Божхоначилар психотроп воситаларнинг ноқонуний олиб ўтилишини фош этишди
Дори-дармон воситаларининг олиб кирилишида таркибида психотроп моддалар бўлган дори воситаларига алоҳида ёндашилади.
Божхоначилар психотроп воситаларнинг ноқонуний олиб ўтилишини  фош этишди
Жумладан, Вазирлар Маҳкамасининг  2015 йил  12 ноябрда қабул қилинган “Гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш, ундан олиб чиқиш ва транзит тарзида ўтказиш тартибини, шунингдек уларнинг муомалада бўлиши юзасидан назоратни такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори билан божхона чегарасидан олиб ўтилиши, муомалага киритилиши тақиқланган ва чекланган гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорлар рўйхати тасдиқланган.
Жисмоний шахслар томонидан шахсий фойдаланиши учун психотроп моддаларни даволаш курси доирасида олиб кириш ва олиб чиқилишига қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда рухсат берилади.
Айрим фуқаролар ушбу меъёрий хужжатларда белгиланган талабларга риоя қилмасдан, божхона назоратидан яширинча психотроп моддаларни республика худудига олиб келишга уринишмоқда.
Хусусан, Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси “Қорақалпоғистон” темир йўл чегара божхона пости ходимлари томонидан йўловчи поездида мамлакатимизга кириб келган фуқаро Т. Ж. нинг қўл юклари божхона назоратидан ўтказилганда, ушбу шахс йўловчи божхона декларациясида қайд қилинмаган, ҳеч қандай ҳужжатларсиз жами 1425 дона “Феназепам” психотроп моддалари борлиги аниқланди.

Таможенники пресекли незаконный ввоз запрещенных психотропных препаратов
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 ноября 2015 года «О совершенствовании порядка ввоза, вывоза и транзита через территорию Республики Узбекистан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также контроля за их оборотом», утвержден список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, оборот которых в Республике Узбекистан  запрещен либо ограничен. А также, этим же Постановлением утверждено Положение о порядке прохождения разрешительных процедур для получения сертификата на ввоз или вывоз наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Некоторые граждане, не смотря на действующий порядок, все же пытаются скрыв от таможенного контроля, тайно ввезти на территорию нашей страны психотропные препараты.
В ходе таможенной проверки прибывшего в нашу страну пассажирского поезда, сотрудниками железнодорожного приграничного таможенного поста «Каракалпакстан» УГТК по Республике Каракалпакстан, в ручной клади гражданина Т.Ж., были обнаружены не указанные в пассажирской таможенной декларации психотропные препараты «Феназепам», в количестве 1425 штук.
Данный препарат оказывает столь же активное воздействие на психику человека, как и любые другие наркотики, вызывают привыкание и, в конечном итоге, разрушают здоровье и психику человека. Людей, злоупотребляющих феназепамом, часто мучают приступы страха, галлюцинации и ухудшение сна.