Самарқандда “Идоралараро мобил гуруҳи”нинг ҳисобот йиғилиши бўлиб ўтди
Самарқанд вилояти божхона бошқармасида БМТ Гиёҳванд ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг “Мобил гуруҳлар ташкил қилиш йўли билан Ўзбекистонда афғон гиёҳвандлик воситаларининг контрабандасига қарши курашиш” бўйича Самарқанд минтақасида ташкил этилган “Идоралараро мобил гуруҳи” томонидан 2018 йил давомида амалга оширилган ишлари юзасидан ҳисобот йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда БМТ Гиёҳванд ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиёдаги ҳудудий вакили Ашита Миттал, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Наркотик моддаларни назорат қилиш миллий ахборот-таҳлил маркази директори Олим Нарзуллаев, Самарқанд вилоят божхона бошқармаси бошлиғи Эркин Салихов ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган вакиллари иштирок этишди.
Йиғилишда Самарқанд минтақаси 2018 йилда наркотик моддаларнинг ноқонуний муомаласига қарши курашиш бўйича амалга оширилган ишлари таҳлил қилинди. Гиёҳвандлик инсоният келажагига таҳдид солаётган энг хавфли глобал муаммолардан бири экани қайд этилди.
Мамлакатимиз ҳудудида гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланувини одини олиш борасида ҳукуматимиз томонидан олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар натижасида бир қатор ишлар амалга оширилиб келинмоқда.
Мазкур лойиҳа доирасида Самарқанд, Бухоро ва Навоий вилоятларида жойлашган ДХХ, ИИБ ва Божхона бошқармаларида хизмат олиб бораётган ходимларидан иборат “Идоралараро мобил гуруҳ” тузилиб, мазкур мобил гуруҳнинг марказий Штаби Самарқанд вилояти божхона бошқармаси этиб белгиланди.
Ушбу тузилган “Идоралараро мобил гуруҳ” учун Самарқанд вилояти божхона бошқармаси маъмурий биносида алоҳида хизмат хона ажратилиб, хонада наркотик моддаларнинг ноқонуний айланувини олдини олишда қўлланиладиган барча алоқа ва техник воситалари жамланган.
Бугунги кунда Самарқанд минтақаси қўшни Туркманистон, Қозоғистон ва Тожикистон Республикаси билан чегарадош ҳисобланиб, жами 6 та чегара ўтказиш постлари мавжуд (Самарқандда 2 та, Бухорода 3 та, Навоийда 1 та). Мазкур ўтказиш постлари гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланувини олдини олишда фойдаланиладиган барча турдаги замонавий техник воситалари билан жиҳозланган.
Бундан ташқари, чегара божхона постларида гиёҳванд моддаларни қидириш йўналиши бўйича махсус тайёрланган кичик-инспектор кинологлар ўзларига бириктирилган хизмат итлари ёрдамида ҳаракатланаётган транспорт воситалари ва йўловчиларнинг қўл юкларини божхона кўригидан ўтказиб келишмоқда.
2018 йил давомида Гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланувини олдини олиш борасида “Идоралараро мобил гуруҳ” томонидан амалга оширилган ишларга эътибор қаратсак, жами 27,31 кг гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалари ноқонуний муомаладан олинган.
Қайд этиш жоизки, бугунги кунда гиёҳвандлик моддаларнинг ноқонуний айланувини олдини олиш ҳамда унинг салбий асоратлари тўғрисида жойлардаги маҳалла фуқаролар йиғинларида тарғибот-ташвиқот ишлари мунтазам равишда олиб борилмоқда. Бу эса албатта ижобий натижа беради.
Йиғилишда БМТ Гиёҳванд ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиёдаги ҳудудий вакили Ашита Миттал тадбир қатнашчиларидан таклифлар қабул қилиб, келгусида амалга оширилиши кутилаётган чора-тадбирларни белгилаб олди. Шу билан бирга Ашита Миттал хоним тадбир ташкилотчиларига алоҳида миннатдорчилик билдириб ўтди.

Samarkand hosted a meeting of the Interadministrational Mobile Group
The Samarkand Regional Customs Office held a meeting of The Interadministrational Mobile Group, organized in Samarkand region, by the UN Office on Drugs and Crime in 2018 dedicated to the results of the fight against smuggling of Afghan narcotics in Uzbekistan.
Representative of the United Nations Office on Drugs and Crime in Central Asia Ashita Mittal, director of the National Center for Drug Control under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan Olim Narzullayev, head of Samarkand Customs Administration Erkin Salihov and representatives of law enforcement authorities took part in the meeting.
At the meeting, it was analyzed the work carried out by the Samarkand region in the fight against illicit drug trafficking in 2018. It was mentioned that drug addiction is one of the most dangerous global problems threatening the future of humanity.
As a result of efforts taken by the government of our Republic to combat the illicit trafficking of narcotic drugs in the country, a number of activities are underway.
Within the framework of the project, an Interadministrational mobile group was established, from the professional staff of the State Security Service, Ministry of Internal affairs and Customs Departments located in Samarkand, Bukhara and Navoi regions, and the central office of this mobile group was designated as the customs administration of Samarkand region.
For this "Interadministrational Mobile Group" there is a special room in the administrative building of the Samarkand Regional Customs Administration, where all the communication and technical facilities used to prevent the illicit drug trafficking.
Currently, the Samarkand region borders with Turkmenistan, Kazakhstan and Tajikistan, with six border crossing points (2 in Samarkand, 3 in Bukhara and 1 in Navoi). These post offices are equipped with all modern technical tools used to prevent the illicit trafficking of narcotic drugs.
In addition, inspector cynologists with their specially trained service dogs search of narcotic substances at border crossing points and carry customs control of transport vehicles and passengers' hand luggage.
Considering the work done by the Interadministrational Mobile Group in the prevention of illicit drug trafficking in 2018, 27,31 kg of drugs and psychotropic substances were seized from illicit traffic.
It is noteworthy that today, campaigns on the prevention of illicit drug trafficking and their negative consequences are being held at mahallas. This, of course, should give a positive result.
At the meeting, the UN Regional Representative on Drugs and Crime in Central Asia, Ashita Mittal, recieved proposals from the participants and outlined the measures to be taken in the future. At the same time, Mrs. Ashita Mittal thanked the organizers for the event.