Ўзбек-тожик чегарасида яна бир ўтказиш пункти очилди
Сўнгги икки йил давомида Ўзбекистон – Тожикистон муносабатларининг ривожи жадал суръат касб этиб, стратегик шериклик даражасигача кўтарилди.
Бунда, энг аввало, Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Тожикистон Республикасига 2018 йил март ойида амалга оширган тарихий давлат ташрифлари муҳим роль ўйнади.
Айни шу ташриф арафасида 2018 йилнинг 1 мартидан бошлаб, мамлакатларимиз ўртасида ўзаро визасиз тартиб жорий этилди, давлат чегарасидаги 9 та ўтиш пунктларининг фаолияти қайта тикланди. Чегарадош ҳудудлар ўртасида мунтазам алмашинувлар йўлга қўйилди.
Ўзбекистон ва Тожикистон халқлари фаровонлигига қаратилган  кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини бундан буён ҳам кенгайтиришга ва мустаҳкамлашга қаратилган чора-тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Бугун Сурхондарё вилояти Узун тумани “Боғдара” қишлоғида ўзбек-тожик халқларини боғловчи яна бир ўтказиш пункти - “Боботоғ” чегара божхона пунктининг тантанали очилиши ҳам юқоридаги фикримиз тасдиғидир.
Бу ерда истиқомат қилувчи аҳоли қўшни давлат бўлса-да, шундоққина ёнгинасида, чақирса овози етгудек масофада яшаётган қавму-қариндошларининг ҳолидан хабар олиш учун 110 .км. олисдаги “Сариосиё” чегара-божхона постига боришар, Тожикистон бўйлаб эса яна 40-50 км. йўл босишар эди.
“Боботоғ” чегара-божхона пунктига туташ ҳудудда Тожикистоннинг “Ҳисор” чегара-божхона постининг очилгани қўшни давлатнинг “Ҳисор” ва “Рўдакий” туманларида истиқомат қилувчи аҳолининг ҳам қувончига сабаб бўлмоқда. Чунки, бу ҳудудларда истиқомат қилиб келаётган иккала халқлар азалдан эту тирноқ, бир тану бир жон бўлиб яшаб келишмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 28 августдаги “Ўзбекистон Республикаси ҳамда Тожикистон Республикаси ўртасидаги икки томонлама стратегик ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш чоралари тўғрисида” ПҚ-3923 сон қарори ижроси доирасида “Боботоғ” чегара божхона постини бунёд этиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
Постда жисмоний шахслар, товар ва транспорт воситаларининг қисқа муддатда ва самарали равишда божхона назоратидан ўтказиш учун барча шароитлар муҳайё қилинган. Бу борада 300 млн. сўмлик бунёдкорлик ишлари  амалга оширилди. Постга элтувчи йўлларга асфальт ётқизилиб, ёритқичлар ўрнатилди, ён- атроф кўкаламзорлаштирилди.
Шунингдек, бу ерда чегарачилар, ўсимликлар карантини, санитария эпидемиология, ветеринария назорати мутахассислари, суғурта хизматларини кўрсатиш учун ҳам етарли шароитлар муҳайё қилинди.
Бир сўз билан айтганда “Боботоғ” чегара божхона пости Муҳтарам Президентимиз томонидан ташқи сиёсатда халқимиз манфаатларини кўзлаб юритилаётган дўстона ислоҳотларнинг навбатдаги амалий рамзи бўлиб хизмат қилади.

Открыт ещё один контрольно-пропускной пункт между Таджикистаном и Узбекистаном
За последние два года развитие узбекско-таджикских отношений ускорилось и достигло уровня стратегического партнерства. «Таджикско-узбекские отношения в ближайшее время будут подниматься до уровня стратегического партнерства, Ташкент последовательно будет развивать отношения с Душанбе во всех направлениях» - заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, во время двухдневного государственного визита в Душанбе, состоявшегося 9 марта 2018 года.
Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, в свою очередь, заявил,  что Таджикистан со своей стороны будет всесторонне поддерживать инициативы Узбекистана по развитию регионального сотрудничества.
С 1 марта 2018 года Состоялось торжественное открытие 9 пунктов пропуска через узбекско-таджикскую Государственную границу. В частности возобновили функционирование автомобильные пункты пропуска «Джартепа» («Саразм»), «Кушкент» («Ура-Тюбе»), «Учкурган» («Хаватаг»), «Хавастабад» («Зафарабад»), «Бекабад» («Хаштьяк»), «Пап» («Навбуньёд»), «Рават» («Равот»), «Гулбахор» («Айвадж») и железнодорожный пункт пропуска «Амузанг» («Хошади»).
Церемонии открытия приграничных пунктов прошли в торжественной обстановке и дружеской атмосфере с участием официальных представителей двух стран, а также жителей приграничных районов.
Открытие приграничных пунктов позволило значительно облегчить взаимные поездки граждан и в целом создает благоприятные условия для развития отношений между Узбекистаном и Таджикистаном.
Ранее между Таджикистаном и Узбекистаном регулярно возникали различные разногласия, в том числе по демаркации государственной границы. Однако президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев после прихода к власти в числе первоочередных задач во внешнеполитической сфере занялся “перезагрузкой” отношений с соседями по региону, в частности, с Таджикистаном.
2 марта 2019 года на таджикско-узбекской границе  прошло торжественное открытие еще одного пункта пропуска, который соединил Гиссарский район Таджикистана с местечком Бабатаг Узунского района Сурхандарьинской области Узбекистана.
Раньше, население, живущее здесь, чтобы навестить своих родственников, проделывало путь длиной 110 километров до приграничного таможенного поста «Сариасия», затем еще 40-50 километров по Таджикистану.
Открытие на узбекско-таджикской границе еще одного контрольно-пропускного пункта  явилась источником радости для жителей Гиссарского и Рудакинского районов соседнего государства. Отметить открытие контрольно-пропускного пункта, соединившего узбекский Узун и таджикский Гиссар, приехали многочисленные жители приграничных сел, которые многие годы не могли встретиться с родными. Для гостей был устроен праздник с выступлениями артистов и угощением.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 августа 2018 года «О мерах по дальнейшему расширению и укреплению двустороннего стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан» была проведена масштабная работа по созданию приграничного таможенного поста «Бабатаг».
На посту созданы все условия для осуществления быстрого и эффективного таможенного контроля физических лиц, транспортных средств и товаров. Дорога ведущая до таможенного поста была проасфальтирована, были установлены яркие светильники и близлежащая территория была озеленена.
Также, здесь созданы все условия для специалистов по карантину растений, санитарно-эпидемиологической службы, ветеринарного контроля и страховых служб и пограничников.