Божхона расмийлаштируви учун қайси постда қанча вақт сарфланмоқда?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 24 ноябрдаги “Божхона маъмурчилигини такомиллаштириш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” ПФ-5582 сон Фармонида белгиланганидек, ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиси томонидан товар ва транспорт воситаларининг божхона расмийлаштируви учун сарфлайдиган вақти божхона постлари ходимлари фаолияти самарадорлигининг асосий кўрсаткичи ҳисобланади.
Шу сабабли Фармон билан божхона расмийлаштируви вақти тўғрисидаги статистик ахборот ҳар ойда барча божхона постлари кесимида Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг расмий веб-сайтида эълон қилиниши белгиланган эди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, 2019 йилдан бошлаб ҳар ой якуни бўйича ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари томонидан товар ва транспорт воситаларининг экспорти ва импортида божхона расмийлаштируви учун сарфланган ўртача вақти ҳақида маълумотлар божхона постлари кесимида Давлат божхона қўмитаси сайтида эълон қилиб борилади. Демак, қуйида 2019 йил январь ойи ҳолатига кўра ушбу маълумотлар билан танишиб чиқишингиз мумкин.
2019 йил январь ойи якунларига кўра, товарларни "экспорт" божхона режимига расмийлаштириш учун сарфланган вақт бўйича республикамиздаги 53 та ташқи иқтисодий фаолият  (ТИФ) божхона постлари орасида Қашқадарё вилояти божхона бошқармаси “Қарши-тола” ТИФ  божхона пости етакчилик қилмоқда. Бу ерда экспорт божхона юк декларацияларини расмийлаштириш учун ўртача 44 дақиқа сарфланган.
Ундан кейинги ўринларни 52 дақиқа 14 сония билан Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Назарбек” ТИФ божхона пости ҳамда 59 дақиқа 7 сония билан Қашқадарё вилояти божхона бошқармаси “Қамаши-Ғузор” ТИФ  божхона пости эгаллади.
2019 йил январь ойи якунларига кўра, товарларни "импорт" божхона режимига расмийлаштириш учун сарфланган вақт бўйича республикамиздаги 53 та ташқи иқтисодий фаолият (ТИФ) божхона постлари орасида Самарқанд вилояти божхона бошқармаси “Улуғбек” ТИФ божхона пости етакчилик қилмоқда. Бу ерда импорт божхона юк декларацияларини расмийлаштириш учун ўртача 2 соат 44 дақиқа 55 сония сарфланган.
Ундан кейинги ўринларни 3 соат 10 дақиқа 36 сония билан ушбу бошқарманинг “Самарқанд” ТИФ божхона пости ҳамда 3 соат 16 дақиқа 27 сония билан Бухоро вилояти божхона бошқармаси “Ғиждувон” ТИФ  божхона пости эгаллади.

Сколько времени расходуется на таможенное оформление на таможенных постах?
Исходя из вышеизложенного, начиная с 2019 года на официальном веб-сайте Государственного таможенного комитета будет публиковаться информация по ежемесячному итогу о времени, расходуемом на таможенное оформление экспорта и импорта товаров и транспортных средств участниками внешнеэкономической деятельности на таможенных постах. Таким образом, ниже вы можете ознакомиться со следующей информацией по состоянию на январь 2019 года.
По итогам января 2019 года, таможенный пост ВЭД «Карши-тола» УГТК по Кашкадарьинской области является лидером среди 53 таможенных постов ВЭД, по времени потраченном на   таможенное оформление товаров, помещаемых под таможенный режим «Экспорт». Грузовая таможенная  декларация на этом таможенном посту была оформлена в среднем за 44 минуты.
Далее следует таможенный пост ВЭД «Назарбек» УГТК по Ташкентской области, там декларация была оформлена за 52 минуты 14 секунд. Следом таможенный пост ВЭД «Камаши-Гузар» УГТК по Кашкадарьинской области, там декларация была оформлена за 59 минут 7 секунд.
По итогам января 2019 года, таможенный пост ВЭД «Улугбек» УГТК по Самаркандской области является лидером среди 53 таможенных постов ВЭД, по времени потраченном на таможенное оформление товаров, помещаемых под таможенный режим «Импорт». Грузовая таможенная декларация на этом таможенном посту была оформлена в среднем за 2 часа 44 минуты 55 секунд.
Далее следует таможенный пост ВЭД «Самарканд» УГТК по Самаркандской области, там декларация была оформлена за 3 часа 10 минут и 36 секунд. Следом таможенный пост ВЭД «Гиждуван» УГТК по Бухарской области, там декларация была оформлена за 3 часа 16 минут и  27 секунд.