Jismoniy shaxslar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi bojxona chegaralari orqali dori vositalarini olib oʻtish
4083
Jismoniy shaxslar tomonidan dori vositalarini va tibbiy buyumlarni quyidagi hollarda davlat roʻyxatidan oʻtkazmasdan hamda bojxona rasmiylashtiruvisiz olib kirish va olib chiqishga ruxsat beriladi, agar ular:
mamlakatda boʻlish davrida jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy foydalanish uchun moʻljallangan boʻlsa;
Oʻzbekiston Respublikasi hududida va uning hududidan tashqarida yashab turgan bemorni davolash-profilaktika muassasasi tomonidan tasdiqlangan tibbiy koʻrsatma asosida, davolash kursi doirasida davolash uchun moʻljallangan boʻlsa;
diplomatik vakolatxonalarning va ularga tenglashtirilgan vakolatxonalarning diplomatik hamda maʼmuriy-texnik xodimlari, shu jumladan ular bilan birga yashab turgan oila aʼzolarining shaxsiy foydalanishi uchun moʻljallangan boʻlsa;
Oʻzbekiston Respublikasi hududiga kirib kelayotgan yoki uning hududidan chiqib ketayotgan transport vositasining yoʻlovchilariga birinchi tibbiy yordam koʻrsatish uchun moʻljallangan va tibbiy dorilar qutichasi tarkibiga kiritilgan boʻlsa;
Oʻzbekiston Respublikasida va uning tashqarisida oʻtkaziladigan xalqaro ilmiy, madaniy, sport tadbirlari ishtirokchilarini hamda xalqaro ekspeditsiyalar ishtirokchilarini davolash uchun moʻljallangan boʻlsa.
Bunda dori vositalari va tibbiy buyumlar jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy foydalanish uchun olib kirilishi va olib chiqilishida faqat koʻrsatib oʻtilgan shaxslarga tibbiy yordam koʻrsatish uchun foydalanilishi va sotish uchun boshqa shaxslarga berilmasligi kerak.
Yashash yoki boʻlish mamlakati tibbiyot muassasasi tomonidan berilgan hujjat taqdim etilmasdan quyidagilar jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy foydalanish uchun olib kiriladi va olib chiqiladi:
turli nomdagi 10 tagacha dori preparatlaridan iborat dori vositalari va ularning har biri uchun 5 oʻramdan ortiq boʻlmagan dori vositalari;
5 birlikdan ortiq boʻlmagan tibbiy buyumlar.
Bunda bir oʻramda:
qattiq (tabletkalar, drajelar, granulalar, kukunlar, kapsulalar) dori shakllari uchun — 100 birlikdan ortiq emas;
eritma tayyorlash uchun qoʻllaniladigan kukunlar uchun — 500 grammdan ortiq emas;
granula shakldagi gomeopatik dori vositalari uchun — 50 grammdan ortiq emas;
infuzion eritmalar va oral (ogʻiz orqali) qoʻllaniladigan eritmalar uchun — 500 millilitrdan ortiq emas;
inyeksiyalar uchun eritmalar — 10 ampuladan yoki 10 flakondan ortiq emas;
tashqi dorilar uchun — 200 millilitrdan yoki 200 grammdan ortiq emas.
Dori vositalari va tibbiy buyumlar ishlab chiqaruvchining oʻramida boʻlishi kerak.
Dori vositalarini yuqorida koʻrsatilganidan ortiq miqdorda olib kirish va olib chiqishda jismoniy shaxslar bojxona organlariga boʻlish yoki yashash mamlakatining tibbiyot muassasasidan uning shaxsiy foydalanishi uchun moʻljallangan dori vositasining nomini, uning dorivor shaklini va davolash kursiga tavsiya qilingan miqdorini koʻrsatgan holda muayyan jismoniy shaxsga berilgan hujjatni taqdim etadilar.
Xalqaro qatnaydigan dengiz (daryo) kemalarida, samolyotlarda tibbiy dorilar qutichasida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarining cheklangan miqdorini olib kirish va olib chiqish tegishli transport vositalari roʻyxatdan oʻtkazilgan davlatning qonun hujjatlarida belgilangan nazorat choralariga rioya etilgan holda litsenziyasiz amalga oshiriladi.
Tarkibida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar boʻlgan dori vositalarini jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy foydalanish uchun olib kirish va olib chiqish
Tarkibida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar boʻlgan dori vositalarini jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy foydalanish uchun olib kirish va olib chiqish Vazirlar Mahkamasining 2015-yil 12-noyabrdagi 330-son qarori bilan tasdiqlangan roʻyxatlarga muvofiq amalga oshiriladi.
Giyohvandlik vositalarini 7 sutkalik ehtiyojdan ortiq boʻlmagan miqdorda olib chiqishga tibbiyot muassasasining davolash-maslahat komissiyasining muhri bilan tasdiqlangan xulosasi mavjud boʻlganda ruxsat beriladi.
Giyohvandlik vositalarini 7 sutkalik ehtiyojdan ortiq boʻlmagan miqdorda olib kirishga yashash yoki boʻlish mamlakatining tibbiyot muassasasi tomonidan berilgan, davolash kursining tavsiya etiladigan soni koʻrsatilgan hujjatlar mavjud boʻlganda ruxsat beriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy foydalanish uchun psixotrop moddalarni yashash yoki boʻlish mamlakatining tibbiyot muassasasi tomonidan berilgan hujjat taqdim etilmasdan turli nomdagi 5 tagacha davolash preparatlarini va ulardan har birining ikkitadan ortiq boʻlmagan oʻramini davolash kursi doirasida olib kirish va olib chiqishda ruxsat beriladi.
Oʻtkazish punktlarida bojxona chegarasini kesib oʻtishda jismoniy shaxslar ularda giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar borligini deklaratsiyada qayd etishlari shart, bunda giyohvandlik vositalari uchun — bojxona organiga jismoniy shaxsning yashash yoki boʻlish mamlakati tibbiyot muassasasi tomonidan berilgan, dori vositasining nomi, uning dori shakli va davolash kursining tavsiya etiladigan soni koʻrsatilgan hujjat taqdim etilishi kerak.
Oʻzbekiston Respublikasi bojxona organlari tibbiyot muassasasi tomonidan berilgan hujjatlar mavjudligini va ularda koʻrsatilgan maʼlumotlarning jismoniy shaxsdagi giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning nomlariga va soniga muvofiqligini belgilangan tartibda nazorat qiladilar.
Jismoniy shaxslar tomonidan tibbiyot muassasasi tomonidan berilgan hujjatda va bojxona organiga bildirilgan giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar nomlari va sonidan ortiq boʻlgan taqdirda ortiqchasi olib qoʻyilishi va belgilangan tartibda yoʻq qilinishi kerak.
Unutmang!
Jismoniy shaxs dori vositalari va tibbiy buyumlarni, shu jumladan giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarni jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy foydalanish uchun olib kirish va olib chiqishda taqdim etilgan maʼlumotlarning ishonchliligi uchun javob beradilar.

Transportation of medicines through the customs border of the Republic of Uzbekistan by physical entities
22515
Phisical entities are permitted to import and export medicines and medical items in the following cases without state registration and customs clearance if they:
are intended for personal use by phisical entities at the time of staying in the country;
Patient living outside the territory of the Republic of Uzbekistan and beyond its borders is intended for treatment within the treatment course on the basis of a medical certificate approved by the medical-prophylactic institution;
are intended for personal use by diplomatic and administrative personnel of diplomatic representations and their equivalent offices, including family members living with them;
ares intended for provision of first medical aid to passengers of means of transport entering the territory of the Republic of Uzbekistan or leaving its territory, and included in the package of medicines of the vehicle;
It is intended for treatment of participants of international scientific, cultural, sports events and participants of international expeditions in the Republic of Uzbekistan and abroad.
At the same time, medicines and medical itemes should be used only for personal use and should not be used for medical assistance provided for individuals and not be sold to other persons.
Medicines below are permitted to import and export for personal use of individuals without submitting a document issued by a health institution of the country of residence or stay:
• medicines containing up to 10 drugs of different names and not more than 5 packages for each of them;
• Medical supplies of not more than 5 units.
• In one package:
• For hard medicinal forms (tablets, granules, powders, capsules) - not more than 100 units;
for powders used for solution preparation - not more than 500 grams;
• for homeopathic medicines of granular form - not more than 50 grams;
• for infusion solutions and oral solutions - not more than 500 milliliters;
injection solutions - no more than 10 ampoules or 10 vials;
• For external medicines - not more than 200 milliliters or more than 200 grams.
Medicines and medical products must be in the manufacturer’s packaging.
At import and export of medicines in quantity over, than above mentioned, physical entities submit to customs authorities the document issued by medical institution of the country of residence or stay to the specific physical person with indication of the name of the medicine intended for its personal use, its dosage form and the recommended quantity on the course of treatment.
Import and export of limited quantities of narcotic drugs and psychotropic substances on sea (river) vessels, aircraft of international communication for first aid are carried out without a license in compliance with the control measures defined by the legislation of the state where the relevant vehicles are registered.
The order of import and export of narcotic drugs and psychotropic substances for personal use by physical entities.
The import and export of narcotic drugs and psychotropic substances for personal use by physical entities is carried out in accordance with the lists approved by the Resolution of Cabinet of Ministers dated 2015, 12 November № 330.
Export of drugs in the quantities which are not exceeding 7 daily requirements in the presence of the conclusion of the medical Advisory Commission of the medical institution certified by the seal is allowed.
It is allowed to import narcotic drugs in quantities not exceeding 7 daily needs, if there are documents issued by the medical institution of the country of residence or stay confirming the recommended amount for the course of treatment.
It is allowed to import and export psychotropic substances by individuals for personal use without presenting a document issued by a medical institution of the country of residence or stay, in the amount of up to 5 medicines of different names and no more than two packages of each of them, within the course of treatment.
When crossing the customs border at checkpoints, individuals are required to declare the presence of narcotic drugs and psychotropic substances, while for narcotic drugs — to submit to the customs authority a document issued by a medical institution of the country of residence or stay of an individual, indicating the name of the drug, its dosage form and the recommended amount for the course of treatment.
Customs authorities of the Republic of Uzbekistan in accordance with the established procedure control availability of the documents issued by medical institution and compliance of the data specified in them to names and quantities of drugs and psychotropic substances which are at the physical person.
In case of exceeding by physical persons of the names and quantity of the drugs and psychotropic substances specified in the document issued by medical institution and declared to customs authority, the surplus is subject to withdrawal and destruction in accordance with the established procedure.
Do not forget!
Physical entities are responsible for the accuracy of the information provided in the implementation of import and export of medicines and medical products by individuals for personal use, including narcotic drugs and psychotropic substances