Хизматга янги қабул қилинган ёш божхоначилар ва уларнинг ота-оналари билан суҳбат ўтказилди
Бугунги кунда муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан олиб борилаётган одилона сиёсат замирида халқимиз фаровонлиги ва ёшларимизнинг бахтли келажаги мужассам эканлиги ҳеч кимга сир эмас.
Фарзанд - оила қувончи. Ҳар бир ота-она ўз фарзандининг бахтли, саодатли, халқ эътиборидаги инсон бўлишини хоҳлайди. Бу йўлда кеча-ю кундуз тинмай меҳнат қилади.
Айниқса фарзанди шарафли касбда фаолият юритиб, Ватанимиз тинчлиги, халқимиз осойишталигини таъминлашга қўшаётган ҳиссасидан ота-онанинг қанчалик фахрланишини тасвирлаб бўлмаса керак.
Давлат божхона қўмитасида хизматга қабул қилинган ёш ходимлар ва уларнинг ота-оналари билан суҳбат ташкил этилди.
Суҳбат аввалида Давлат божхона қўмитаси Раиси М.Азимов  Ўзбекистон Республикаси Президентининг божхона хизмати органлари фаолиятини тубдан такомиллаштиришга қаратилган Фармон ва Қарорларининг мазмун-моҳияти, божхона тизимида амалга  оширилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти тўғрисида маълумот берди.
Божхона соҳасида хизмат қилишнинг энг асосий мезони, ҳалоллик ва поклик, Ватанга ва ўз бурчига садоқат, адолатли бўлиш ва қонунларга оғишмай амал қилиш эканлиги таъкидланди.
Шундан сўнгёш ходимларнинг ота-оналари билан суҳбат ўтказилиб,  божхона тизимида хизмат қилишнинг масъулияти,  ҳамда унда яратилган шароитлар билан яқиндан таништирилди.  Хусусан давлатимиз томонидан божхона органларида хизматни олиб бораётган ходимларнинг ижтимоий муҳофазаси йўлга қўйилганлиги, бошқа вилоятдан келиб хизмат олиб борадиган божхоначилар хизмат уйлари билан таъминланиши, тўғрисида  маълумот берилди.
Шу ўринда ота-оналар  ҳам  муҳтарам Президентимиз раҳнамолигида мамлакатимиз ёшларига яратиб берилаётган имкониятлар сабабли, фарзандлари ўз билим ва салоҳиятлари билан очиқ ва шаффоф тарзда ўтказилган синовлардан муваффақиятли ўтиб, божхона соҳасига ҳизматга қабул қилинганликлари, улар келгусида хизмат жараёнида юзага келиши мумкин бўлган ҳар қандай қийинчиликни сабот билан енгиб, Ватанимизга садоқат билан хизмат қилишларига ўзларининг ишончларини билдирдилар.
- Қорақалппоғистоннинг Кегейли туманида истиқомат қиламан - дейди ёш ходим Мавлюда Чимбергенованинг онаси Бахтгул Ибрагимова. Мен ва турмуш ўртоғим узоқ йиллар қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳалол хизмат қилиб, 8 фарзандни тарбиялаб, вояга етказдик. Кенжа фарзандимиз Мавлюданинг ўз билим ва салоҳияти билан божхона хизматига қабул қилингани бизга бир олам қувонч бахш этди. Қизимни божхоначи либосида кўриб, кўксим ғурурга тўлади. У ҳам бизнинг изимиздан бориб, ватанимизга ҳалол хизмат қилишига ишонаман.  Бундай бахт, шодлик ҳамма оналарга насиб этсин.
Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Бухоро, Наманган, Тошкент шаҳар, Тошкент ҳамда Фарғона вилоятлари божхона бошқармалари, “Тошкент-Аэро” ихтисослаштирилган божхона комплекси, Миллий кинология марказида шарафли ва масъулиятли хизматни ўташга киришган 23 нафар ёш божхоначилар билан ўтказилган суҳбат уларнинг ватанпарварлик туйғусини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Очиқ ва самимий руҳда ўтган ушбу учрашувда ёш божхоначилар ва уларнинг ота-оналари ўзларини қизиқтирган саволларига батафсил жавоблар олишди.

Customs committee management held a metting with newly arrived young customs officers and their parents
2790
The child is the joy of each family. Each parent wants his child to be a happy and respected person in society. They work day and night continuously to give their child everything.
It is impossible to describe how proud parents are, when their child,works in a glorious profession and contributes to the peace of our Homeland and the well-being of our people.
The State Customs Committee held a conversation with young employees and their parents.
At the beginning of the conversation, the Chairman of the State Customs Committee M.Azimov briefed on the essence and significance of the Decrees and Resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan, aimed at radically improving the activities of customs authorities, as well as the reforms in the customs system.
The main criterion for customs services is honesty and purity, commitment to homeland and duty, fairness and strict adherence to laws.
After that, conversations were held with the parents of the new officers, they were familiarized with the responsibility of the customs service, as well as the conditions created therein. In particular, about the social protection by the government of the personnel working in the customs authorities and the provision of the officers from other provinces with service houses.
At the same time, parents are also thanked that, under the direction of the President and because of the opportunities created for the young people of our country, their child successfully pass the open and transparent tests using their knowledge and capabilities, and that they will strive hard for any future difficulties that may arise in the future and expressed their confidence that they will serve the country loyally.
"I live in Kegeyli district of Karakalpakstan," says Mavlyuda Chimbergenova's mother, Bakhtgul Ibragimova. "My husband and I have been honestly serving in the agricultural sector for many years and raised 8 children. It was a great joy for us that out child Mawlyuda with her knowledge and ability were admitted to the customs service. I was proud of she when I saw her in a customs dress. I believe she will follow our footsteps and serve our country honestly. Let these happiness and joy be to all mothers."
It will strengthen the patriotism of newly admitted 23 young customs officers of the Republic of Karakalpakstan, Andijan, Bukhara, Namangan, Tashkent city, Tashkent and Fergana regions, specialized customs complex "Tashkent-Aero", National Center of cynology.
At this meeting, which was open and honest, young customs officers and their parents received detailed answers to their questions.