Davlat bojxona qoʻmitasining Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boʻlimi
Davlat bojxona qoʻmitasi faoliyatining oshkoraligini taʼminlash, tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilari va keng jamoatchilikning bojxona organlarida amalga oshirilayotgan turli yoʻnalishlardagi keng qamrovli islohotlarning borishi toʻgʻrisida muntazam xabardor qilish bojxona tizimini takomillashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Jamoatchilik bilan aloqalarni yoʻlga qoʻyish, tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilarini, mahalliy va horijiy ommaviy axborot vositalarini bojxona organlari faoliyatiga dahldor maʼlumotlardan xabardor qilish boʻyicha Davlat bojxona qoʻmitasi koʻp yillik tajribaga ega.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 1991-yil 25-oktyabrdagi farmoni asosida Davlat bojxona qoʻmitasi tashkil topgan boʻlib, uning tarkibidan Ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boʻlimi yaʼni Axborot xizmati (hozirda Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boʻlimi deyiladi) ham oʻrin olgan edi.
Boʻlimning Nizomi va xodimlarning lavozim yoʻriqnomalari soʻnggi bor 2018-yilda qayta ishlab chiqilib, tasdiqlangan.
Boʻlimning ayni paytdagi Nizomi jamoatchilik vakillari va tashqi iqtisodiy faoliyat qatnashchilarini bojxona organlari faoliyatining dolzarb jihatlarini, yagona bojxona siyosatini amalga oshirish masalalari, bojxona qoidalari, tartiblari, soha boʻyicha qabul qilinayotgan yangi meʼyoriy hujjatlar, ulardagi oʻzgarishlar, sohada roʻy berayotgan yangilanishlar haqida oʻz vaqtida xabardor qilib borish, shu maqsadda jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan yaqindan hamkorlik qilish, ular bilan axborotlar almashish, maʼlumotlarni OAVda va Internet tarmogʻida yoritish, tashqi foydalanuvchilar uchun doimiy ravishda turli maʼlumotlar taqdim etishni tizimli ravishda yoʻlga qoʻyishga xizmat qilib kelmoqda.
Boʻlim oʻz faoliyatini samarali tashkil etishi uchun yetarli moddiy texnik baza bilan taʼminlangan. Shuningdek, televideniye uchun tayyor lavhalar tayyorlab berishni taʼminlovchi oʻz tasvirga olish va montaj qilish texnikalariga ega. Boʻlim xodimlarining xizmat kompyuterlari yuqori tezlikdagi Internet tarmogʻiga ulangan.
Oʻziga yuklatilgan vazifalarning ijrosini taʼminlash maqsadida tashkiliy va amaliy tadbirlarni oʻtkazishda Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boʻlimi hududiy bojxona boshqarmalari bilan hamkorlikda qoʻmita rahbariyati tomonidan tasdiqlangan rejalar asosida ishlar olib bormoqda.
2011-yilda Davlat bojxona qoʻmitasining Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar bojxona boshqarmalarida, “Toshkent-Aero” ixtisoslashtirilgan bojxona kompleksida Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar guruhlari - Axborot xizmatlari tashkil etilgan.
2017-yilda Davlat bojxona qoʻmitasining Axborot xizmati nufuzli “Oltin qalam” mukofotiga sazovor boʻlgan.
Davlat bojxona qoʻmitasining Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boʻlimi - Telefon:55-502-55-17

Отдел по связям с общественностью и средствами массовой информации Государственного таможенного комитета
Обеспечение прозрачности деятельности Государственного таможенного комитета, регулярное информирование участников внешнеэкономической деятельности и широкой общественности о широкомасштабных реформах в различных сферах, осуществляемых таможенными органами, играет важную роль в совершенствовании таможенной системы.
Государственный таможенный комитет имеет многолетний опыт в налаживании контактов с общественностью, в том числе с участниками внешнеэкономической деятельности, местными и зарубежными СМИ, с информацией о деятельности таможенных органов. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 25 октября 1991 года был создан Государственный таможенный комитет, в состав которого входят Отдел по связям с общественностью.
и СМИ.
Устав отдела и инструкции сотрудников были пересмотрены и утверждены в 2018 году.
Нынешнее Устав отдела обеспечивает своевременное уведомление представителей общественности и участников внешнеэкономической деятельности о фактических аспектах деятельности таможенных органов, осуществлении единой таможенной политики, таможенных правил, процедур, новых нормативных документов, , изменений в них, , для этого тесно сотрудничает с общественностью и средствами массовой информации, обменивается информацией с ними, предоставляет информацию в средствах массовой информации и в интернете для внешних пользователей.
Отдел оснащен достаточной материально-технической базой для своей эффективной деятельности. Также имеется техника для съемок и монтажа. Персональные компьютерқ сотрудников отдела подключены к высокоскоростному интернету.
При осуществлении организационной и практической деятельности для выполнения возложенных задач Отдел по связям с общественностью и СМИ совместно с региональными таможенными отделами работает на основе планов, утвержденных руководством Комитета.
В 2011 году в таможенных органах Государственного таможенного комитета Республики Каракалпакстан, в областных управлениях и в городе Ташкент, в специализированном таможенном комплексе «Ташкент-Аэро» были созданы группы пресс-служб Отдела по связам с общественностью и СМИ.
В 2017 году Пресс-служба Государственного таможенного комитета получила престижную награду «Олтин Калам».
Отдел по связям с общественностью и средствами массовой информации Государственного таможенного комитета - Телефон: 120-76-17
Начальник отдела Саломов Нурбек Нормуродович - является лицом ответственным за  предоставление информации о деятельности таможенных органов.