Қонунбузарларнинг режаси амалга ошмади
Тошкент шаҳар божхона бошқармаси ходимлари сифати кафолатланмаган озиқ-овқат маҳсулотлари ва бошқа товарларнинг республикамизга ноқонуний олиб кирилишига доир навбатдаги божхона қоидабузарликларини фош қилишди.
Жумладан “Келес” темир йўл чегара божхона пости ходимлари “Москва-Андижон” йўналишида кириб келган поезд вагонларини божхона кўригидан ўтказиш давомида фуқаро Х.Т. вагон ресторанинг хуфиёна жойларига салкам 100 кг. оғирликдаги пишлоқлар, 17 литр алкоголь маҳсулоти, 203 дона парфюмерия воситалари, биологик актив қўшимчалар ва бошқа товар-моддий бойликларини  яширганлиги маълум бўлди. Олинган ашёвий далилларнинг умумий қиймати 92,6 миллион сўмни ташкил этди.
Шунингдек мазкур божхона пости ходимлари  томонидан  “Алмата-Тошкент” йўналишида кириб келган поезд йўловчиларидан бири М.А. умумий қиймати салкам 13,8 миллион сўмлик озиқ-овқат маҳсулотлари, 470 дона турли хил болалар учун каша, озуқа ва шарбатлар ҳамда ҳар хил энергетик ва салқин ичимликларни божхона назоратидан яшириб олиб ўтишга уринаётганлиги аниқланди.
Таъкидлаш жоизки, жисмоний шахсларга республикамизга темир йўл ўтказиш пунктлари орқали кириб келишда 1000 АҚШ доллари эквиваленти миқдоридаги товарларни божсиз олиб киришга рухсат этилади. Аммо, бунда божхона тўловлари ундирилмайдиган айрим товарларни олиб ўтишнинг миқдорий нормаларига риоя қилиниши лозим.

План правонарушителей не удался
При пересечении таможенной границы через железнодорожные и речные пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан предельные нормы ввоза физическим лицом товаров, не подлежащих обложению таможенными платежами составляет 1000 тысячу долларов США. Однако, должны соблюдаться количественные нормы перемещения определенных товаров, освобожденных от уплаты пошлин при ввозе.
На днях, сотрудниками приграничного железнодорожного таможенного поста “Келес” было пресечено очередное правонарушение, связанное с незаконным ввозом в нашу страну продуктов питания и других товаров без гарантии качества.
В ходе проведения досмотра вагонов пассажирского поезда прибывшего на территорию нашей страны по маршруту «Москва-Андижан», в вагоне-ресторане поезда были обнаружены, спрятанные в потайных местах гражданином Х.Т., почти 100 кг сыров, 17 литров алкогольной продукции, 203 единицы косметических товаров, биологически активные добавки и многое другое. Сумма изъятых в качестве вещественного доказательства товаров составила почти 93 миллионов сум.
Похожее правонарушение было выявлено таможенниками при проведении проверки пассажирского поезда, следовавшего по маршруту «Алматы-Ташкент». В ходе досмотра выяснилось, что один из пассажиров пытался скрыв от таможенного контроля провезти продукты питания почти на 14 миллионов сум, а также 470 упаковок детской каши, разные соки, энергетические и прохладительные напитки.
В настоящее время по всем выявленным фактам правонарушений, оформлены соответствующие процессуальные документы и продолжаются таможенные проверки.