Симоб олди-сотдиси билан шуғулланаётганлар қўлга олинди
Симоб ниҳоятда заҳарли моддалар қаторига киради. Айниқса, унинг очиқ ҳолда буғланиб ҳавода тарқалиши инсон соғлиғига жиддий зарар етказиши мумкин. Аммо шунга қарамай мўмай даромад эвазига мазкур заҳарли моддани ноқонуний сотишга уринган айрим кимсалар ҳам учраб турибди.
Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан Бектемир туманида  ўтказилган тадбир давомида фуқаролар Д.А. ва З.А. “шартли харидор”га 15 килограмм симобни 100 минг АҚШ долларига сотаётган вақтида қўлга олинди.
Ҳозирда мазкур ҳолат бўйича тегишли процессуал ҳужжатлар расмийлаштирилиб, текширув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Шу ўринда юртдошларимиздан божхона қоидабузарликлари юзасидан Давлат божхона қўмитасининг қисқа рақамли 11-08 “Ишонч телефони”га қўнғироқ қилишлари мумкинлигини эслатиб ўтамиз.

Пресечен факт сбыта ядовитого вещества «ртуть» в количестве 15 килограмм
По классу опасности ртуть относится к первому классу, то есть считается чрезвычайно опасным химическим веществом. Проникновение ртути в организм чаще происходит при вдыхании её паров, не имеющих запаха.
Воздействие ртути даже в небольших количествах может вызывать проблемы со здоровьем и тяжёлое отравление. Ртуть оказывает токсическое воздействие на нервную, пищеварительную и иммунную системы, на лёгкие, почки, кожу и глаза.
В ходе проведенного оперативного мероприятия в Бектемирском районе, сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту, пресечен факт сбыта ядовитого вещества «ртуть». При попытке продажи подставному лицу ядовитого вещества, в количестве 15 килограмм, за 100 тысяч долларов США, были задержаны граждане Д.А. и З.А.
Напоминаем, что жители нашей страны, по поводу таможенных правонарушений, могут позвонить на короткий номер телефона доверия Государственного таможенного комитета 11-08.