Эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарида божхона тизими
Бугунги кунда мамлакатимизда юқори технологияли янги ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш, ҳудудларни рақобатдош ва экспортга йўналтирилган замонавий саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ўзлаштиришга янада фаол жалб қилиш, ишлаб чиқариш, муҳандислик-коммуникация, йўл-транспорт, ижтимоий инфратузилма ва логистика хизматларини жадал ривожлантиришни таъминлаш учун тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этишни кенгайтиришда эркин иқтисодий зоналарнинг аҳамияти катта.
Таъкидлаш жоизки, БМТнинг Савдо ва тараққиёт бўйича конференцияси (ЮНКТАД) расмий маълумотларига кўра, 2019 йилда дунёда жами - 5 383 та эркин иқтисодий зоналар (ЭИЗ) мавжуд. Жумладан, Хитойда - 2543 та, Филлипинда - 528 та, Хиндистонда - 373 та, АҚШда - 262 та, Россияда - 130 та ва Туркияда - 102 тани ташкил этади.
Ўз ўрнида, Ўзбекистон Республикасида ҳам эркин иқтисодий зоналар фаолиятини изчил ривожлантириш борасида муҳим ишлар амалга оширилмоқда.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг учинчи муҳим йўналишида – фаолият кўрсатаётган эркин иқтисодий зоналар, технопарклар ва кичик саноат зоналари самарадорлигини ошириш, янгиларини ташкил этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилган.
Ўзбекистон Республикасида ушбу соҳани тартибга солувчи 2 та Қонун, 8 та Президент Фармон ва Қарорлари ҳамда 10 та Вазирлар Маҳкамаси Қарорлари қабул қилинган.
Ҳозирги кунда, Ўзбекистон Республикасида жами - 21 та ЭИЗларда 471 та корхоналар томонидан 158 та инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Уларга божхона тўловларидан 2017 йил – 88,3 млрд.,
2018 йил – 884,4 млрд., 2019 йил 9 ойида – 759,9 млрд сўм божхона тўловларидан имтиёзлар тақдим этилган.
Эркин иқтисодий зоналар ҳудудларида амалда қўлланилаётган солиқ ва божхона режимларига тўхтладиган бўлсак, иштирокчиларга алоҳида божхона имтиёзларини назарда тутувчи тизим жорий этилган. Жумладан, республикада ишлаб чиқарилмайдиган ва лойиҳаларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланадиган рўйхат бўйича четдан олиб келинадиган қурилиш материаллари учун божхона тўловлари (божхона расмийлаштируви йиғимларидан ташқари) тўлашдан озод этилади.
Тақдим этилган имтиёзлар киритилган инвестиция ҳажмига боғлиқ равишда 3 йилдан 10 йил муддатгача берилади, шу жумладан эквивалентда:
– 300 минг АҚШ долларидан 3 млн. АҚШ долларигача инвестиция киритилганда – 3 йил муддатга;
– 3 млн. АҚШ долларидан 5 млн. АҚШ долларигача инвестиция киритилганда – 5 йил муддатга;
– 5 млн. АҚШ долларидан 10 млн. АҚШ долларигача инвестиция киритилганда – 7 йил муддатга;
– 10 млн. АҚШ доллари ва ундан ортиқ инвестиция киритилганда – 10 йил муддатга, кейинги 5 йил мобайнида фойда солиғи ва ягона солиқ тўлови ставкалари амалдаги ставкалардан 50 фоиз паст миқдорда қўлланилган ҳолда берилади.

Таможенная система в свободных экономических и малых промышленных зонах
На сегодняшний день, для создания новых высокотехнологичных производственных мощностей, более активного привлечения регионов к освоению конкурентоспособной и экспортоориентированной современной промышленной продукции, расширения привлечения прямых иностранных инвестиций для обеспечения ускоренного развития производственных, инженерно-коммуникационных, дорожно-транспортных, социальных инфраструктур и логистических услуг в стране большое значение имеют свободные экономические зоны.
Следует отметить, что, по официальным данным Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), в 2019 году в мире насчитывается всего 5 383 свободных экономических зоны (СЭЗ). В том числе в Китае - 2543 ед., Филлипине - 528 ед., Индии - 373 ед.,
США - 262 ед., России - 130 ед., Турции - 102 ед.
В свою очередь, в Республике Узбекистан также проводится значительная работа по последовательному развитию деятельности свободных экономических зон.
Особое внимание было уделено третьему важному направлению стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах – повышению эффективности, созданию новых действующих свободных экономических зон, технопарков и малых промышленных зон.
В Республике Узбекистан приняты 2 Закона, 8 Указов и постановлений Президента, 10 постановлений Кабинета Министров, регулирующих данную сферу.
В настоящее время в Республике Узбекистан в общей сложности - 21 СЭЗ 471 предприятиями реализуются 158 инвестиционных проектов.
В отношении этих предприятий свободно экономических зон применены льготы от уплаты таможенных платежей в 2017 году
– 88,3 млрд., 2018 год – 884,4 млрд., за 9 месяцев 2019 года
– 759,9 млрд сумов.
На территориях свободных экономических зон внедрена система, предусматривающая предоставление особых таможенных льгот для участников. В частности, освобождаются от уплаты таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) за строительные материалы, не производимые в республике и ввозимые из-за границы по перечню, утверждаемому Кабинетом Министров Республики Узбекистан в рамках реализации проектов.
Льготы предоставляются на срок от 3 до 10 лет в зависимости от объема внесенных инвестиций, в том числе в эквиваленте:
– от 300 тысяч долларов США до 3 миллионов долларов США. При инвестировании в доллары США-сроком на 3 года;
– от 3 млн. долл.США; США до 5 млн. долл.США.
При инвестировании в доллары США-на срок до 5 лет;
– от 5 млн. долл.США; США до 10 миллионов долларов США. При инвестировании в доллары США-на срок до 7 лет;
– от 10 млн. долл.США; При инвестировании в доллары США и более – сроком на 10 лет, при применении налога на прибыль и ставок единого налогового платежа в течение следующих 5 лет-на