Ўзбекистон-Туркия: божхона соҳасида ҳамкорлик янада такомиллашади
2018 йил 30 апрелда Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматлари раҳбарлари ўртасида имзоланган идоралараро протоколга мувофиқ Қўшма Божхона кенгаши ташкил этилди.
Ўзбекистон-Туркия: божхона  соҳасида ҳамкорлик янада такомиллашади
Ташкил етилган Кенгашнинг вазифаларига божхона масалалари бўйича ҳамкорликни ривожлантириш ва рағбатлантириш, мувофиқлаштириш, шу жумладан, қуйидаги соҳаларда тажриба алмашиш орқали илғор амалиётларни ўрганиш, консультациялар ўтказиш ва икки томонлама янги шартномаларни тузиш киради:
• кесиб ўтаётган товарлар тўғрисида маълумотларнинг аниқлигини таъминлаш мақсадида, шу билан бирга, энг янги техник воситалар ва замонавий ахборот технологияларини қўллаган ҳолда божхона жараёнлари ва кўригида фойдаланиладиган технологияларни ривожлантириш;
• икки мамлакат давлат чегараси орқали олиб ўтиладиган товарлар ва транспорт воситалари тўғрисида ўзаро ахборот алмашинувини ташкил етиш орқали божхона назоратининг самарадорлигини ошириш ва божхона жараёнларини тезлаштириш;
• интеллектуал мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва божхона қонунларини бузилишига йўл қўймаслик, контрабандага қарши курашиш, маданий мулкларни ҳимоя қилиш йўналишида ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳамкорлик.
Имзоланган протокол доирасида халқаро ҳамкорлик ва таълим бўйича ишчи гуруҳ ҳамда божхона соҳасида ҳуқуқни муҳофаза қилишда ҳамкорлик бўйича божхонани ривожлантириш юзасидан ишчи гуруҳ тузиш назарда тутилган.
Халқаро шартнома низомларини бажариш мақсадида 2019 йилнинг
28-30 январь кунлари ДБҚ делегациясининг Туркиянинг Анқара шаҳрида ҳуқуқни муҳофаза қилишда ҳамкорлик бўйича Ўзбек-Турк ишчи гуруҳлари экспертларининг биринчи йиғилишида иштирок этиш учун ташрифи ташкил қилинди.
Ташрифдан мақсад - хавфни бошқариш тизимини жорий қилиш, вазиятларни бошқариш назорат марказини ўрганиш, шунингдек, божхона хизматлари ўртасидаги кейинги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилиш.
ДБҚ делегацияси ташриф давомида Туркия Савдо ва божхона вазирлигининг Хавфларни бошқариш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш масалалари Департаментининг функциялари ва вазифалари билан танишди.
Турк томони ўзбек томонига божхона жараёнларида онлайн фойдаланиладиган “BILGE” (компьютерлашган божхона) электрон тизимини таништирди. “BILGE” электрон тизими юк, экспорт ва импорт декларациялари, транзит ва божхона омбори жараёнларини, йиғимларни ундириш, хавфларни таҳлил қилиш ва божхона назоратини ўз ичига олади.
Хавфларни бошқариш тизимини татбиқ этишда божхона назоратининг тўртта даражаси қўлланилади:
- қизил йўлак (қизил чизиқ): Бунда, йўлакдан ўтказиш товарлар билан боғлиқ ҳужжатли ва жисмоний назоратни, тўлиқ ёки қисман назорат, шунингдек, божхона лабораториясида экспертиза ўтказиш учун товарларни олиб қўйишни ўз ичига олади.
- сариқ йўлак (сариқ чизиқ): сариқ йўлак бўйлаб ҳаракатланиш товарлар билан боғлиқ, яъни, божхона декларацияси билан бирга тақдим этилган ҳужжатларга нисбатан ҳужжатли назоратни амалга оширишни англатади.
- кўк йўлак (кўк чизиқ): юкларни кўк коридор бўйлаб ўтказиш ҳуқуқига "тасдиқланган" шахс мақомига ега фирмалар (асосан, експортчилар) эга бўлишади. Ушбу йўлак бўйлаб ҳаракатланиш турли хил, масалан, алоҳида ҳужжатлар тақдим етилмасдан божхона назорати тугалланиши, шунингдек,  тўланиши лозим бўлган божхона тўловлари тўланганидан кейин кўрсатилган ташкилот омборларида кейинги божхона назоратини ўтказиш ва тақдим этилган ҳисоб-китоб ҳужжатлари асосида товарларни дарҳол қабул қилиш сингари имтиёзлар билан бирга олиб борилади.
- яшил йўлак (яшил чизиқ): мазкур йўлак орқали олиб ўтиладиган товарларга нисбатан жисмоний ва ҳужжатли назорат амалга оширилмайди. Яшил йўлак орқали энг кам божхона назоратига тортиладиган товарлар олиб ўтилади. Бундай йўлак орқали товарларни олиб ўтиш ҳуқуқига ваколатли иқтисодий оператор мақомига эга фирмалар, дипломатик идоралар, ташқилотлар ва вазирликлар эга бўлишади.
Шу билан бирга, Ўзбекистон делегацияси Туркия божхонасининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш бўлими ҳисобланувчи вазиятларни бошқариш назорат мркази фаолияти билан ҳам танишди. Марказ 2016 йилда ташкил топган бўлиб, барча жараёнлар юзасидан таҳлил, мониторинг йўналишида мувофиқлаштирувчи вазифани бажаради. Шунингдек, мамлакат ичкарисида ва ташқарисида юзага келадиган шубҳали вазиятларга тезкор таъсир кўрсатади.
Томонлар Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматлари ўртасида ҳуқуқни қўллаш, хусусан, контрабанда ва божхона қоидабузилиши билан курашиш ҳамда маълумот алмашиш йўналишида ҳамкорлик қилиш мумкин бўлган соҳаларни муҳокама қилишди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон делегацияси 26 январь – халқаро божхоначилар кунига бағишлаб, “Узлуксиз савдо, саёҳат ва ташувлар учун ақилли чегаралар” шиори остида ўтказилган байрам маросимида иштирок этишди.
Тадбир натижалари бўйича Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматларининг ўзаро алоқаларини мустаҳкамлашнинг кейинги масалалри тўғрисида протокол имзоланди.

Узбекистан – Турция: эффективное сотрудничество между таможенными службами основанное на взаимном доверии
2746
Делегация Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан приняла участие в первом заседании экспертов Узбекско-Турецкой рабочей группы по правоохранительному сотрудничеству в таможенной сфере.
Согласно подписанному между руководителями таможенных служб Узбекистана и Турции 30 апреля 2018 года межведомственному Протоколу создан Совместный таможенный совет.
В функции созданного Совета входят такие направления, как координация, поощрение и развитие сотрудничества в таможенных вопросах, в том числе путем обмена опытом, изучения передовой практики, проведения консультаций и заключения новых двусторонних договоров, в следующих областях:
- совершенствование технологий, используемых в таможенных процедурах и таможенном досмотре с целью обеспечения точности данных перемещаемых товаров, в том числе с применением новейших технических средств и современных информационных технологий;
- повышение эффективности таможенного контроля и ускорение таможенных процедур путем организации взаимного обмена информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через государственную границу двух стран;
- правоохранительное сотрудничество в сфере противодействия контрабанде, в том числе культурных ценностей, пресечении нарушений таможенного законодательства и защиты прав интеллектуальной собственности.
В рамках подписанного Протокола предусмотрено создание рабочих групп по модернизации таможни, по сотрудничеству в правоохранительной деятельности в таможенной сфере и рабочей группе по международному сотрудничеству и обучению.
В целях выполнения положений международного договора организован визит делегации ГТК 28-30 января 2019 года в г.Анкара (Турция) для участия в первом заседании экспертов Узбекско-Турецкой рабочей группы по правоохранительному сотрудничеству.
Цель – обсуждение вопросов внедрения системы управления рисками, изучение командного контролирующего центра, а также дальнейшего сотрудничества между таможенными службами.
В ходе визита делегация ГТК ознакомилась со структурой, задачами и функциями Департаментов управления рисками и по правоохранительным вопросам Министерства таможни и торговли Турции.
Турецкая сторона представила узбекской стороне электронную систему «BILGE» (компьютеризированная таможня), которая используется для онлайн-таможенных процедур. Электронные операции «BILGE» включают грузовые, экспортные и импортные декларации, транзитные и складские процедуры, взимание сборов, анализ рисков и методы контроля.
При применении системы управления рисками применяются четыре уровня таможенного контроля:
- красный коридор (красная линия): перемещение по такому коридору включает в себя документальный и физический контроль (досмотр) в отношении товаров. Возможен полный или частичный контроль, а также изъятие товаров для проведения экспертиз в таможенной лаборатории;
- желтый коридор (желтая линия): перемещение по желтому коридору представляет собой проведение документального контроля в отношении товаров, а именно таможенной декларации с полным пакетом прилагаемых документов;
- синий коридор (синяя линия): правом перемещения товаров по синему коридору обладают фирмы (в основном экспортеры), обладающие статусом «подтвержденного» лица. Перемещение по данному коридору сопровождается различными преференциями, например, завершение таможенного контроля без представления отдельных документов, а также незамедлительное получение товара после уплаты причитающихся таможенных платежей, с последующим таможенным контролем на складах указанных организаций и на основании представленных бухгалтерских документов;
- зеленый коридор (зеленая линия): в отношении товаров, перемещаемых по данному коридору, физический и документальный контроль не осуществляется. По зеленому коридору перемещаются товары, наименее подверженные таможенному контролю. Правом перемещения по такому коридору обладают министерства и ведомства, дипломатические учреждения, фирмы, обладающие статусом уполномоченного экономического оператора.
Делегация Узбекистана ознакомилась также с работой Командного ситуационного центра, который являясь структурным подразделением правоохранительного блока таможенной службы Турции, был учреждён в 2016 году и выполняет координирующую роль в сфере мониторинга, анализа за всеми проходимыми процессами, а также оперативно реагирует на возникающие сомнительные ситуации, как на границе, так и внутри территории страны. В Центре интегрированы целый ряд систем, которые отображают информацию на специализированных видео стенах.
Стороны обсудили возможные пути сотрудничества между таможенными службами Турции и Узбекистана в сфере правоприменения, в частности, обмена информацией и борьбой с таможенными нарушениями и контрабандой.
Кроме этого делегация Узбекистана участвовала в праздничной церемонии в честь международного дня таможенника - 26 января, который проходил под лозунгом «умные границы для бесперебойной торговли, путешествий и перевозок».
По итогам мероприятия подписан Протокол, в котором отражены вопросы дальнейшего укрепления взаимодействия таможенных служб Узбекистана и Турции.