Айланма йўллардаги автомашиналарга нима ортилган эди?
Амалдаги тартибларга кўра, жисмоний шахслар 20 турдаги маиший техника буюмлари, офис техникалари ва бошқа жиҳозларни ҳар 6 ойда чегарани биринчи маротаба кесиб ўтаётганда божхона тўловларисиз 1 донадан олиб киришлари белгилаб қуйилган.
Аммо, ушбу тартиб қоидаларга риоя қилмасдан, фақат чўнтагини “қаппайтириш”ни кўзлайдиган шахслар ҳам борки, улар ноқонуний йўллар билан хорижда ишлаб чиқарилган маиший техника буюмларини олиб киришга уринишмоқда.
Жумладан, куни кеча Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда, айланма йўлларда ҳаракатланаётган фуқаро Х.З. бошқарувидаги “Лабо” русумли автомашина кўздан кечирилди. Натижада, автомашина юкхонасида ҳеч қандай ҳужжатларга эга бўлмаган, хорижда ишлаб чиқарилган, умумий қиймати 21 миллион сўмлик 6 дона кондиционерлар борлиги маълум бўлди.
Шунингдек, фуқаро У.М бошқарувидаги “Газ” русумли юк автомашинаси назоратдан ўтказилар экан, автомашина юкхонасида фуқаро Э.Ига тегишли бўлган ва керакли ҳужжатларга эга бўлмаган, хорижда ишлаб чиқарилган қиймати 12,7 миллион сўмлик 15 дона музлатгичлар борлиги аниқланди.

Пресечены очередные правонарушения
В соответствии с Таможенным кодексом Республики Узбекистан и постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 февраля 2018 года № ПП-3512 определены количественные нормы ввоза через автодорожные (пешеходные), железнодорожные и речные пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан физическими лицами отдельных товаров (20 наименований), не подлежащих обложению таможенными платежами. Основное требование состоит в том, что эти товары можно ввозить в одном количестве не чаще чем 1 раз в 6 месяцев.
Однако, некоторые недобросовестные граждане не следуют этим правилам, нарушают их с целью незаконного обогащения, к тому же еще и пытаются незаконными путями завезти товары зарубежного производства на территорию нашей страны.
В ходе проведения оперативного мероприятия сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Ферганской области были пресечены правонарушения, связанные с незаконным ввозом товарно-материальных ценностей на территорию нашей страны.
В ходе оперативного мероприятия, был остановлен и досмотрен при участии понятых автомобиль “Labo”. В результате проверок, в грузовой части автомобиля были обнаружены 6 единиц кондиционеров зарубежного производства на сумму 21 миллионов сум. Водитель автомобиля гражданин Х.З. не смог предоставить к обнаруженным товарам никаких документов.
А также, при проведении таможенного досмотра грузового автомобиля марки «ГАЗ», за рулем которого был гражданин У.М., в грузовой части были обнаружены принадлежавшие гражданину Э.И. 15 единиц холодильников, на сумму чуть менее 13 миллионов сум, к которым правонарушители не смогли предоставить положенных документов.