадбир ўтказди.
Тадбир давомида, “Сирдарё-Самарқанд” йўналиши бўйича ҳаракатланаётган фуқаро Б.С. бошқарувидаги “Исузу” русумли юк машинаси кўздан кечирилди. Натижада, автоулов юкхонасида ҳеч қандай ҳужжатлари мавжуд бўлмаган, умумий қиймати, 6 миллион сўмлик, 83 дона полиэтилен қоплардаги жами 4 тоннадан ортиқ минерал ўғит борлиги аниқланди.
Фуқаро Б.С кўрсатмасида ушбу минерал ўғитларни Жиззах вилоятининг Дўстлик туманидан сотиб олиб, Хоразм вилояти Ҳазорасп туманига олиб кетаётганлигини маълум қилган.
Ашёвий далил тариқасида олинган мазкур минерал ўғитлар Ш.Рашидов туманидаги “Агрокимҳимоя” Ҳудудий акциядорлик жамиятига вақтинча сақловга топширилди.

Таможенниками был пресечен незаконный оборот минеральных удобрений
В ходе проведения совместного оперативного мероприятия сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Джизакской области и представителями других правоохранительных органов было пресечено правонарушение, связанное с незаконным оборотом минеральных удобрений.
В ходе мероприятия, была остановлена и досмотрена при участии понятых грузовая автомашина “ISUZU”, следовавшая по рейсу «Сырдарья-Самарканд». В результате проведенных проверок выяснилось, что в грузовом отделе автомобиля незаконно перевозились, в 83 полиэтиленовых мешках минеральные удобрения в количестве 4 тонн, на общую сумму 6 миллионов сум.
По словам водителя, гражданина Б.С., выяснилось, что минеральное удобрение было куплено в Дустликском районе Джизакской области и везлось в Хазараспский район Хорезмской области.
Изъятые в качестве вещественного доказательства минеральные удобрения выданы на временное хранение на склады территориального акционерного общества «Узагрокимёхимоя» находящегося в Шараф-Рашидовском районе.