“Тошкент халқаро аэропорти”да “Информацион марказ” ташкил этилди
Туризм соҳасида улкан салоҳият ва ўзига хос туристик жозибага эга бўлган она юртимиз Ўзбекистон ўзининг қадимий обидалари, муқаддас зиёратгоҳлари, тарихий ва маданий ёдгорликлари, бетакрор маданияти ва анъаналари, қолаверса хушманзара табиати ва файзли гўшалари билан сайёҳларни ўзига ром этади. Қолаверса, муҳтарам Президентимиз томонидан қабул қилинаётган бир қанча Фармон ва Қарорлар ҳам соҳа ривожида ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилади.
Юртимизда туризмни ривожлантиришда божхона органлари муҳим ўрин тутади. Муҳтарам Президентимизнинг 2017 йил 16 августдаги  “2018-2019 йилларда туризм соҳасини ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорида келтирилган вазифаларни бажариш мақсадида, Давлат туризмни ривожлантириш қўмитаси ва Давлат божхона қўмитаси ўзаро ҳамкорликда “Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропорти”нинг учиб келиш залида биринчи “Информацион марказ”ни ташкил этди. Ушбу марказнинг асосий вазифаси юртимизга кириб келаётган туристлар учун, шунингдек ички туристик саёҳат қилаётган фуқаролар учун зарур бўлган барча маълумотларни тақдим этишдир. Шу билан бирга, йўловчилар ўзларига керакли бўлган божхона қонун қоидалари хақидаги ахборотларни ҳам ушбу марказдан олишлари мумкин бўлади.

Новый «Информационный центр» был открыт в Ташкентском международном аэропорту имени "Ислама Каримова"
3473
Наш родной Узбекистан, обладающий огромным потенциалом в области туризма и уникальных туристических достопримечательностей, привлекает всех своими древними памятниками, священными местами, историческими и культурными памятниками, уникальной культурой и традициями, а также красивой природой. Кроме того, несколько указов и постановлений, принятых Президентом нашей страны, служат правовой основой для развития данной отрасли.
Новый «Информационный центр» был открыт в Ташкентском международном аэропорту имени
Следует отметить, что таможенные органы также играют важную роль в развитии туризма в нашей стране. Для выполнения задач, изложенных в Указе Президента от 16 августа 2017 года «О приоритетных мерах по развитию туризма на 2018-2019 годы», Государственный комитет по развитию туризма и Государственный таможенный комитет совместными услиями открыли первый инновационный «Информационный центр» в зале прибытия Ташкентского международного аэропорта имени «Ислама Каримова». Основной задачей данного центра является предоставление всей необходимой информации для туристов, посещающих нашу страну, а также для граждан Узбекистана путешествующих внутри страны. А также,  в этом центре пассажиры могут получить информацию о таможенных правилах Республики Узбекистан.