1,2 миллиард сўмлик матоларга имтиёз олиш учун тузилган қинғир режа чиппакка чиқди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари “Тошкент-товар” Ташқи иқтисодий фаолият божхона пости вакиллари билан ҳамкорликда тўловлардан бўйин товлаш мақсадида бошқа товар номи остида олиб кирилган товар моддий бойликларнинг ноқонуний айланмасига ўз вақтида чек қўйишди.
Хусусан, хориждан пойтахтимиздаги масъулияти чекланган жамиятлардан бирига олиб келинган маҳсулотлар сақланаётган контейнерлар текширилганда, контейнерларда ҳужжатда кўрсатилмаган бошқа турдаги товарлар мавжудлиги аниқланди.
Яъни контейнерларда “синтетик комплекс иплардан тўқилган газламалар” маҳсулоти ўрнига “синтетик толали матолар” тўқимачилик маҳсулотлари мавжудлиги фош этилди.
Қонунбузар қиймати 1,2 миллиард сўмдан ортиқ, 147 474 метр тўқимачилик матоларини бошқа ном остида яшириш йўли билан  имтиёздан фойдаланмоқчи бўлгани фош этилди.

Хитроумный план правонарушителей провалился
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета совместно с представителями таможенного поста Внешнеэкономической деятельности (ВЭД) «Ташкент-товарный», был пресечен незаконный оборот товаров, ввезенных под другим названием, с целью неуплаты таможенных платежей.
В частности, в ходе проведения проверок контейнеров, с хранящимися товарами прибывших из-за рубежа, на имя одного их обществ с ограниченной ответственностью, было выявлено, что в контейнерах находятся совсем другие товары, вместо тех, которые должны были находиться согласно документам.
То есть, вместо таких товаров, как «ткань из синтетических комплексных нитей», в контейнерах хранился такой товар, как «ткань из синтетических волокон».
Выяснилось, что таким незаконным путем, ввезя текстильные материалы в количестве чуть менее 147,5 тысяч метров под другим названием, правонарушитель пытался воспользоваться льготами, на сумму 1,2 миллиардов сум. Но план правонарушителя не удался.