Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Қозоғистон Республикаси Молия вазирлиги ўртасида товарларнинг айрим турларига нисбатан амалга ошириладиган божхона назорати натижаларини ўзаро тан олиш тўғрисида Битим
2657
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Қозоғистон Республикаси Молия вазирлиги ўртасида товарларнинг айрим турларига нисбатан амалга ошириладиган божхона назорати натижаларини ўзаро тан олиш тўғрисида
БИТИМ
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Қозоғистон Республикаси Молия вазирлиги, кейинги ўринларда “Томонлар” деб аталувчилар,
миллий қонунчилик ва улар иштирокчиси бўлган халқаро шартномаларга, Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Қозоқистон Республикаси Ҳукумати ўртасида 1998 йил 31 октябрдаги Божхона ишларида ҳамкорлик тўғрисидаги Битимга асосланган ҳолда,
божхона назоратининг замонавий шакллари ва усулларини ривожлантиришнинг устувор аҳамиятидан келиб чиқиб,
ўзаро савдони ривожлантириш, товарларни божхона таомиллари/божхона режимига йўналтириш, божхона юк декларацияларини тақдим қилишни тезлаштириш ҳисобидан божхона операцияларини фаоллаштириш, ташқи иқтисодий фаолият субъектларига қулай шароитлар яратиш заруриятини инобатга олиб,
Томонлар ўртасида божхона чегарасидан олиб ўтиладиган товарлар ва транспорт воситаларини божхона назоратидан ўтказишни тезлаштиришда электрон маълумот алмашиш йўналишида божхона назоратини фаоллаштириш муҳимлигини инобатга олиб,
қуйидагилар тўғрисида келишиб олдилар,
1-модда
Мазкур битим мақсадларида қўлланиладиган атамалар қуйидагиларни англатади:
божхона назорати натижаларини ўзаро тан олиш – товарлар келиб тушадиган мамлакат божхона органи мансабдор шахсларининг чегара ўтказиш пунктларида, божхона чегараси орқали ўтказиш пунктида жойлашган мазкур Битимнинг иловасида кўрсатилган товарларга нисбатан божхона кўздан кечирувини (божхона кўриги) ўтказмасдан божхона назоратини амалга ошириш фаолияти;
идентификациялаш воситалари –томонлар божхона органлари томонидан ишлаб чиқарилган ёки жорий қилинган, товарларга рухсат этилмаган ҳаракатларни амалга оширишни, уларни алмаштириш ёки қалбакилаштиришни олдини олишга қаратилган пломбалар, муҳрлар, рақамли ёки ҳарфли маркалар, идентификациялаш белгилари ва бошқа божхона идентификациялаш воситалари.
Божхона мақсадларида идентификациялаш воситалари сифатида Томонлар божхона органлари, шунингдек, товарларни жўнатувчилар ва ташувчилар томонидан қўлланиладиган пломбалар, муҳрлар ёки идентификациялашнинг бошқа воситалари сифатида тан олинади.
товарлар келиб тушадиган мамлакат товарларни божхона назорати остида олиб кириладиган давлат ҳудуди;
товарлар жўнатган мамлакат –товарларни божхона назорати остида ташиш бошланадиган давлат ҳудуди.
2-модда
Томонлар мазкур Битимни амалга ошириш учун томонлар давлатларининг қуйидаги божхона органларига ваколат тақдим этадилар:
Ўзбекистон Республикасида – Давлат божхона қўмитаси;
Қозоқистон Республикасида – Молия вазирлиги.
Юқорида номлари кўрсатилган давлат органларининг номланиши ва ваколатларида ўзгаришлар вужудга келганда, Томонлар бу ҳақда дипломатик каналлар орқали ўз вақтида бир-бирларига маълум қиладилар.
3-модда
Томонлар қуйидаги мақсадларда ҳамкорлик қиладилар:
божхона назоратидан яшириш йўли билан хавфли ва Томонлар ҳудудига олиб кириш таъқиқланган юкларни ташиш хавфларини, ёки томонлар учун аҳамиятга эга бўлган бошқа хавфларни минималлаштириш;
товарлар келиб тушадиган мамлакат божхона органининг, товарлар жўнатган мамлакат божхона органи томонидан ўтказилган божхона назоратининг алоҳида натижаларини тан олиш;
товарларни божхона транзитининг божхона режими/божхона таомилларига жойлаштириш, божхона режими/божхона таомилларини якунлаш воситасида, Томонлар ҳудудига товарлар кириб келиши билан боғлиқ божхона операцияларини амалга оширишни тезлаштириш;
божхона назорати объектлари ва шаклларини танлаш учун, мазкур Битимга асосан хавфлар тизими билан ишлаш доирасида алмашиладиган маълумотлардан фойдаланган ҳолда божхона назоратининг самарадорлигини ошириш.
Мазкур Битимни амалга ошириш ноқонуний рақобат муҳитини келтириб чиқаришни истисно қилади.
4-модда
Мазкур Битим доирасида томонлар қуйидаги ўтказиш пунктларидан фойдаланадилар:
Ўзбекистон Республикасида – “Довуд – Ота” халқаро автомобил ўтказиш пункти (“Довуд – Ота” божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Тажен” кўп тармоқли автомобил ўтказиш пункти;
Ўзбекистон Республикасида – “Гулистон” халқаро автомобил ўтказиш пункти (“Сирдарё” божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Атамекен” кўп тармоқли автомобил ўтказиш пункти;
Ўзбекистон Республикасида – “Яллама” халқаро автомобил ўтказиш пункти (“Яллама” божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Б.Конысбаев” кўп тармоқли автомобил ўтказиш пункти;
Ўзбекистон Республикасида – “Зангиота” халқаро автомобил ўтказиш пункти (“Навоий” божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Капланбек” кўп тармоқли автомобил ўтказиш пункти;
Ўзбекистон Республикасида – “Ғишт кўприк” халқаро автомобил ўтказиш пункти (“Ғишт кўприк” божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Жибекжолы” кўп тармоқли автомобил ўтказиш пункти;
Ўзбекистон Республикасида – “Тошкент” халқаро автомобил ўтказиш пункти (“С.Нажимов” божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Казыгурт” кўп тармоқли автомобил ўтказиш пункти;
Ўзбекистон Республикасида – “Қорақалпоғистон” халқаро автомобил ўтказиш пункти (“Қорақалпоғистон” темир йўл божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Бейнеу” кўп тармоқли темир йўл ўтказиш пункти;
Ўзбекистон Республикасида – “Сирдарё” халқаро темир йўл ўтказиш пункти (“Хавает” темир йўл божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Мактаарал” кўп тармоқли темир йўл ўтказиш пункти;
Ўзбекистон Республикасида – “Келес” халқаро темир йўл ўтказиш пункти (“Чуқурсой” темир йўл божхона пости), Қозоқистон Республикасида – “Сарыагаш” кўп тармоқли темир йўл ўтказиш пункти.
5-модда
1. Товарлар ҳаракати бошланадиган товарлар жўнатган мамлакат божхона органи, халқаро ташув амалга ошириладиган транспорт воситасига идентификациялаш мосламаларини ўрнатиш ва товарларни божхона назоратидан ўтказиш билан боғлиқ барча зарурий расмиятчиликларни амалга оширади.
Томонлар халқаро ташиш амалга ошириладиган транспорт воситаларига ва товарларни ташиш ҳужжатларига идентификациялаш воситаларини қўллашни келишиб оладилар ва идентификациялаш воситалари шакллари нусхаларини ўзаро алмашадилар.
Томонлар транспорт воситаларининг (контейнерлар) юк бўлимлари қулфлаш қурилмаларига осиладиган идентификациялаш воситалари (муҳрлар), ўзларининг техник характерига кўра уларни юк ташишнинг бутун даврига қўллашни таъминлаши керак.
1. Товарлар жўнатилган мамлакат ҳудудида божхона назоратидан ўтказилган товарлар, товарлар келиб тушадиган мамлакат божхона ҳудудида божхона назоратидан ўтказилмайди. Қуйидаги ҳолатлар бундан мустасно:
2. товарлар жўнатилган мамлакат божхона хизмати томонидан ўрнатилган идентификация воситасининг бутунлигига шикаст етказилган ёки уларни ўрнатиш тартиби бузилган ҳолларда;
3. товар ҳужжатларида идентификациялаш воситалари бўлмаганда ёки уларни ўрнатиш тартиби бузилганда;
4. товарлар жўнатилган мамлакат божхона органи томонидан ўрнатилган идентификациялаш воситаларининг, товарлар келиб тушадиган мамлакат божхона органлари томонидан мазкур Битимга мувофиқ олдиндан жўнатилган намуналарга мувофиқ келмаслиги;
5. юк жўнатиш ҳужжатларида кўрсатилган маълумотлар ва товарлар жўнатилган мамлакат божхона органи томонидан олдиндан тақдим қилинган маълумотлар ўртасида фарқларнинг мавжудлиги;
6. Томонлар қонунчилик меъёрларини бузиш хавфлари.
7. Мазкур Битим талабларига мувофиқ жўнатилган товарлар етиб келганда, товарлар келиб тушадиган мамлакат божхона органи божхона тартиб-таомилларини тезлаштириш мақсадида ўз ваколатлари доирасида қуйидагиларни амалга оширади:
мазкур Битимнинг иловасида кўрсатилган товарларни биринчи навбатда чиқариб юборилишини таъминлаш;
мазкур Битимга асосан, хавфни баҳолашда олдиндан алмашилган маълумотларда кўрсатилган ҳолатлардан фойдаланган ҳолда божхона назорати даражасини камайтириш;
рус ва инглиз тилларида тақдим қилинган транспорт ва юк ташиш ҳужжатларини давлат тилига таржима қилишни талаб қилмаслик.
6-модда
Мазкур Битимнинг бандлари, унинг иловасида кўрсатилган товарларга нисбатан қўлланилади.
Транспорт воситасида мазкур Битимнинг иловасида кўрсатилган товарлардан ташқари, ушбу иловада кўрсатилмаган бошқа товарлар ташилаётган бўлса, мазкур битимнинг бандлари ушбу автомобил воситасида ташилаётган барча товарларга нисбатан тадбиқ қилинмайди.
Мазкур Битимда кўрсатилган ҳолатлар, унинг иловасида кўрсатилган товарларга нисбатан фитосанитар назорат (назорат) ўтказишни истисно қилмайди.
7-модда
Ҳар бир томон ўзаролик асосида қуйидаги шартларда божхона назорати натижаларини тан олади:
- олдиндан тўпланган маълумот бир давлат бошқа органи томонидан иккинчи давлат божхона органига тақдим қилинганда;
- транспорт юк ҳужжатларида кўрсатилган товарлар ҳақида маълумот, олдиндан берилган маълумотларга мувофиқ келган ҳолатларда.
Божхона назоратининг натижаларини ўзаро тан олиш мақсадида товарлар жўнатган мамлакат божхона органи қуйидагиларни амалга оширади:
- миллий қонунчилик ҳужжатларида кўрсатилган тартибда божхона назоратини амалга ошириш, шунингдек товарларни божхона кўригидан ўтказиш, товар юк ҳужжатларида ва божхона декларацияларида тақдим қилинган маълумотларнинг ўзаро мувофиқлигини текшириш;
- транспорт воситаларининг юк бўлимларига идентификациялаш воситаларини ўрнатиш;
- товар кузатув ҳужжатларини кўздан кечириш;
- товарлар келиб тушадиган мамлакат божхона органларига жўнатилаётган товарлар тўғрисида олдиндан маълумотлар бериш.
8-модда
Томонлар божхона органлари қуйидаги ҳолатларда транспорт юк бўлимларини очиш ҳуқуқига эга:
- божхона чегарасидан олиб ўтилаётган товар божхона қонунчилигини бузиш предмети ёки давлат чегарасини ноқонуний кесиб ўтаётган бўлиши мумкинлиги тўғрисида етарли асослар мавжуд бўлганда;
- хавфларни баҳолаш ва хавфларни бошқариш тизими натижаларини баҳолаш асосида.
9-модда
Мазкур битим доирасида олдиндан берилган маълумотлар бевосита мазкур Битимда кўрсатилган мақсадлар учун ишлатилади. Мазкур маълумотлар, томонларнинг қонунчилигида кўзда тутилган ҳолатлардан ташқари, уларни тақдим қилган томоннинг ёзма розилигисиз учинчи томонга берилиши мумкин эмас.
Мазкур Битимга асосан, конфиденциал характердаги маълумотларни тақдим қиладиган Томон, мазкур маълумотларнинг, уни ташувчининг ва у сақланадиган мосламаларнинг конфиденциал характердалигини маълум қилади. Мазкур маълумотларни қабул қилувчи томонлар ўзларининг миллий қонунчилигига асосан сақланишини таъминлаши шарт.
Олдиндан бериладиган маълумот рус тилида тақдим қилинади.
Томонлар товарлар келиб тушадиган мамлакат божхона органига мазкур Битим ижросини таъминлаш мақсадида товарлар ва транспорт воситалари ҳақидаги олдиндан бериладиган маълумотларни  хавфларни бошқариш миллий тизимидан фойдаланган ҳолда тақдим қилишни таъминлайдилар.
10-модда
Мазкур Битимни амалга ошириш мақсадида Томонлар музокаралар ўтказадилар ва бир-бирларига олдиндан маълумот алмашишда зарур бўладиган ахборот-таҳлилий материаллари тақдим қиладилар.
11-модда
Томонларнинг ўзаро аҳдлашувга мувофиқ мазкур Битимга ўзгартириш ва қўшимчалар киритишлари мумкин. Бундай ўзгартириш ва қўшимчалар Протокол билан расмийлаштирилади ва мазкур битимнинг ажралмас қисми ҳисобланади. Улар мазкур битимнинг 12-моддасига белгиланган тартибда кучга киради.
Томонлар ўртасида мазкур Битимнинг бандларини шарҳлаш ва амалга ошириш бўйича юзага келадиган низолар музокаралар ва консультациялар ўтказиш асосида ҳал қилинади.
12-модда
Мазкур Битим 5 йил муддатга тузилади, ушбу муддат тугаши билан, агар томонлардан бири дипломатик каналлар орқали уни узайтирмаслик тўғрисида 6 ой олдин ёзма хабарнома бермаса, унинг амал қилиш муддати бевосита келгуси 5 йилга узайтирилади.
Битим икки асл нусхада ҳар бири ўзбек, қозоқ ва рус тилларида тузилган. Барча матнлар бир хил юридик кучга эга. Мазкур битим қоидаларини талқин қилишда келишмовчиликлар юзага келган тақдирда, рус тилидаги матн устувор ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Қозоғистон Республикаси Молия вазирлиги ўртасида товарларнинг айрим турларига нисбатан амалга ошириладиган божхона назорати натижаларини ўзаро тан олиш тўғрисида Битимнинг иловаси
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Қозоғистон Республикаси Молия вазирлиги ўртасида товарларнинг айрим турларига нисбатан амалга ошириладиган божхона назорати натижаларини ўзаро тан олиш тўғрисидаги битим объекти бўлган товарлар
1-жадвал
Товарларнинг номи
ТИФ ТН коди
Ўзбекистон Республикасидан Қозоқистон Республикасига олиб кириладиган товарлар
Сабзавот ва айрим озиқбоп илдизмевали ва тугунак мевали ўсимликлар
07 гуруҳ
Озиқбоп мевалар ва ёнғоқлар
08 гуруҳ
Сабзавот, мева, ёнғоқ ва ўсимликларнинг бошқа қисмларидан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар
20 гуруҳ
Қовурилмаган ёки бошқа усулда тайёрланмаган, тозаланган ёки тозаланмаган, майдаланган ёки майдаланмаган ерёнғоқ
1202 гуруҳ
Мазкур Битимнинг объектларини аниқлашда МДҲ нинг ТИФ ТН кодидан фойдаланиш зарур
2-жадвал
Қозоқистон РеспубликасиданЎзбекистон Республикасига олиб кириладиган товарлар
Дон маҳсулотлари
10 гуруҳ
Ёғоч, ёғоч материаллари, целлюлоз-қоғоз маҳсулотлари
44-49 гуруҳлар
Мазкур Битимнинг объектларини аниқлашда Евро Осий иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг  ТИФ ТН кодидан фойдаланиш зарур

Соглашение между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Министерством финансов Республики Казахстан о взаимном признании результатов таможенного контроля в отношении определенных видов товаров
6307
СОГЛАШЕНИЕ
между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Министерством финансов Республики Казахстан о взаимном признании результатов таможенного контроля в отношении определенных видов товаров
Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан и Министерство финансов Республики Казахстан, именуемые в дальнейшем Сторонами, руководствуясь Соглашением между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Казахстан о сотрудничестве  в таможенных делах от 31 октября 1998 года, национальным законодательством и международными договорами участниками, которых являются государств обеих Сторон;
признавая важность международного сотрудничества в развитии современных форм и методов таможенного контроля,
осознавая необходимость введения мер по содействию торговле, созданию благоприятных условий для участников внешнеэкономической деятельности за счет ускорения совершения таможенных операций, как предшествующих подаче таможенной декларации, так и связанных с помещением товаров под таможенную процедуру/таможенный режим,
признавая необходимость активизации таможенного сотрудничества посредством электронного обмена информацией с целью повышения эффективности таможенного контроля в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых между государствами Сторон, согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения применяемые термины означают:
«взаимное признание результатов таможенного контроля» – действия должностных лиц таможенных органов государства назначения, находящихся в пунктах пропуска, направленные на пропуск через границу согласованной Сторонами категории товаров, указанных в приложении к настоящему Соглашению, с осуществлением в отношении них таможенного контроля без проведения таможенного досмотра (осмотра);
«средства идентификации» - пломбы, печати, цифровая, буквенная маркировка, идентификационные знаки, штампы, налагаемые, наносимые либо производимые таможенными органами государств Сторон, предотвращающие несанкционированный доступ к товарам, а также подмену и фальсификацию товаросопроводительных документов.
В качестве средств идентификации для таможенных целей могут признаваться пломбы, печати или иные средства идентификации, применяемые таможенными органами государств Сторон, а также отправителями товаров или перевозчиками;
«государство назначения» - государство Стороны, на территорию которого ввозятся товары, в том числе для целей транзита;
«государство отправления» - государство Стороны, с территории которого вывозятся товары, в том числе с целью завершения транзита.
Статья 2
Уполномоченными органами по реализации положений настоящего Соглашения являются:
со стороны Республики Узбекистан - Государственный таможенный комитет.
со стороны Республики Казахстан - Министерства финансов;
В случае изменения наименования или функций вышеназванных уполномоченных органов, Стороны своевременно уведомят друг друга
по дипломатическим каналам.
Статья 3
Стороны осуществляют сотрудничество для достижения целей:
минимизации рисков, связанных с перемещением опасных и запрещенных к ввозу на территории государств Сторон товаров, с сокрытием товаров от таможенного контроля, либо других рисков, представляющих интерес для Сторон;
признания отдельных результатов таможенного контроля таможенного органа государства отправления таможенным органом государства назначения;
ускорения совершения таможенных операций, связанных с прибытием товаров на территории государств Сторон, помещением товаров
под таможенную процедуру/таможенный режим таможенного транзита, завершением таможенной процедуры/таможенного режима таможенного транзита и убытием товаров;
повышения эффективности таможенного контроля путем использования передаваемой в соответствии с настоящим Соглашением информации в рамках системы управления рисками для выбора объектов и форм таможенного контроля.
Реализация настоящего Соглашения ни при каких обстоятельствах
не создает условий для недобросовестной конкуренции.
Статья 4
В рамках реализации настоящего Соглашения Стороны используют следующие пункты пропуска:
в Республике Узбекистан - международный автомобильный пункт пропуска «Даут-Ата» (таможенный пост «Даут-ата»), в Республике Казахстан - многосторонний автомобильный пункт пропуска «Тажен»;
в Республике Узбекистан – международный автомобильный пункт пропуска «Гулистан» (таможенный пост «Сырдарья»), в Республике Казахстан – многосторонний автомобильный пункт пропуска «Атамекен»;
в Республике Узбекистан - международный автомобильный пункт пропуска «Яллама» (таможенный пост «Яллама»), в Республике Казахстан – многосторонний автомобильный пункт пропуска «Б.Конысбаева»;
в Республике Узбекистан - международный автомобильный пункт пропуска «Зангиота» (таможенный пост «Навоий»), в Республике Казахстан – многосторонний автомобильный пункт пропуска «Капланбек»;
в Республике Узбекистан - международный автомобильный пункт пропуска «ГиштКуприк» (таможенный комплекс «ГиштКуприк»), в Республике Казахстан – многосторонний автомобильный пункт пропуска «Жибекжолы»;
в Республике Узбекистан – международный автомобильный пункт пропуска «Ташкент» (таможенный пост «С.Нажимов»), в Республике Казахстан – международный межгосударственный автомобильный пункт пропуска «Казыгурт»;
в Республике Узбекистан - международный железнодорожный пункт пропуска «Каракалпакстан» (железнодорожный таможенный пост «Каракалпакия»), в Республике Казахстан – многосторонний железнодорожный пункт пропуска «Бейнеу»;
в Республике Узбекистан - международный железнодорожный пункт пропуска «Сырдарья» (таможенный пост «Хаваст»), в Республике Казахстан - многосторонний железнодорожный пункт пропуска «Мактаарал;
в Республике Узбекистан - международный железнодорожный пункт пропуска «Келес» (железнодорожные таможенные посты «Чукурсай техническая контора» и «Узбекистан»), в Республике Казахстан - многосторонний железнодорожный пункт пропуска «Сарыагаш».
Статья 5
1. Таможенный орган государства отправления, с территории которой начинается перемещение товарной партии, осуществляет все необходимые формальности, таможенный контроль вывозимых товаров и наложение средств идентификации на транспортное средство международной перевозки.
Стороны согласовывают порядок наложения средств идентификации
на транспортные средства международной перевозки
и товаросопроводительные документы, и обмениваются образцами используемых средств идентификации.
Средства идентификации Сторон (пломбы), навешиваемые на запорные устройства грузовых отсеков транспортных средств (контейнеров), по своим техническим характеристикам должны обеспечивать возможность
их использования на весь период их применения.
1. Товары, прошедшие таможенный контроль в государстве отправления, не досматриваются при прибытии в таможенный орган государства назначения, за исключением случаев, когда выявлены:
2. нарушение целостности средств идентификации, наложенных таможенными органами государства отправления на транспортное средство международной перевозки, либо порядка их наложения;
3. отсутствие средств идентификации на товаросопроводительных документах либо нарушение порядка их наложения;
4. несоответствие средств идентификации, наложенных таможенными органами государства отправления, образцам, полученным таможенным органом государства назначения в соответствии с настоящим Соглашением;
5. расхождение сведений, содержащихся в представленных товаросопроводительных документах, и поступившей от таможенного органа государства отправления предварительной информации;
6. риски нарушения законодательства каждого из государств Сторон.
7. В целях ускорения совершения таможенных операций при прибытии в отношении товаров, перемещаемых с соблюдением условий настоящего Соглашения, таможенный орган государства назначения стремится, где это возможно:
обеспечить выпуск товаров, указанных в приложении к настоящему Соглашению в первоочередном порядке;
снизить степень таможенного контроля путем использования
при оценке риска сведений, содержащихся в передаваемой в соответствии
с настоящим Соглашением предварительной информации;
не требовать перевода на государственный язык транспортных
и товаросопроводительных документов, представленных на русском
и/или английском языках.
Статья 6
Действие настоящего Соглашения распространяется на товары, указанные в приложении к настоящему Соглашению.
В случае если, на транспортном средстве помимо товаров, указанных
в приложении к настоящему Соглашению, перевозятся товары, не указанные
в приложении к настоящему Соглашению, то действие настоящего Соглашения не распространяется на все товары, перевозимые этим транспортным средством.
Действие настоящего Соглашения не исключает осуществление карантинного фитосанитарного контроля (надзора) в отношении подконтрольных товаров, указанных в приложении к настоящему Соглашению
Статья 7
Каждая из Сторон на взаимной основе признает результаты таможенного контроля при соблюдении следующих условий:
- предварительная информация передана в таможенные органы государства другой Стороны;
- сведения о товарах, указанных в товаротранспортных накладных соответствуют сведениям предварительной информации.
Для целей взаимного признания результатов таможенного контроля таможенный орган государства отправления осуществляет:
- проведение таможенного контроля в порядке, определенном законодательством своего государства, в том числе проведение таможенного досмотра товаров, проверка соответствия сведений, заявленных
в товаротранспортных накладных и таможенной декларации на товары;
- наложение средств идентификации на грузовые отсеки транспортных средств;
- идентификацию товаросопроводительных документов;
- передачу таможенному органу государства назначения предварительной информации о перемещаемых товарах.
Статья 8
Таможенные органы государств Сторон вправе произвести вскрытие грузового отсека транспортного средства:
- если имеются достаточные основания полагать, что перемещаемый товар может быть предметом нарушения законодательства государств Сторон, в том числе незаконного перемещения через границу;
- по результатам оценки рисков и применения системы управления рисками.
Статья 9
Предварительная информация, полученная Сторонами в рамках настоящего Соглашения, используется исключительно для целей настоящего Соглашения. Указанная информация не может передаваться иным лицам
без письменного согласия Стороны, передавшей предварительную информацию, за исключением случаев передачи предварительной информации
в государственные органы в соответствии с законодательством государств Сторон.
Сторона, передающая другой Стороне в рамках настоящего Соглашения информацию конфиденциального характера, обозначает эту информацию как таковую и/или материальные носители, на которых она содержится. Сторона, получающая такую информацию, обязана обеспечить ее надлежащую охрану
в соответствии с национальным законодательством государств Сторон.
Предварительные сведения представляются на русском языке.
Стороны обеспечивают передачу предварительной информации о товарах и транспортных средствах в таможенный орган государства назначения в целях их использования для применения условий настоящего Соглашения, перемещаемых между государствами Сторон, с использованием национальных систем управления рисками.
Статья 10
В целях реализации настоящего Соглашения Стороны проводят консультации и предоставляют друг другу информационно-справочные материалы, необходимые для обмена предварительной информацией.
Статья 11
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися его неотъемлемыми частями и вступающими в силу в порядке, установленном статьей 12 настоящего Соглашения.
Любые споры и разногласия, возникающие между Сторонами при толковании и реализации положений настоящего Соглашения, разрешаются путем проведения консультаций и переговоров между Сторонами.
Статья 12
Настоящее Соглашение заключается сроком на 5 (пять) лет, по истечении которого его действие автоматически продлевается на последующие пятилетние периоды, если ни одна из Сторон не позднее, чем за шесть месяцев до истечения текущего пятилетнего периода письменно по дипломатическим каналам, не уведомит другую Сторону о своем намерении не продлевать его действие.
Совершено в городе Душанбе 4 октября 2018 года, в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, узбекском и русском языках, причем все тексты являются равно аутентичными.
В случае расхождения между текстами, Стороны обращаются к тексту на русском языке.
Приложение к Соглашению между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Министерством финансов Республики Казахстан о взаимном признании результатов таможенного контроля в отношении определенных видов товаров
Товары, являющиеся объектами Соглашения между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Министерством финансов Республики Казахстан и о взаимном признании результатов таможенного контроля в отношении определенных видов товаров
Таблица № 1
Наименование товаров
Код ТНВЭД
Товары, ввозимые из Республики Казахстан в Республику Узбекистан
Злаки
Группа 10
Древесина, лесоматериалы и целлюлозно-
бумажные изделия
Группа 44-49
При определении объектов настоящего Соглашения необходимо пользоваться только кодом товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС
Таблица №2
Товары, ввозимые из Республики Узбекистан в Республику Казахстан
Овощи и некоторые съедобные корнеплоды и
клубнеплоды
Группа 07
Съедобные фрукты и орехи
Группа 08
Продукты переработки овощей, фруктов,
орехов или прочих частей растений
Группа 20
Арахис, нежареный или не приготовленный
каким-либо другим способом, лущенный или
не лущенный, дробленый или не дробленый
Позиция 1202
При определении объектов настоящего Соглашения необходимо пользоваться только кодом товара в соответствии с ТН ВЭД СНГ