Respublikamiz bojxonachilari tilla va zargarlik buyumlarining bojxona chegaralari orqali noqonuniy ravishda olib oʻtilishiga doir qator qonunbuzarlik holatlarini fosh qilishdi.
Bojxonachilar poytaxt aeroportida salkam 800 gr. tilla taqinchoqlarni yashirincha olib kirishning gʻayrioddiy usulini fosh qilishdi
Davlat bojxona qoʻmitasining “Toshkent-Aero” ixtisoslashtirilgan bojxona kompleksi xodimlari poytaxtimiz aeroportida tilla taqinchoqlarni yashirincha olib kirishning gʻayrioddiy usulni fosh qilishdi.
“Instanbul-Toshkent” reysi boʻyicha parvozini yakunlagan yoʻlovchilardan biri bojxonadan “yashil” yoʻlak orqali harakatlanar ekan, uning bezovtalanishi bojxona xodimlarining diqqatini tortdi.
Shundan soʻng, unga tegishli bagaj belgilangan nazorat-rentgen uskunasi orqali koʻzdan kechirilganda, bagajdagi sharbat tayyorlash qurilmasining tasviri ekranda shubhali aks etdi.
Qarangki, qurilmaning temir asosli tag qismi maxsus uskuna yordamida kesib ochib koʻrilganida, uning ichiga jami 799 gr. ogʻirlikdagi qimmatbaho tilla taqinchoqlar yashirilganligi fosh boʻldi.
Shu tariqa qonunbuzar shaxsning bojxona xodimlarining koʻzini shamgʻalat qilib, qiymati 320 mln. soʻmlik zargarlik buyumlarini olib kirish rejasi naf bermadi.
Toshkent xalqaro aeroportida aniqlangan navbatdagi holatda Istanbulga parvozi oldidan yana bir yoʻlovchining qingʻir qilmishi fosh qilindi.
Bojxonadan yashil yoʻlak orqali harakatlangan ushbu shaxs choʻntagidagi 1 dona tilla soatni bojxona nazoratiga taqdim qilmagan holda olib chiqayotgan vaqtida toʻxtatib qolindi. Qarang-ki, tilla soatning ichiga 1 dona tilla quyma boʻlagi ham yashirilgan ekan.
Mazkur tilla soat va tilla quymaning umumiy ogʻirligi 133.4 gr.ni, qiymati esa 25 mln. soʻmni tashkil qilmoqda.
Taʼkidlash joizki, joriy yilning oʻtgan davri mobaynida “Toshkent-Aero” ixtisoslashtirilgan bojxona kompleksi xodimlari tomonidan aniqlangan 156 ta qonunbuzarlik holatlarida qiymati 5,7 mlrd. soʻmlik salkam 30 kg. ogʻirlikdagi tilla va zargarlik buyumlarining noqonuniy olib oʻtilishiga chek qoʻyilgan.

План сокрытого ввоза ювелирных украшений на 320 000 000 сумов не удался
Сотрудники Специализированного таможенного комплекса Государственного таможенного комитета «Ташкент АЭРО» на днях выявили необычный метод контрабанды золотых украшений в аэропорту Ташкента.
Одна из пассажирок прилетевшая рейсом «Стамбул -Ташкент» пересекая таможенную границу через зеленый коридор сильно нервничала, чем привлекла внимание таможенников.
После чего, при осуществлении в установленном порядке осмотра с помощью контрольно-рентгеновского аппарата высвеченные на экране подозрительные изображения соковыжималки находящейся в багаже пассажирки привлекли внимание таможенников.
При вскрытии металлического основания соковыжималки с помощью специального оборудования выяснилось, что внутри были спрятаны золотые ювелирные украшения общим весом 799 граммов.
Таким образом, благодаря бдительности таможенников план сокрытого ввоза ювелирных украшений правонарушительницы, на общую сумму 320 миллионов сумов, не удался.
Проступок еще одного пассажира перед вылетом в Стамбул был выявлен на днях в международном аэропорту Ташкент.
Пересекавший таможенную границу через зеленый коридор пассажир, был остановлен при попытке пронести в своем кармане не заявленные в декларации одни золотые часы.  При осмотре также выяснилось, что внутри часов также был спрятан кусок золотого слитка.
Общий вес обнаруженных часов и золотого слитка составил 133,4 грамма, а сумма 25 миллионов сумов.
Следует отметить, что за истекший период текущего года сотрудниками Специализированного таможенного комплекса «Ташкент-Аэро» в выявленных 156 случаях правонарушений, предотвращено незаконное перемещение порядка 30 кг золотых и ювелирных украшений на общую сумму 5,7 миллиардов сумов.