“Тошкент-АЭРО” ИБКда профилактик тадбир бўлиб ўтди
Давлат божхона қўмитасининг “Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплексида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси 26 йиллигига бағишлаб ўтказилган тантанали маросимдаги маърузасининг мазмун-моҳиятига қаратилган тарғибот тадбири бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, маърузада тилга олинган кўплаб мақсад ва вазифаларни амалга оширишда давлат божхона хизмати органларидан ҳам катта масъулият талаб қилинади.
Хусусан, ходимлар  ўртасида коррупция ва бошқа қонунга хилоф хатти-ҳаракатларни содир этилишини олдини олиш, ўтказилаётган профилактик тадбирлар самарадорлиги ҳамда ходимларнинг жавобгарлигини янада оширишни даврнинг ўзи тақозо этмоқда.
Профилактик мазмундаги давра суҳбати шаклида бўлиб ўтган тадбирда Сирғали тумани Жиноят ишлари бўйича судининг судьяси Ш.Юлдашев ҳам иштирок этиб, мавзу юзасидан атрофлича маъруза қилди.
Тадбир давомида ходимларга коррупция ҳолатлари  ва мансабдор шахсларнинг ўз ваколатларини суистеъмол қилишлари нафақат божхона тизими, балки бутун мамлакат имиджига қанчалик салбий таъсир кўрсатиши, божхоначи деган номнинг қанчалик поймол қилинишига олиб келиши ҳақида тушунтиришлар берилди.
Ходимларнинг бундай ҳолатларга асло йўл қўймаслиги ва хизмат вазифаларини бажариш мобайнида фуқароларга ҳам ўз ваколатлари доирасида коррупцияга қарши курашиш тўғрисида тушунтириш ишларининг олиб борилиши мазкур иллатга қарши курашда самарадорликни таъминлашга хизмат қилиши таъкидланди.
Учрашув якунида тадбир қатнашчилари томонидан берилган мавзуга доир саволларга мутахассислар томонидан батафсил жавоблар берилди.
Шу ўринда юртдошларимиз божхона соҳасида турли қонунбузарлик ҳолатларига дуч келишганида  Давлат божхона қўмитасининг 11-08 қисқа рақамли  ишонч телефонига хабар беришлари мумкинлиги, хабар берган шахснинг сир тутилиши кафолатланиши эслатиб ўтилди.

A preventive event was held at Specialized Customs Complex "Tashkent-AERO"
It is important to note that in the implementation of many goals and tasks mentioned in the report, the responsibility of the state customs service is also great.
In particular, it is time to prevent corruption and other illegal actions among employees, the effectiveness of the preventive measures taken, and the increased responsibility of the employees themselves.
The event, which took place in the form of a round table, was attended by the judge of the Sergeli District Criminal Court, Sh.Yuldashev, who gave a thorough talk on the subject.
During the event, it was explained to the staff that corruption cases and abuse of authority by officials have a negative impact on not only the customs system, but also on the image of the whole country, as well as the breach of the name of a customs officer.
It was emphasized that the staff would not be able to cope with these incidents and would carry out explanatory work on the fight against corruption within the scope of their powers during the performance of their duties.
At the end of the meeting, the questions were answered by the experts.
At the same time, it was mentioned that when our compatriots faced a variety of violations in the field of customs, they could inform the State Customs Committee by the hotline number 11-08.