1,1 миллиард сўмлик тамаки маҳсулотларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ҳамда Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ДХХ Чегара қўшинлари тезкор ходимлари билан ҳамкорликда катта миқдордаги тамаки маҳсулотларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Фуқаро М.И. бошқарувидаги “Кобальт” русумли автомашина кузатувга олиниб, Миробод туманида истиқомат қилучи фуқаро А.Ш. хонадони ёнида тўхтаганидан сўнг мазкур хонадон ва автомашина ўрнатилган тартибда холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, хонадон ертўласидан 13 хил номдаги 13 минг 509 қути ва автомашинадан 7 хил номдаги 11 минг қути хорижда ишлаб чиқарилган, ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган ҳамда акциз маркалари билан маркаланмаган тамаки маҳсулотлари борлиги аниқланди.
Ўтказилган тадбир натижасида дастлабки ҳисоб-китобларга кўра қиймати 1,1 миллиард сўмлик жами 24 минг 509 қути сигаретлар ашёвий далил сифатида олинди.
Шунингдек, Тошкент шаҳар божхоначилари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида 3000 дона "Трамадол" гиёҳвандлик дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.

Пресечен незаконный оборот немаркированной табачной продукции на сумму более 1 миллиарда 100 миллионов сум
2581
В результате проведённых совместных оперативных мероприятий сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями ГТК РУз с сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту и оперативными сотрудниками пограничных войск СГБ (Служба государственной безопасности) Республики Узбекистан было пресечено правонарушение, связанное с незаконным оборотом большого количества табачной продукции.
Сотрудниками правоохранительных органов была взята под наблюдение автомашина марки «Cobalt», которой управлял гражданин М.И. После того как автомобиль доехал до дома некоего гражданина А.Ш., проживающего в Мирабадском районе города Ташкента и совершил остановку, была проведена при участии понятых в установленном порядке проверка автомобиля и этого жилого помещения.
В результате проведенного мероприятия в подвале дома были обнаружены 13 тысяч 509 коробок табачной продукции 13 видов и в автомобиле 11 тысяч коробок табачной продукции иностранного производства 7 видов, без каких либо документов и без предусмотренных законодательством обязательных специальных (акцизных) марок.
Всего из незаконного оборота было изъято 24 тысячи 509 коробок сигарет примерной стоимостью более 1 миллиарда 100 миллионов сум.