2019 йил 1 февралидан бошлаб, Давлат божхона қўмитасининг Тошкент вилояти ва Тошкент шаҳри бўйича бошқармалари ҳамда “Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплексининг бир қатор божхона постларида республикамизда илк маротаба “фронт-офис”лар ўз фаолиятини бошлади.
Бугундан “фронт-офис”лар ишга тушди
Мазкур дастлабки лойиҳани амалга ошириш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 24 ноябрдаги “Божхона маъмурчилигини такомиллаштириш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” ПФ-5582 сон Фармонида назарда тутилган эди.
Фармон ижроси доирасида ўтган қисқа муддат давомида Давлат божхона қўмитаси томонидан тегишли ташкилий-ҳуқуқий ишлар амалга оширилди. Фронт офислар фаолият юритишлари  учун божхона постларида алоҳида иш жойлари, компьютер техникалари ва бошқа зарур анжомлар муҳайё қилинди. Дастлабки босқичда юзлаб номзодлар орасидан танлов асосида 60 га яқин фронт офис хизматчилари саралаб олинди.
Таъкидлаш жоизки, ушбу лойиҳани ишга тушириш жараёнида  Озарбайжон, Грузия, Россия ва Беларус каби давлатларнинг тажрибалари чуқур ўрганилди.
Хўш, фронт офис нима ўзи?
“Фронт-офис”лар ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларига божхона юк декларациясини тўлдириш бўйича бепул асосда хизмат кўрсатувчи махсус шахслар гуруҳи бўлиб, улар ҳудудий божхона бошқармалари билан тузилган фуқаролик-ҳуқуқий шартномаси асосида фаолият кўрсатадилар.
“Фронт-офис” хизматчилари асосан тадбиркорнинг мурожаатлари асосида божхона юк декларациясини тўлдириш ва тадбиркорга ўз ваколати доирасида божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатлари талабларини таништириш билан шуғулланишади.
Бу жараёнда улар божхона назорати зонасига кириш, божхона масалалари бўйича божхона ходимларидан белгиланган тартибда маслаҳатлар ва маълумотлар олиш ҳуқуқига ҳам эгадирлар.
Содда қилиб айтганда тадбиркор божхона юк декларациясини тўлдириш учун тўғридан тўғри “фронт-офис” хизматчиларига мурожаат қилиб, бу жараёнда зарур бўладиган ҳужжатларни, шунингдек товар кодлари ҳамда божхона қиймати тўғрисида маълумотларни тақдим этса, кифоя.
Бунда “фронт-офис” хизматчиси декларацияни электрон дастурда тўлдиради. Сўнгра тадбиркор тайёр декларацияни ўзининг электрон рақамли имзоси билан тасдиқлаган ҳолда тегишли ахборот тизими орқали божхона органларига тақдим қилади.
Ваҳоланки, 2018 йилнинг 1 июлига қадар божхона юк декларацияларини фақатгина тегишли малака аттестатига эга бўлган божхона расмийлаштируви бўйича мутахассисларгина тўлдириш ва божхона органларига тақдим қилиш ҳуқуқига эга эди. Бу эса тадбиркорлар божхона брокерлиги идораларига мурожаат этишга ва бунинг учун озми-кўпми харажат қилишга мажбур бўлишар эди.
2018 йилнинг 1 июлидан бошлаб эса, тадбиркорларимизга ҳам мустақил равишда божхона юк декларациясини тўлдириш ва божхона органларига тақдим қилиш ҳуқуқи берилди. Лекин барча тадбиркорлар ҳам бу борада бирдек салоҳиятга эга эмаслигини инобатга олсак, “фронт офис”лар фаолияти ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари, бизнес вакиллари учун айни муддаодир.
“Фронт-офис” хизматчилари томонидан кўрсатиладиган хизматлар сифатини янада ошириш мақсадида уларнинг Давлат божхона қўмитаси Божхона институтида 1 ойлик ўқув курсларида малака оширишлари ҳам назарда тутилган.
Дастлабки лойиҳа доирасида божхона юк декларациясини тўлдириш учун тақдим этилган маълумот ва ҳужжатлар ҳаққонийлиги учун жавобгарлик ташқи иқтисодий фаолият иштирокчисига юкланади. Лойиҳа натижаларидан келиб чиқиб, кейинчалик бошқа ҳудудий божхона бошқармаларида ҳам жорий этилиши назарда тутилган.
Фронт офислар фаолиятининг давлатимиз томонидан молиялаштирилиши тадбиркорларимизга кўрсатилаётган эътибор ва ғамхўрликнинг навбатдаги намунаси бўлди дейишимиз мумкин.

С 1 февраля 2019 года начали функционировать “фронт-офис”ы.
Реализация этого первоначального проекта была предусмотрена в Указе Президента Республики Узбекистан от 24 ноября 2018 года №УП-5582 “О дополнительных мерах по совершенствованию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистан”.
В рамках реализации Указа, за короткий промежуток времени, Государственным таможенным комитетом были проведены соответствующие организационно-правовые работы. "Фронт-офис"ы были оборудованы специальными рабочими местами, компьютерной техникой и другими необходимыми предметами на таможенных постах. На начальном этапе из сотен кандидатов на конкурсной основе были отобраны около 60 сотрудников "фронт-офис"а.
Следует отметить, что в процессе запуска этого проекта был тщательно изучен опыт таких стран, как Азербайджан, Грузия, Россия и Беларусь.
Так что же такое "фронт-офис"?
В чем заключается его основная деятельность?
"Фронт-офис”ы, будут оказывать услуги по заполнению грузовой таможенной декларации участникам внешнеэкономической деятельности. Что самое главное, эти услуги будут предоставляться на бесплатной основе.
Сотрудники "Фронт-офис"а в основном занимаются заполнением таможенной грузовой декларации на основании заявления предпринимателя и в рамках своей компетенции знакомят предпринимателя с требованиями таможенного законодательства.
В этом процессе они также имеют доступ в зоны таможенного контроля, а также право получать нужную информацию от таможенных органов по вопросам таможенного дела.
Проще говоря, для того чтобы заполнить таможенную грузовую декларацию предпринимателю всего лишь требуется напрямую обратиться к сотруднику "фронт-офис"а, предоставить все необходимые для совершения этого процесса документы, необходимый код товаров по товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности, а также,  информацию о таможенной стоимости.
Декларация заполняется сотрудником "фронт-офис"а с помощью специального программного обеспечения. Затем предприниматель, подает уже готовую, подтвержденную своей  электронной цифровой подписью декларацию в таможенные органы через соответствующую информационную систему.
До 1 го июля 2018 года таможенную грузовую декларацию имели право заполнять и подавать в таможенные органы только специалисты по таможенному оформлению,  имеющие соответствующий квалификационный аттестат. А это означало, что предприниматель должен был сначала обратиться к таможенным брокерам, а затем оплатить предоставленные услуги.
А с 1 июля 2018 года предпринимателям также было предоставлено право заполнять таможенную грузовую декларацию и подавать их в таможенные органы самостоятельно. Однако, учитывая тот факт, что не все предприниматели обладают одинаковым потенциалом, "фронт-офис"ы особенно важны для представителей бизнеса, особенно внешнеэкономической деятельности, которые только начинают заниматься экспортно-импортными операциями.
В целях дальнейшего повышения качества услуг, предоставляемых сотрудниками "фронт-офис"ов, также предусматривается их обучение в течение одного месяца в Таможенном институте Государственного таможенного комитета.
В ракмках первоначального проекта, ответственность за достоверность информации и документов, предоставляемых для заполнения таможенной грузовой декларации, возлагается на участника внешнеэкономической деятельности. По результатам проекта в дальнейшем планируется его реализация и в других региональных таможенных управлениях.
Это нововведение экономит как затраты так и время участников внешнеэкономической деятельности, связанные с таможенным оформлением. Уменьшает количество ошибок и упущений, связанных с заполнением таможенной декларации, и обеспечивает достоверность информации. Эта новая государственная услуга, которая внедряется в таможенных органах, в первую очередь отличается тем, что она совершенно бесплатна.
Финансирование деятельности фронт-офиса со стороны нашего государства – это еще один пример внимания и заботы, проявленных к нашим предпринимателям.