Шоколад қутисига яширилган “Опий” фош этилди
Давлат божхона қўмитасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ва Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари ҳамкорлигида Тошкент халқаро аэропорти орқали юртимизга наркотик моддаларни олиб киришга уринган шахс тўхтатиб қолинди.
Хориждан Тошкент халқаро аэропортига учиб келган фуқаро  З.Қ. (исм шарифлари ўзгартирилган) “яшил” йўлакдан ҳаракатланиш чоғида тўхтатилиб, белгиланган тартибда холислар иштирокида божхона назоратдан ўтказилди.
Натижада, унинг юклари орасида 34 дона рангсиз пакетчаларга қадоқланган ҳолда  шоколад қутисига солинган, тўқ жигаррангли, ўзига ҳос ўткир ҳидга эга, шубҳали моддалар борлиги аниқланди.
Экспертиза хулосасига кўра, ушбу  фуқародан ашёвий далил сифатида олинган моддалар вазни 200,75 граммни ташкил этувчи опий гиёҳвандлик воситаси эканлигини тасдиқлади.
Ҳозирда юқоридаги ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Что скрывается в коробке шоколадных конфет?
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета совместно с представителями Службы государственной безопасности был предотвращен ввоз на территорию нашей страны наркотических веществ через международный аэропорт Ташкент.
При пересечении таможенной границы через «зеленый» коридор был остановлен и досмотрен при участии понятых гражданин З.К., прилетевший из-за границы в Ташкент.
В результате проверок среди его личных вещей была обнаружена коробка из под шоколадных конфет в которой находились 34 единицы подозрительных веществ темно-коричневого цвета с характерным резким запахом, упакованные в бесцветные пакеты.
По результатам экспертизы, изъятые в качестве вещественного доказательства вещества, оказались сильнодействующим наркотиком "Опий", в количестве чуть менее 201 грамма.
В настоящее время в отношении нарушителя возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса и ведутся следственные действия.