Симоб “олди-сотдиси”га чек қўйилди
Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан нодир металлар, заҳарловчи ҳусусиятга эга моддалар, давлат стандартига мувофиқ 8-тоифадаги хавфли юкларга кирувчи симоб ва симоб бирикмаларининг ноқонуний айланувига оид яна бир ҳолат фош этилди.
Жумладан, тезкор тадбир давомида Тошкент шаҳар Чилонзор туманидаги автотураргоҳларнинг бирида  фуқаролар Р.Б. ва К.Д. “шартли харидор”га 12,7 килограмм симобни 103 минг АҚШ долларига сотишга келишиб, шундан 3 минг АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Ҳозирда мазкур ҳолат бўйича тегишли процессуал ҳужжатлар расмийлаштирилиб, текширув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Шу ўринда юртдошларимиздан божхона қоидабузарликлари юзасидан Давлат божхона қўмитасининг қисқа рақамли 11-08 “Ишонч телефони”га қўнғироқ қилишлари мумкинлигини эслатиб ўтамиз. Бунда хабар берган шахс сир тутилиши кафолатланади

Пресечена попытка незаконного сбыта ртути
Сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту был пресечен факт незаконного сбыта такого ядовитого вещества как ртуть.
В ходе оперативного мероприятия проведенного в Чиланзарском районе города Ташкента, были задержаны с поличным граждане Р.Б. и К.Д. при попытке продажи почти 13 килограммов ядовитого вещества подставным покупателям и получении предоплаты в размере 3 тысяч долларов США из обговорённых 103 тысяч долларов США.
По классу опасности ртуть относится к первому классу, то есть считается чрезвычайно опасным химическим веществом. Проникновение ртути в организм чаще происходит при вдыхании её паров, не имеющих запаха.Воздействие ртути даже в небольших количествах может вызывать проблемы со здоровьем и тяжёлое отравление.
В настоящее время по выявленному факту правонарушения, оформлены соответствующие процессуальные документы и продолжаются таможенные проверки.
Напоминанием,  что по вопросам правонарушений наши соотечественники могут позвонить по короткому номеру телефона доверия Государственного таможенного комитета 11-08. Конфиденциальность сведений о заявителе – гарантируется!