Тиллани ютиб Амритсарга учиш насиб қилмади
“Тошкент” халқаро аэропорти божхоначилари қуйма тилла бўлакларини юртимиздан ноқонуний олиб чиқиш билан боғлиқ навбатдаги қонунбузарлик ҳолатларини фош этишди.
«Тошкент-Амритсар» йўналиши бўйича  учиб кетишга отланган ва «яшил» йўлак орқали ҳаракатланган икки нафар фуқаро Г.Б. ва С.Х. лар божхона назоратидан ўтиш чоғида божхоначиларга ҳеч қандай ноқонуний буюмларни олиб кетмаётганликларини маълум қилишди.
Аммо, ушбу фуқароларнинг ўзини тутиши божхоначиларнинг эътиборини тортди. Шундан сўнг аэропортда ўрнатилган замонавий “Body scanning” қурилмасида ушбу шахслар текширувдан ўтказилганда уларнинг ички аъзоларида металл жисмлар борлиги ошкор бўлди.
Г.Б. ва С.Х. лар жами  вазни 451 граммни ташкил этувчи, умумий нархи 90 миллион сўмлик  26 дона қуйма тилла бўлакларини ютган ҳолда юртимиздан олиб чиқиб кетишга уринишган экан.
Аммо уларнинг бу қинғир режалари божхоначилар эътибори ва замонавий техника воситалари кўмагида чиппакка чиқарилди.

«Золотой» полет не удался
Как сообщалось ранее, недавно, таможенниками был пресечен случай, связанный с незаконным вывозом золота. На днях был пресечен факт идентичного правонарушения.
Сотрудниками приграничного таможенного поста международного аэропорта “Ташкент” была пресечена очередная попытка незаконного вывоза золота.
Собирающиеся лететь рейсом «Ташкент-Амритсар» две пассажирки Г.Б. и С.Х. при пересечении таможенной границы через “зеленый” коридор заявили таможенникам, что у них отсутствуют незадекларированные товары которые они могли бы вывезти за пределы государства незаконным путем.
Но, странное нервозное поведение этих пассажирок вызвало у таможенников подозрение, вследствие чего была проведена таможенная проверка. В результате проведенного обследования с помощью современного сканирующего оборудования “Body scanning” выяснилось, что в их внутренних органах находятся металлические предметы.
Оказалось, что две гражданки пытались незаконно вывезти золото в общем количестве 451 гр., заранее проглотив 26 небольших гладких кусочков этого драгоценного металла.
Сумма изъятого в качестве вещественного доказательства обнаруженного золота составила  90 миллионов сум.