Bojxona maʼnaviyat markazi haqida
Mamlakatimiz mustaqilikka erishgach, xalqimizning moddiy va maʼnaviy boyligini asrash davlat siyosati darajasiga koʻtarildi. Bu borada bojxona organlari zimmasiga ham masʼuliyatli vazifalar yuklandi. Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 1996-yil 9-fevralda 227-sonli raqam bilan roʻyxatga olingan “Oʻzbekiston Respublikasi hududidan noyob madaniy boyliklarning olib chiqilishi va olib kirilishi ustidan nazorat olib borish toʻgʻrisida”gi muvaqqat Yoʻriqnoma asosida bojxona organlari tomonidan noyob madaniy boyliklarning noqonuniy olib oʻtilishiga qarshi keng koʻlamli chora-tadbirlar olib borildi.
Taʼkidlash joizki, ayni shu yoʻnalishda olib borilgan tezkor tadbirlar natijasida davlat foydasiga musodara qilingan noyob madaniy boyliklarni keng jamoatchilikka namoyish qilish va shu orqali bojxonachilarning sharafli xizmatini eʼtirof etishning eng samarali usullaridan biri bu – muzey tashkil qilish edi.
Ayni shu zarurat turtki boʻlib, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi Bosh bojxona boshqarmasining “Bojxona tarixi muzeyini tashkil qilish toʻgʻrisida” 1996-yil 20-avgustdagi 181-sonli buyrugʻi bilan respublika bojxona xizmati tarixi muzeyi tashkil qilindi. Mazkur muzeyni tashkil qilish boʻyicha asosiy masʼul etib, Toshkent bojxona oʻquv markazi belgilandi.
Ammo, bu muzey faqatgina musodara qilingan noyob madaniy boyliklar yohud turli qurol-aslahalarni namoyish qilish uchun koʻzlanmagan edi. Endilikda u bojxona xizmatining davlat iqtisodiy xavfsizligini muhofaza qilish, ichki bozor va inson huquqlari, salomatligi va maʼnaviyatini himoya etishdagi rolini inobatga olib hamda bojxona xodimlarini vatanparvarlik, oʻz kasbiga chuqur sadoqat ruhida tarbiyalashni bosh maqsad qilib qoʻygan edi.
Davlat bojxona qoʻmitasining “Bojxona muzeyi faoliyatini yanada takomillashtirish haqida” 2001-yil 13-maydagi 178-sonli buyrugʻi bilan Davlat bojxona qoʻmitasining hozirgi binosida “Bojxona tarixi” muzeyi yangidan tashkil qilindi. Mazkur buyruq bilan muzeydagi eksponatlarni roʻyxatdan oʻtkazish va moddiy javobgarlikni oshirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Ayni shu yildan boshlab, “Bojxona tarixi” muzeyi uchun masʼuliyat va javobgarlik DBQning Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boʻlimiga yuklatildi.
Oʻsha paytda muzey hisobidagi turli eksponat, adabiyotlar va materialllar 1200 dan oshar edi. Muzey ekspozitsiyasidan koʻproq xorijiy hamkorlar tomonidan taqdim qilingan esdalik sovgʻalar, albom va kitoblar, kontrabanda va bojxona qoidabuzilishlari davomida musodara qilingan ashyoviy dalillarning mulyajlari, noyob madaniy boyliklarning nusxalari va qurol-aslahalar joy olgan edi.
2008-yil 12-sentyabrda Oʻzbekiston Respublikasining “Muzeylar toʻgʻrisida”gi Qonuni qabul qilinishi respublikamizda muzeylarning tashkil etilishi va faoliyati sohasidagi munosabatlarni tartibga solishda muhim huquqiy asos vazifasini bajara boshladi. Xususan, qonun muzeylar faoliyatini qoʻllab-quvvatlash va takomillashtirish, ularda saqlanayotgan noyob eksponatlarni asrab-avaylash, oʻrganish va targʻib etishga xizmat qilmoqda.
Bojxona tarixi muzeyi faoliyatini mazkur qonun talablari asosida yoʻlga qoʻyish maqsadida 2009-yil 11-iyulda DBQning “Davlat bojxona qoʻmitasi “Bojxona tarixi” muzeyi faoliyatini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida” 184-sonli buyrugʻi tasdiqlandi. Mazkur buyruq Oʻzbekiston bojxonasi tarixi va boy tajribasini davr talablari asosida keng joriy qilish, muzey eksponatlarini yangilash kabi masalalarni oʻzida qamrab olgan edi.
Buyruqqa muvofiq, muzey faoliyatini yangi maʼlumotlar va eksponatlar asosida takomillashtirib borish boʻyicha Muzey Kengashi taʼsis etilib, uning tarkibiga DBQ markaziy apparati bosh boshqarmalari va boshqarmalari boshliqlari kiritildi.
Eng muhim jihatlardan yana bir shundaki, muzey tashkil etilganidan 13 yil oʻtib, ilk bor “Bojxona tarixi” muzeyining Nizomi tasdiqlandi. Nizomda muzeyning asosiy maqsad va vazifalari, muzey tarkibi va uning faoliyat yuritish tartibi, muzey xodimining huquq va majburiyatlari batafsil nazarda tutilgan edi.
Mazkur omillarni inobatga olib, Oʻzbekiston bojxona xizmati faxriylari Uyushmasi noyob yechimni taqdim qildi. Uyushmaning 2013-yil mart oyida Davlat bojxona qoʻmitasi Raisiga yoʻllagan murojaatida “Bojxona tarixi” muzeyi negizida milliy va jahon amaliyotida kuzatilmagan, shakl va mazmun jihatidan butunlay yangi muassasa – “Bojxona maʼnaviyat markazi”ni tashkil qilish taklifi ilgari surildi.
Ayni paytda mazkur markazni tashkil etish ishlari yakuniga yetkazilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona qoʻmitasining “Bojxona maʼnaviyat markazi” ham mamlakatimiz bojxonasining shonli tarixi, yaqin oʻtmishi va mustaqillik yillaridagi taraqqiyotidan hikoya qiladi.

Spirituality center of the SCC
After the independence of our country, the preservation of the material and spiritual wealth of our people has become a state policy. In this regard, the Customs authorities were also responsible for the task. On February 9, 1996, the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan issued a Decree # 227 “On the Control of the Export and Import of rare cultural values from the territory of the Republic of Uzbekistan” on the basis of which  the Customs authorities  made a large-scale measures against illegal circulation of cultural values.
It should be noted that the most effective way to demonstrate the rarity of cultural values ​​that were confiscated in favor of the state as a result of the rapid actions in this direction, and to acknowledge the honorable service of the customs officers was to organize a museum
According to this requirement, and by the order of the Chief Customs office of the State Tax Committee of the Republic of Uzbekistan dated August 20, 1996, №181 “On the Establishment of the Museum of Customs History” was established the History Museum of the Customs Service. The main responsible for organization of  this museum  was the Tashkent Customs Training Center.
However, this museum was not intended to showcase only the rarities or types of weapons seized. He has now set the goal of maintaining the state’s economic security, playing a role in protecting the domestic market and human rights, health and morale, and training customs officers in the spirit of patriotism and self-sacrifice.
By the order of the State Customs Committee “On further improvement of the Customs Museum activities” from 17 May 2001, the Customs History Museum was reorganized in the current building of the State Customs Committee. With this order, special attention was paid to registration of museum exhibits and increase of material responsibility. Since then, responsibility for the “Customs History” museum have been assigned to the Public Relations and Mass Media Department of the State Customs Committee.
At the time, there were over 1200 exhibits, literature, and material in the museum. The museum exposition included more souvenirs, albums and books provided by foreign partners, inventory of confiscated material confiscated during smuggling and customs violations, copies of rare cultural treasures and weapons than it’s own exhibits.
The adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan “On museums” on September 12, 2008 has become an important legal basis for the regulation of relations in the field of museums organization and activity. In particular, the law serves to support and improve the activities of museums, preserve, study and promote the unique exhibits kept there.
On July 11, 2009 the Order No. 184 of the State Customs Committee “On the further improvement of the Customs History Museum” was approved. This decree encompassed the broad introduction of the customs history and rich experience on the basis of time requirements, updating museum exhibits.
In accordance with the decree, the Museum Council was established to improve museum activities on the basis of new information and exhibits, which included the main departments of the central office of SCC and their heads.
One of the most important aspects is the fact that 13 years after the establishment of the museum, the Charter of the Customs History Museum was first approved. The Charter stipulates the main goals and objectives of the museum, the composition of the museum and its procedures, the rights and obligations of the museum staff.
Taking into account these factors, the Association of Veterans of the Customs Service of Uzbekistan presented a unique solution. In March 2013, the Association’s proposal to establish a completely new institution, a Customs Spiritual Center was created on the basis of the Customs History Museum, which has not been observed in the national and global practice.
Currently, the center is being set up.
The Center of spirituality of the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan also tells about the glorious history of the country's customs, its recent past and its development in the years of independence.