Амалдаги тартибларга кўра жисмоний шахслар қимматбаҳо металл ва тошлардан ясалган 65 граммгача бўлган оғирликдаги заргарлик буюмларини божхона тўловларисиз олиб кириши мумкин.
Тилла “операцияси” фош этилди
Бироқ ушбу тартибга риоя қилмасдан қинғир ишга қўл урмоқчи бўлган шахслар “Тошкент Аэро” ихтисослаштирилган божхона комплекси ходимлари томонидан ўз вақтида фош  қилинмоқда.
Хусусан, пойтахтимиз халқаро аэропортига қўшни мамлакатдан учиб келган фуқаро М.Э. «яшил» йўлак орқали ҳаракатланар экан, унинг хатти-ҳаракатлари божхоначиларнинг эътиборини тортди. Шу сабаб унинг қўл юклари белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди. Натижада, унинг сумкасидаги кийимлари ичига божхона назоратига тақдим қилинмаган ва божхона ходимининг оғзаки сўровида айтилмаган, жисмоний шахслар учун белгиланган меъёрдан ортиқ бўлган 184 грамм сариқ металлдан ясалган заргарлик буюмлари  яширилганлиги аниқланди.
Экспертлар мазкур металларни тилла эканлигини тасдиқлаб, умумий баҳосини салкам 8,5 миллион  сўмга тенг эканлигини маълум қилишди.
Шунингдек, яна бир уддабурон фуқаро Р.К.нинг пухта ўйланган режасини “Тошкент” халқаро аэропорти чегара божхона пости ходимлари Авиация хавфсизлиги хизмати вакиллари билан ҳамкорликда  ўз вақтида бартараф қилишди. Яъни аэропортнинг умумий учиб кетиш залидаги «яшил» йўлак орқали ҳаракатланаётган фуқаро Р.К.га тегишли бўлган қизил рангли қўл сумкаси текширилганда, унда умумий оғирлиги 327 гр. бўлган, сариқ рангли металлдан ясалган заргарлик буюмлари ва 1913 йилда зарб этилган тилла тангалар борлиги аниқланган.
Дастлабки суриштирув натижаларига кўра фуқаро Р.Кга тегишли бўлган ноқонуний буюмларнинг умумий нархи  65,5 миллион сўмга тенг эканлиги маълум қилинган.
Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан жиноят иши қўзғатилган бўлиб, тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Таможенниками была пресечена попытка незаконного ввоза ювелирных изделий
По действующим нормам физические лица, въезжающие на территорию Республики Узбекистан, по закону могут беспошлинно ввозить ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней в количестве не более 65 гр. Но, к сожалению выявляются факты по попытке не соблюдения установленных норм. Сотрудниками специализированного таможенного комплекса (СТК) “Ташкент-Аэро”, на днях была пресечена попытка незаконного ввоза ювелирных изделий на территорию нашей страны.
Передвигаясь по зеленому коридору, проходящий границу человек, подтверждает отсутствие у него товаров, которые необходимо декларировать. Но это далеко не всегда оказывается правдой. У сотрудников таможенного поста вызвало подозоение поведение гражданки М.Э., прилетевшей с соседнего государства, во время осуществления перехода через зеленый коридор. Из за подозрительной нервозности этой гражданки, таможенники решили провести дополнительный досмотр ее багажа. В результате проверки выяснилось, что гражданка пыталась ввезти ювелирные изделия сделанные из металла желтого цвета, в количестве 184 гр., что на много превышает установленные предельные нормы. Ювелирные украшения были спрятаны среди ее личных вещей находящихся в ручной клади.
Экспертами было подтверждено, что обнаруженные ювелирные изделия были изготовлены из золота и по предварительным подсчетам на сумму 8 миллионов 500 тысяч сум.
А также, еще одно подобное правонарушение было во время пресечено таможенниками приграничного таможенного поста международного Аэропорта “Ташкент” и представителями службы авиационной безопасности. В ходе таможенного досмотра красного цвета сумки, принадлежавшей гражданке переходящей через зеленый коридор в общем зале вылета, были обнаружены ювелирные изделия сделанные из металла желтого цвета, в общем количестве 327 грамм, а также, золотые монеты 1913 года выпуска.
По предварительным итогам выяснилось, что общая сумма обнаруженных у гражданки Р.К. изделий составила 65 миллионов 500 тысяч сум.