Davlat bojxona xizmati organlarining ochiq hayʼat va kengash majlislarida axborot izlashni amalga oshirayotgan jismoniy yoki yuridik shaxslarning hozir boʻlish tartibi
2572
Bojxona organlari faoliyatining ochiqligi sohasidagi munosabatlarni tartibga solish boʻyicha ochiq majlislar ishini tashkil etish Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi toʻgʻrisida”gi Qonuni va amaldagi boshqa tegishli normativ-huquqiy hujjatlar hamda mazkur cohada qabul qilingan tegishli Nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
Ochiq majlislar Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona qoʻmitasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahar bojxona boshqarmalari va “Toshkent-AERO” IBKda (bundan buyon matnda bojxona organlari deb yuritiladi) faoliyat olib boruvchi hayʼat va kengashlarda tashkil qilinadi.
Bojxona organlari hayʼat yoki kengash majlislarida tinglanadigan axborotlar davlat sirlari va qonun bilan qoʻriqlanadigan boshqa maʼlumotlar jumlasiga kiritilsa, ushbu hayʼat yoki kengash majlislari bojxona organlari xodimlari ishtirokida yopiq tarzda oʻtkaziladi.
Bojxona organlari tomonidan ochiq majlislarda axborotdan foydalanuvchilarning hozir boʻlishlari uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratiladi.
Bojxona organlari axborotdan foydalanuvchilar tanishishi uchun ochiq hayʼat yoki kengash majlislarini oʻtkazish rejalari, kun tartibi, oʻtkazish sanasi, joyi, vaqti va boshqa zarur maʼlumotlar axborotdan foydalanuvchilar kirishi mumkin boʻlgan binolar va DBQ rasmiy veb-saytida (bundan buyon matnda veb-sayt) joylashtiriladi.
Axborotdan foydalanuvchilarning ochiq majlislarda hozir boʻlishlari ularning tegishli bojxona organiga Oʻzbekiston Respublikasi “Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi toʻgʻrisida”gi Qonunining 20-moddasi hamda DBQning “Davlat bojxona xizmati organlari faoliyatiga doir maʼlumotlarni olish boʻyicha soʻrovlarni koʻrib chiqish Reglamentini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 2014-yil 30-avgustdagi 258-son buyrugʻi talablarga rioya qilingan holda kiritgan yozma soʻroviga asosan amalga oshiriladi.
Bunday soʻrov axborotdan foydalanuvchilar tomonidan ochiq majlis oʻtkaziladigan sanadan kamida 20 kun oldin kiritilishi lozim.
Soʻrovlar belgilangan tartibda roʻyxatga olinib, koʻrib chiqish uchun ochiq majlis kotibiga beriladi. Axborotdan foydalanuvchining identifikatsiyalash imkoniyatini beradigan maʼlumotlar koʻrsatilmagan soʻrov anonim hisoblanadi va koʻrib chiqilmaydi.
Ochiq majlis kotibi soʻrovni qonun hujjatlarida belgilangan tartibda va muddatlarda koʻrib chiqib, natijasiga muvofiq majlis raisi koʻrsatmasiga asosan axborotdan foydalanuvchilarni majlisda ishtirok etuvchilar roʻyxatiga kiritadi hamda bu haqda axborotdan foydalanuvchiga majlis oʻtkaziladigan sanadan kamida uch kun oldin yozma tartibda maʼlum qiladi. Soʻrov rad etilgan taqdirda axborotdan foydalanuvchiga asoslantirilgan javob yuboriladi.
Ochiq hayʼat yoki kengash majlislarida hozir boʻlish istagini bildirgan shaxslarning hisobi alohida jurnalda yuritiladi.
Axborotdan foydalanuvchilar ochiq majlislarga oʻzlarining shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarini koʻrsatgan holda kiritiladilar.
Bojxona organlari tizimida axborot xavfsizligini taʼminlash maqsadida axborotdan foydalanuvchilar tomonidan ochiq majlislarga uyali telefon, kompyuter va boshqa axborot tashuvchi vositalarni olib kirishga yoʻl qoʻyilmaydi.
Ochiq majlisda qatnashishga rozilik berilgan axborotdan foydalanuvchi uzrli sabablarga koʻra ochiq majlisda hozir boʻla olmasa va bu haqida bojxona organlariga xabar bergan boʻlsa, uning kelgusidagi ochiq majlislarda hozir boʻlishi yuqoridagi bandlariga muvofiq amalga oshiriladi.
Ochiq majlisda qatnashishi lozim boʻlgan axborotdan foydalanuvchi majlisga kelmagan taqdirda, hayʼat yoki kengash masʼul kotibi tomonidan bu toʻgʻrisida dalolatnoma tuziladi.
Tashkiliy-texnik imkoniyatlardan kelib chiqib, majlis oʻtkazish zalida axborotdan foydalanuvchilar uchun joylar jihozlanadi. Axborotdan foydalanuvchilar uchun joylar soni hozir boʻlish istagini bildirganlar sonidan kelib chiqib hisoblanadi. Joylar roʻyxatga olish jurnalidagi yozuvning ketma-ketligidan kelib chiqib taqsimlanadi.
Agar ochiq majlislarda hozir boʻlish toʻgʻrisida soʻrov bilan murojaat qilgan axborotdan foydalanuvchilar haddan tashqari koʻpchilikni tashkil qilsa va ularni majlis oʻtkaziladigan xonaga bir vaqtning oʻzida joylashtirishning imkoni boʻlmasa, ularning bir qismi majlis oʻtkaziladigan binodagi zarur texnik vositalar bilan jihozlangan xonalardan biriga joylashtirilib, majlis jarayonini kuzatib (eshitib) borish uchun zarur sharoitlar yaratib beriladi.
Hayʼat yoki kengash masʼul kotibi ochiq majlislarda hozir boʻluvchi axborotdan foydalanuvchilarni mazkur Nizom va hayʼat yoki kengash majlisini oʻtkazish reglamenti talablari bilan tanishtirishi shart. Ushbu tanishtiruv qayd etilgan hujjatlardan koʻchirmalarni veb-saytga joylashtirish va (yoki) axborotdan foydalanuvchilarni ochiq majlisda ishtirok etish masalasida bergan soʻroviga yuboriladigan javob xati orqali amalga oshirilishi mumkin.
Axborotdan foydalanuvchilar ochiq majlisda hozir boʻlganda majlisni oʻtkazish reglamenti talablariga qatʼiy rioya etishlari lozim. Agar axborotdan foydalanuvchi oʻrnatilgan ichki tartib-qoidalarga rioya qilmasa, raislik qiluvchi tartib buzuvchiga tanbeh beradi, tartib qayta buzilganda esa, uni majlis zalidan chiqarib yuboradi.
Axborotdan foydalanuvchilar tomonidan hayʼat yoki kengash majlislarida hozir boʻlish davomida fikr-mulohazalar bildirilsa yoki savollar bilan murojaat etilgan taqdirda, ularga ushbu masalalar boʻyicha axborot olish tartibi tushuntiriladi.
Ochiq majlislarda faqat akkreditatsiya qilingan ommaviy axborot vositalari (bundan buyon matnda OAV deb yuritiladi) vakillari qatnashishlariga yoʻl qoʻyiladi.

The order of presence of individuals or legal entities searching for information at public councils and council meetings at customs bodies
5755
Organization of open hearings on regulation of relations in the sphere of openness of customs authorities is carried out in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “On openness of the activity of state bodies and administration” and other relevant normative legal acts and relevant regulations adopted in this field.
Open meetings are organized by the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan, the customs authorities of the Republic of Karakalpakstan, the regions, the city of Tashkent and the SCC “Tashkent-AERO” (here in after referred to as the Customs authorities).
If the information which is heard at the meetings of the customs bodies or councils of the customs authority is include the state secrets and other information protected by the law, this meeting or council meetings will be hold only in the presence of the customs officials.
The Customs authorities shall make all necessary conditions for information users at open meetings. The Customs authorities shall provide information on the premises, the agenda, the date and venue, time and other necessary information in the buildings that may be accessed by the user and the official WWW website (hereinafter referred to as the website).
The presence of information users in open meetings shall be made available pursuant to the requirements of the written request to the appropriate Customs Authority in accordance with Article 20 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Openness of Government Bodies and Administration” and order of SCC “On Approval of the Order of consideration of requests for information on activities of the State Customs Service” from August 30. 2014 №258.
Such a request should be made at least 20 days before the release of the information by users. Requests will be registered in the prescribed manner and handed over to the public secretary for review. Undisclosed queries that will not give an opportunity to identify users of information are considered anonymous and are not processed.
The secretary of the open meeting shall consider the request in accordance with the order and terms established by the legislation, and upon the results of the meeting the chairman of the meeting shall put users of the information into the list of participants in the meeting, informing them about it at least three days before the date of the meeting. If the request is rejected, the user will be forwarded a motivated reply.
The members of an open board or board meeting are required to register in a separate journal. Users of information shall be presented at open meetings with indication of their identification documents.
In order to ensure information security in the customs authorities, it is forbidden for users of information to come to open meetings with mobile phones, computers and other information carriers. Except for the excuse that the consent to participate in an open meeting can not be present at an open meeting and notified the Customs authorities about this fact, the presence of the user in next meetings shall be made in accordance with the provisions set out above.
In case of non-attendance of the information user in an open session, the executive secretary of the board or council shall issue an act on that.
Depending on the organizational and technical capacities, the meeting hall will be equipped with space for users of information. The number of places for users of information is calculated based on the number of people willing to be present. Locations are distributed based on the sequence of records in the registry.
If there are too many users of the information requested to be present at open sessions and it is not possible to place them at the same time in the meeting room, some of them will be placed in one of the rooms equipped with necessary technical facilities, and make  necessary conditions to see (hear) the meeting.
The executive secretary of the Collegium or The jury is obliged to introduce users of information present at open sessions with the requirements of this Regulation and the Rules of Procedure of meeting. This presentation may be done by a written reply for the request of the information users on participating in an open session or by posting necessary documents on a web site.
Users of information should be strictly compliant with the requirements of the rules of the meeting when present at a public meeting. If the user fails to comply with the established internal procedures, the presiding will reprimand the infringer and, in case of repeated violations, will expel him from the meeting room.
If users of information are have feedbacks or questions while the meetings are hold, they will be explained the procedure of obtaining information on these issues. Only accredited mass media representatives (hereinafter referred to as mass media) are allowed to attend public meetings. Information on the accession of information users are recorded into the open meetings protocol.