Davlat bojxona xizmati organlarining ochiq hayʼat va kengash majlislarida axborot izlashni amalga oshirayotgan jismoniy yoki yuridik shaxslarning hozir boʻlish tartibi
2572
Bojxona organlari faoliyatining ochiqligi sohasidagi munosabatlarni tartibga solish boʻyicha ochiq majlislar ishini tashkil etish Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi toʻgʻrisida”gi Qonuni va amaldagi boshqa tegishli normativ-huquqiy hujjatlar hamda mazkur cohada qabul qilingan tegishli Nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
Ochiq majlislar Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona qoʻmitasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahar bojxona boshqarmalari va “Toshkent-AERO” IBKda (bundan buyon matnda bojxona organlari deb yuritiladi) faoliyat olib boruvchi hayʼat va kengashlarda tashkil qilinadi.
Bojxona organlari hayʼat yoki kengash majlislarida tinglanadigan axborotlar davlat sirlari va qonun bilan qoʻriqlanadigan boshqa maʼlumotlar jumlasiga kiritilsa, ushbu hayʼat yoki kengash majlislari bojxona organlari xodimlari ishtirokida yopiq tarzda oʻtkaziladi.
Bojxona organlari tomonidan ochiq majlislarda axborotdan foydalanuvchilarning hozir boʻlishlari uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratiladi.
Bojxona organlari axborotdan foydalanuvchilar tanishishi uchun ochiq hayʼat yoki kengash majlislarini oʻtkazish rejalari, kun tartibi, oʻtkazish sanasi, joyi, vaqti va boshqa zarur maʼlumotlar axborotdan foydalanuvchilar kirishi mumkin boʻlgan binolar va DBQ rasmiy veb-saytida (bundan buyon matnda veb-sayt) joylashtiriladi.
Axborotdan foydalanuvchilarning ochiq majlislarda hozir boʻlishlari ularning tegishli bojxona organiga Oʻzbekiston Respublikasi “Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi toʻgʻrisida”gi Qonunining 20-moddasi hamda DBQning “Davlat bojxona xizmati organlari faoliyatiga doir maʼlumotlarni olish boʻyicha soʻrovlarni koʻrib chiqish Reglamentini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 2014-yil 30-avgustdagi 258-son buyrugʻi talablarga rioya qilingan holda kiritgan yozma soʻroviga asosan amalga oshiriladi.
Bunday soʻrov axborotdan foydalanuvchilar tomonidan ochiq majlis oʻtkaziladigan sanadan kamida 20 kun oldin kiritilishi lozim.
Soʻrovlar belgilangan tartibda roʻyxatga olinib, koʻrib chiqish uchun ochiq majlis kotibiga beriladi. Axborotdan foydalanuvchining identifikatsiyalash imkoniyatini beradigan maʼlumotlar koʻrsatilmagan soʻrov anonim hisoblanadi va koʻrib chiqilmaydi.
Ochiq majlis kotibi soʻrovni qonun hujjatlarida belgilangan tartibda va muddatlarda koʻrib chiqib, natijasiga muvofiq majlis raisi koʻrsatmasiga asosan axborotdan foydalanuvchilarni majlisda ishtirok etuvchilar roʻyxatiga kiritadi hamda bu haqda axborotdan foydalanuvchiga majlis oʻtkaziladigan sanadan kamida uch kun oldin yozma tartibda maʼlum qiladi. Soʻrov rad etilgan taqdirda axborotdan foydalanuvchiga asoslantirilgan javob yuboriladi.
Ochiq hayʼat yoki kengash majlislarida hozir boʻlish istagini bildirgan shaxslarning hisobi alohida jurnalda yuritiladi.
Axborotdan foydalanuvchilar ochiq majlislarga oʻzlarining shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarini koʻrsatgan holda kiritiladilar.
Bojxona organlari tizimida axborot xavfsizligini taʼminlash maqsadida axborotdan foydalanuvchilar tomonidan ochiq majlislarga uyali telefon, kompyuter va boshqa axborot tashuvchi vositalarni olib kirishga yoʻl qoʻyilmaydi.
Ochiq majlisda qatnashishga rozilik berilgan axborotdan foydalanuvchi uzrli sabablarga koʻra ochiq majlisda hozir boʻla olmasa va bu haqida bojxona organlariga xabar bergan boʻlsa, uning kelgusidagi ochiq majlislarda hozir boʻlishi yuqoridagi bandlariga muvofiq amalga oshiriladi.
Ochiq majlisda qatnashishi lozim boʻlgan axborotdan foydalanuvchi majlisga kelmagan taqdirda, hayʼat yoki kengash masʼul kotibi tomonidan bu toʻgʻrisida dalolatnoma tuziladi.
Tashkiliy-texnik imkoniyatlardan kelib chiqib, majlis oʻtkazish zalida axborotdan foydalanuvchilar uchun joylar jihozlanadi. Axborotdan foydalanuvchilar uchun joylar soni hozir boʻlish istagini bildirganlar sonidan kelib chiqib hisoblanadi. Joylar roʻyxatga olish jurnalidagi yozuvning ketma-ketligidan kelib chiqib taqsimlanadi.
Agar ochiq majlislarda hozir boʻlish toʻgʻrisida soʻrov bilan murojaat qilgan axborotdan foydalanuvchilar haddan tashqari koʻpchilikni tashkil qilsa va ularni majlis oʻtkaziladigan xonaga bir vaqtning oʻzida joylashtirishning imkoni boʻlmasa, ularning bir qismi majlis oʻtkaziladigan binodagi zarur texnik vositalar bilan jihozlangan xonalardan biriga joylashtirilib, majlis jarayonini kuzatib (eshitib) borish uchun zarur sharoitlar yaratib beriladi.
Hayʼat yoki kengash masʼul kotibi ochiq majlislarda hozir boʻluvchi axborotdan foydalanuvchilarni mazkur Nizom va hayʼat yoki kengash majlisini oʻtkazish reglamenti talablari bilan tanishtirishi shart. Ushbu tanishtiruv qayd etilgan hujjatlardan koʻchirmalarni veb-saytga joylashtirish va (yoki) axborotdan foydalanuvchilarni ochiq majlisda ishtirok etish masalasida bergan soʻroviga yuboriladigan javob xati orqali amalga oshirilishi mumkin.
Axborotdan foydalanuvchilar ochiq majlisda hozir boʻlganda majlisni oʻtkazish reglamenti talablariga qatʼiy rioya etishlari lozim. Agar axborotdan foydalanuvchi oʻrnatilgan ichki tartib-qoidalarga rioya qilmasa, raislik qiluvchi tartib buzuvchiga tanbeh beradi, tartib qayta buzilganda esa, uni majlis zalidan chiqarib yuboradi.
Axborotdan foydalanuvchilar tomonidan hayʼat yoki kengash majlislarida hozir boʻlish davomida fikr-mulohazalar bildirilsa yoki savollar bilan murojaat etilgan taqdirda, ularga ushbu masalalar boʻyicha axborot olish tartibi tushuntiriladi.
Ochiq majlislarda faqat akkreditatsiya qilingan ommaviy axborot vositalari (bundan buyon matnda OAV deb yuritiladi) vakillari qatnashishlariga yoʻl qoʻyiladi.

Присутствие физических или юридических лиц, осуществляющих поиск информации на открытых коллегиальных заседаниях органов Государственной таможенной службы
6098
Организация открытых заседаний по регулированию отношений в области открытости деятельности таможенных органов осуществляется в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления» и другими соответствующими нормативными правовыми актами.
Открытые встречи организуются на открытых коллегиальных заседаниях Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, а также в его управлениях Государственного таможенного комитета по Республике Каракалпакстан, областях, городу Ташкенту и СТК «Ташкент-АЭРО».
Доступ к информации о деятельности органов государственной таможенной службы ограничивается в случае, если указанная информация отнесена в установленном законом порядке к сведениям, составляющим государственные секреты или иную охраняемую законом тайну.
Таможенными органами предоставляются все необходимые условия для присутствия пользователей информации на открытых коллегиальных заседаниях.
Планы, повестка дня, дата, место, время и другая необходимая информация, касающаяся открытых коллегиальных заседаний доступна в общедоступных помещениях ГТК, где расположены информационные стенды и на официальном веб-сайте ГТК.
Присутствие пользователей информации на открытых заседаниях осуществляется путем предоставления соответствующему таможенному органу письменного запроса в соответствии со статьей №20 Закона Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления» и в соответствии с требованиями распоряжения ГТК № 258 от 30 августа 2014 года «Об утверждении Регламента о рассмотрении запроса о получении информации о деятельности Государственной таможенной службы».
Такой запрос должен быть подан как минимум за 20 дней до проведения открытого коллегиального заседания.
Запросы регистрируются в установленном порядке и передаются секретарю открытого заседания для рассмотрения. Запрос, направленный в установленном порядке, подлежит обязательному рассмотрению. Запрос, не содержащий сведений, позволяющих идентифицировать пользователя информации, считается анонимным и рассмотрению не подлежит.
Секретарь открытого заседания рассматривает запрос в соответствии с порядком установленным законодательством, и по поручению председателя заседания вносит пользователей информации в список участников собрания, информируя их об этом в письменном виде не менее чем за три дня до даты проведения заседания. В случае отклонения запроса, пользователю будет отправлен мотивированный ответ.
Пользователи информации допускаются на открытые коллегиальные заседания только при предоставлении документов, удостоверяющих личность.
Для обеспечения информационной безопасности в таможенных органах пользователям информации запрещается заносить с собой на открытые коллегиальные заседания мобильные телефоны, компьютеры и другие внешние носители информации.
В случаях, если пользователь информации по уважительным причинам не смог участвовать в открытых коллегиальных заседаниях и заранее предупредил об этом таможенные органы, то последующее его участие в открытых коллегиальных заседаниях будет проводиться в соответствии с вышеуказанными пунктами.
В зависимости от организационных и технических возможностей зал заседаний оборудуется местами для пользователей информации. Местоположения распределяются на основе последовательности записей в реестре.
Исполнительный секретарь Коллегии или Совета обязан ознакомить пользователей информации, присутствующих на открытых заседаниях, Положением и требованиями регламента проведения заседаний. Это ознакомление может быть произведено размещением положенной информации на официальном веб-сайте ГТК или посредством письма-ответа на запрос об участии в открытом заседании.
Пользователи информации должны строго соблюдать все установленные требования регламента. Если пользователь информации не будет соблюдать установленные внутренние правила, председатель заседания делает устное замечание. В случаях повторения не соблюдения правил председатель вправе выставить пользователя информации из зала заседаний.
В открытых заседаниях могут участвовать только аккредитованные представители средств массовой информации.