Вагон ўриндиқлари ичидаги 180 миллион сўмлик тамакилар фош қилинди
Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси тасарруфидаги чегара божхона постларида сифати кафолатланмаган маҳсулотларнинг яширин тарзда, ноқонуний олиб кирилишига қарши самарали кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, “Қорақалпоғистон” темир йўл чегара божхона пости ходимлари томонидан юртимизга кириб келган “Москва-Тошкент” йўловчи поезди божхона кўригидан ўтказилганида, фуқаро С.С. томонидан вагон ўриндиқлари ичига хуфёна тарзда моҳирлик билан яширилган қиймати 180 миллион сўмдан кўп бўлган 2930 қути тамаки маҳсулотлари ва 62 қути сақичлари борлиги фош қилинди.
Шунингдек, “Даут-ата” чегара божхона пости ходимлари томонидан амалга оширилган божхона назорати давомида фуқаролар М.А. ва И.М. лар томонидан божхона назоратидан яширинча юртимизга олиб кирмоқчи бўлган қиймати 13 миллион сўмга тенг бўлган 145 дона парфюмерия махсулотлари борлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда шу постнинг ўзида “Лада Ларгус” русумли автомобилда юртимизга кириб келган фуқаро С.И. белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтазилди. Натижада, унинг автомобилидан божхона назоратидан яширилган қиймати 14 миллион сўмлик 8 дона қўл рациялари борлиги аниқланган.

Обнаружены спрятанные под сиденьями вагона табачные изделия на сумму 180 миллионов сум
На приграничных таможенных постах УГТК по Республике Каракалпакстан на постоянной основе ведутся мероприятия по предотвращению незаконного и тайного ввоза товарно-материальных ценностей.
В частности, сотрудниками приграничного железнодорожного таможенного поста «Каракалпакстан», в ходе таможенного досмотра пассажирского поезда, прибывшего в нашу страну по маршруту «Москва-Ташкент», под сиденьями вагона были обнаружены спрятанные пассажиром С.С. 2930 коробок табачных изделий на сумму 180 миллионов сум, а также 62 упаковок жевательной резинки.
А также, сотрудниками приграничного таможенного поста «Даут-ата», в ходе проведенного таможенного досмотра, были обнаружены 145 единиц парфюмерной продукции на сумму 13 миллионов сум, которые, не задекларировав и не заявив при устном опросе пытались завезти в нашу страну граждане М.А. и И.М.
Еще одно похожее правонарушение было выявлено на этом же приграничном таможенном посту. В автомобиле марки «LADA Largus», прибывшего на территорию нашей страны в управлении гражданина С.И., в результате проведенных таможенных процедур были обнаружены спрятанные от таможенного контроля 8 единиц ручных раций на сумму 14 миллионов сум.