Аэропортда божхоначилар товар моддий бойликларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйишди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари “Тошкент-Аэро” ихтисослаштирилган божхона комплекси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари билан ҳамкорликда “Баку-Тошкент” йўналиши бўйича учиб келган йўловчилар орасида тезкор тадбир ўтказди.
Тадбир давомида яшил йўлак орқали ҳаракатланаётган фуқаролар Р.Р. ва А.А. божхоначилар эътиборини тортди. Натижада, фуқаролар белгиланган тартибда текширувдан ўтказилганда, уларда декларацияда кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда айтилмаган товар моддий бойликлари борлиги аниқланди. Хусусан, фуқаро Р.Р.да 10 дона қадимий гиламлар ва 15,5 грамм сариқ металдан ясалган заргарлик буюмлари, шунингдек, фуқаро А.А.да эса 6 дона қадимий гилам ва 30 грамм сариқ металдан ясалган заргарлик буюмлари борлиги фош этилди.
Шу куннинг ўзида “Истанбул-Тошкент” йўналиши бўйича учиб келган фуқаро Ш.М. қизил йўлакдан ҳаракатланаётганда божхоначилар томонидан тегишли тартибда назоратдан ўтказилди. Натижада, фуқаро декларацияда кўрсатмасдан, яширин тарзда турли касалликларга қарши қўлланиладиган 11 турдаги 199 конвалютада 2691 дона ва 2 та қутида 200 дона таблетка ҳамда 45 дона ампулаларни олиб келаётгани фош этилди.

Таможенниками аэропорта пресечены незаконные перемещения товарно-материальных ценностей
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета и сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями СТК «Ташкент-АЭРО» было проведено совместное оперативное мероприятие среди прилетевших пассажиров рейсом “Баку-Ташкент”.
В ходе проведения мероприятия, внимание таможенников привлекли 2 гражданина, Р.Р. и А.А., вследствие чего было решено провести таможенную проверку. В результате, у этих граждан были обнаружены не указанные в декларации и не заявленные при устном опросе таможенникам товарно-материальные ценности. В частности, гражданин Р.Р. пытался незаконно завезти в нашу страну 10 штук старинных ковров и ювелирные изделия изготовленные из желтого металла в количестве 15,5 грамм, а гражданин А.А. 6 штук старинных ковров и ювелирные изделия изготовленные из желтого металла в количестве 30 грамм.
В этот же день, при проведении таможенной проверки, у гражданки Ш.М. прилетевшей по рейсу «Стамбул-Ташкент» и совершившей переход через «красный» коридор, были обнаружены не указанные в декларации, используемые против разных болезней 2691 штук таблеток в 199 конвалютах 11 наименований и 200 штук таблеток в двух коробках, а также ампулы в количестве 45 штук.