Оёқ кийимларига яширилган заргарлик буюмлари фош этилди
Маълумки юртимизга фуқароларга ўз эҳтиёжлари учун 65 граммгача заргарлик буюмларини божхона тўловларисиз олиб киришга рухсат этилади. Аммо ушбу маҳсулотларни кўп миқдорда мамлакатимизга ноқонуний олиб киришга бўлган уринишлар ҳамон учраб турибди.
Оёқ кийимларига яширилган заргарлик  буюмлари фош этилди
Ана шундай бир нечта уринишлар Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Ғишткўприк” чегара божхона пости аниқланди.
Ушбу постга пиёда ҳолда кириб келган фуқаро Т.Н. ҳолислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганида, унинг қўл юклари орасида ва этиги ичига яширилган, оғзаки сўровда тақдим этилмаган ва йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган қиймати 7 560 000 сўмлик, жами оғирлиги 252 грамм бўлган 39 дона оқ рангли металлдан ясалган заргарлик буюмларини мамлакатимизга яширинча олиб келаётганида тўхтатиб қолинди.
Шу каби яна бир ҳолатда фуқаро У.А. нинг қўл юклари божхона назоратидан ўтказилганида, йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган, жами оғирлиги 335 гр. бўлган, оқ металлдан ясалган умумий қиймати 10 050 000 сўмлик яъни, 45 дона заргарлик буюмларини божхона назоратидан яширганлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда, божхоначиларда эътиборини тортган фуқаро М.Г. холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганида, оёғидаги қора рангли туфлисининг ички товон қисмига 2 дона целлофан пакетда қиймати 21 000 000 сўмлик, оғирлиги 70 грамм бўлган 17 дона сариқ металлдан ясалган  заргарлик буюмларини қўшни мамлакатдан яшириб олиб кираётганлиги фош қилинди.

Ювелирные украшения спрятанные в обувь
Как известно, по действующему законодательству, физические лица, въезжающие на территорию Республики Узбекистан, имеют право беспошлинно ввозить ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней в количестве не более 65 гр. Но, к сожалению, выявляются факты по попытке не соблюдения установленных ограничений.
Подобные правонарушения  были пресечены на приграничном таможенном посту «Гишткуприк» УГТК по Ташкентской области.
При проведении личного досмотра, среди личных вещей гражданки Т.Н. и в сапогах, которые были на ней в тот момент, были обнаружены не заявленные при устном опросе и не указанные в декларации 39 штук ювелирных украшений. Обнаруженные украшения, которые гражданка пыталась тайно пронести в нашу страну, были изготовлены из металла белого цвета, в количестве 252 гр., на общую сумму чуть более 7,5 миллионов сум.
Похожее правонарушение было пресечено на том же приграничном таможенном посту. При проведении таможенного досмотра личных вещей граждан, прибывающих с соседней республики, среди личных вещей находящихся в ручной клади принадлежавшей гражданке У.А., были обнаружены не задекларированные и не заявленные при устном опросе ювелирные украшения, изготовленные из белого металла в количестве 45 штук, общим весом 335 гр., на общую сумму чуть более 10 миллионов сум.
В другом похожем случае, при проведении с участием понятых досмотра, под стелькой туфель черного цвета принадлежавших гражданке М.Г., были обнаружены ювелирные украшения, изготовленные из желтого цвета металла, в количестве 17 штук, общим весом 70 гр., на сумму 21 миллионов сум.