Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармасининг “Даут-ата” чегара божхона пости ходимлари томонидан сифати кафолатланмаган биоактив қўшимчалар ва дори воситаларининг ноқонуний айланмасига ўз вақтида чек қўйилмоқда.
“Каптива”га яширилган сифати кафолатланмаган  дори-дармонлар фош этилди
Жумладан, мамлакатимизга ўзининг “каптива” русумли автомашинасида кириб келган фуқаро М.А. белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди. Натижада, унинг автомашинасидан божхона ходимларига маълум қилинмаган ва декларацияда кўрсатилмаган 25 миллион сўмлик биоактив қўшимчалар борлиги аниқланди.
Шунингдек, фуқаро Ю.Б. нинг ҳам тузган режасини божхоначилар пучга чиқарди. Фуқаронинг автомашинаси божхона кўригидан ўтказилганида, салкам 48 миллион сўмлик биоактив қўшимчаларни мамлакатимизга яширин тарзда олиб киришга уриниши фош этилди.
“Волгоград-Тошкент” йўловчи поезди божхона назоратидан ўтказилганида эса, вагонлардан бирининг плафони орқасига яширилган 15 миллион 230 минг сўмлик турли хил дори воситалари борлиги аниқланди.

Пресечены факты по незаконному обороту биологически активных добавок и лекарственных средств
Сотрудниками приграничного таможенного поста «Даут-ата», УГТК по Республике Каракалпакстан, вовремя пресекаются факты по незаконному обороту биологически активных добавок и лекарственных средств неизвестного качества.
В частности, в установленном порядке была проведена таможенная проверка въехавшего на территорию нашей страны автомобиля марки «Captiva», которой управлял гражданин М.А. В результате досмотра выяснилось, что в автомобиле находились не задекларированные и не заявленные при устном опросе таможенникам биологически активные добавки на 25 миллионов сум.
А также, таможенники помешали осуществиться плану еще одного правонарушителя. В машине у гражданина Ю.Б. также были обнаружены биологически активные добавки на 48 миллионов сум, которые он попытался завезти на территорию нашей страны скрыв от таможенного контроля.
В ходе проведения таможенной проверки пассажирского поезда следовавшего по маршруту «Волгоград-Ташкент», в одном из вагонов внутри плафона были обнаружены спрятанные различные лекарственные средства на сумму 15 миллионов 230 тысяч сум.