Yoʻlovchi bojxona deklaratsiyasini toʻldirish va rasmiylashtirish tartibi
jismoniy shaxslar tomonidan tovarlarni olib kirishning bojxona toʻlovlari undirilmaydigan cheklangan meʼyorlaridan oshadigan tovarlarga;
jismoniy shaxsning yashash joyi oʻzgarganda (avvalgi yashash joyidan hisobdan chiqarilganligi toʻgʻrisida qayd mavjud boʻlgan holda) uning shaxsiy mol-mulki boʻlgan tovarlarga, bundan avtotransport vositalari mustasno;
Oʻzbekiston Respublikasi Bojxona kodeksining 158 va 160-moddalarida koʻrsatilgan hollarda, jismoniy shaxslarning notijorat maqsadlardagi transport vositalariga;
qonun hujjatlariga muvofiq yozma deklaratsiyalanishi lozim boʻlgan naqd koʻrinishdagi Oʻzbekiston Respublikasining milliy valyutasi va valyuta boyliklariga;
jismoniy shaxslar tomonidan respublika hududidan tovarlarni olib chiqishning cheklangan meʼyoridan oshadigan tovarlarga;
qonun hujjatlariga muvofiq tegishli taqiqlar va (yoki) cheklovlar belgilangan tovarlarga toʻldiriladi.
Deklaratsiya 16 yoshga toʻlgan shaxslar tomonidan yuqorida koʻrsatilgan hollarda Oʻzbekiston Respublikasining Davlat chegarasidagi oʻtkazish punktlari orqali Oʻzbekiston Respublikasining bojxona chegarasini kesib oʻtganda toʻldiriladi.
Bojxona chegarasi orqali harakatlanayotgan shaxs oʻzi erkin ravishda Deklaratsiyani toʻldira olmasa (ruhiy kasal, aqli zaif, jismoniy imkoniyati cheklangan shaxs va boshqalar), Deklaratsiya uning nomidan ushbu shaxsni kuzatuvchi shaxs tomonidan toʻldiriladi. Bunda Deklaratsiyada koʻrsatilgan maʼlumotlarning toʻgʻriligi uchun Deklaratsiyani toʻldirgan va imzolagan shaxs javobgar boʻladi.
Deklaratsiya bojxona organlarida rasmiylashtirilgan yildan keyingi yildan eʼtiboran uch yil davomida saqlanadi.
Deklaratsiya mazkur “Yoʻlovchi bojxona deklaratsiyasini toʻldirish va rasmiylashtirish tartibi toʻgʻrisida”gi Yoʻriqnomaning ilovasiga muvofiq shaklda ikki nusxada toʻldiriladi. Deklaratsiyaning bir nusxasi bojxona organida qoladi, ikkinchi nusxasi esa Deklaratsiyani toʻldirgan shaxsga beriladi. Ushbu Deklaratsiyada koʻrsatilgan maʼlumotlar Oʻzbekiston Respublikasining naqd milliy valyutasi, naqd chet el valyutasi, boshqa valyuta boyliklari, har qanday koʻrinishdagi va holatdagi qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlardan yasalgan buyumlar (bundan buyon matnda qimmatbaho buyumlar deb yuritiladi), tovarlar hamda transport vositasini olib kirish yoki olib chiqish uchun asos boʻlib xizmat qiladi.
Deklaratsiya rezidentlar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasiga kirishda va norezidentlar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasidan chiqishda bir nusxada toʻldirilishi mumkin. Bunda mazkur Deklaratsiya bojxona organida qoladi.
Deklaratsiya blanklari oʻzbek, rus va ingliz tillarida A-5 formatida tayyorlanadi. Shaxs oʻzi istagan tildagi Deklaratsiya blankini toʻldirishi mumkin.
Deklaratsiyada barcha bandlar toʻldirilishi va barcha savollarga javob berilishi kerak.
Tegishli bandlardagi maʼlumotlar oʻzbek (kirill yoki lotin alifbosida), rus yoki ingliz tillarida qatʼiy belgilangan joylarga ruchka bilan qoʻlda aniq va tushunarli yoki yozuv moslamasi yordamida yoziladi.
Tegishli savollardagi kerakli katakchalarga “X” belgisini chizish yoʻli bilan javob beriladi.
Deklaratsiya quyidagi tarzda toʻldiriladi:
1-bandda shaxs toʻgʻrisida maʼlumotlar (familiyasi, ismi, tugʻilgan sanasi, jinsi, pasportining seriyasi va raqami), doimiy yashash mamlakati, fuqaroligi, birga harakatlanayotgan 16 yoshga toʻlmagan shaxslar mavjudligi va ularning soni koʻrsatiladi;
2-bandda harakat turi (kirish, chiqish) hamda qaysi mamlakatdan kelganligi, qaysi mamlakatga borayotganligi koʻrsatiladi;
3-bandda safar maqsadi koʻrsatiladi (xizmat, oʻqish, ish, sayohat, qarindoshlarni yoʻqlash, davolanish, doimiy yashash joyi, tijorat);
4-bandda bagaj mavjudligi toʻgʻrisida maʼlumotlar koʻrsatiladi;
5-bandda qonun hujjatlariga muvofiq yozma deklaratsiyalanishi lozim boʻlgan Oʻzbekiston Respublikasining naqd milliy valyutasi, naqd chet el valyutasi, boshqa valyuta boyliklari hamda qimmatbaho buyumlarning mavjudligi va miqdori koʻrsatiladi;
6-bandda tovarlar va transport vositasi toʻgʻrisida maʼlumotlar koʻrsatiladi.
16 yoshga toʻlmagan shaxslarga tegishli boʻlgan va yozma deklaratsiyalanishi lozim boʻlgan Oʻzbekiston Respublikasining naqd milliy valyutasi, naqd chet el valyutalari, boshqa valyuta boyliklari, qimmatbaho buyumlar, tovarlar va transport vositasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar ular bilan birga harakatlanayotgan ota-onalari, boshqa qarindoshlari yoki ularni kuzatib boruvchi boshqa shaxslarning Deklaratsiyalarida koʻrsatiladi.
Deklaratsiyaning 6-bandida koʻrsatilgan tovarlarni tavsiflash imkon qadar ularning nomi, farqlash xususiyatlari, miqdori hamda ularning AQSH dollaridagi qiymatlarini koʻrsatgan holda amalga oshiriladi.
Qonun hujjatlariga muvofiq yozma deklaratsiyalanishi lozim boʻlgan Oʻzbekiston Respublikasining naqd milliy valyutasi, naqd chet el valyutasi, boshqa valyuta boyliklari, qimmatbaho buyumlar, shuningdek tovarlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar Deklaratsiyaning 5 va 6-bandlaridagi satrlarga sigʻmagan taqdirda, mazkur maʼlumotlar qoʻshimcha Deklaratsiyaning 5 va 6-bandlarida koʻrsatiladi va u asosiy Deklaratsiyaga ilova qilinadi. Bunda qoʻshimcha Deklaratsiyaning 1 — 4-bandlari toʻldirilmaydi.
Deklaratsiyaning 6-bandidagi Oʻzbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali harakatlanayotgan transport vositasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar transport vositasini boshqarayotgan shaxs tomonidan avtotransport vositasining roʻyxatdan oʻtkazilganligi toʻgʻrisidagi guvohnoma asosida toʻldiriladi.
Deklaratsiya Oʻzbekiston Respublikasining naqd milliy valyutasi, naqd chet el valyutasi, boshqa valyuta boyliklari, qimmatbaho buyumlar, tovarlar hamda transport vositasini bojxona nazoratiga taqdim etishga qadar uni toʻldirgan shaxs tomonidan imzolanishi kerak.
Bojxona rasmiylashtiruvidan oʻtkazish uchun Deklaratsiya bojxona organi xodimi tomonidan unda koʻrsatilgan Oʻzbekiston Respublikasining naqd milliy valyutasi, naqd chet el valyutasi, boshqa valyuta boyliklari, qimmatbaho buyumlar, tovarlar hamda transport vositasini bojxona nazoratiga taqdim etish bilan bir vaqtda qabul qilinadi.
Deklaratsiyada boʻyab tuzatishlar va oʻchirib yozishlar boʻlmasligi lozim. Notoʻgʻri toʻldirilgan bandlar aniqlangan taqdirda, Deklaratsiyani bojxona nazoratidan oʻtkazgunga qadar shaxs ushbu bandlardagi xato maʼlumotlarni toʻgʻri chiziq bilan oʻchirib, tegishli maʼlumotlarni qoʻlda yozib toʻgʻrilashi mumkin.
Har qanday bunday toʻgʻrilash Deklaratsiyani toʻldirgan shaxsning imzosi hamda bojxona organi xodimining shaxsiy muhri bilan tasdiqlanadi.
Deklaratsiyaning 5 va 6-bandlaridagi yozuvlar (tovarlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar qismi) bojxona organi xodimi tomonidan biror-bir oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilishini oldini olish maqsadida uzluksiz chiziq bilan doiraga olinadi hamda yozuv uchun nazarda tutilgan barcha boʻsh joylar esa chizib qoʻyiladi.
Deklaratsiyani bojxona rasmiylashtiruvidan oʻtkazish bojxona organi xodimi tomonidan Deklaratsiyaning orqa tomoniga shaxsiy muhrini qoʻyish bilan amalga oshiriladi.
Deklaratsiya yoʻqotilgan taqdirda tiklanmaydi.
Deklaratsiya yoʻqotilgan taqdirda shaxs Deklaratsiyani bojxona rasmiylashtiruvidan oʻtkazgan bojxona organiga murojaat qilganda, Deklaratsiya nusxasini va unda koʻrsatilgan Oʻzbekiston Respublikasining naqd milliy valyutasi, naqd chet el valyutasi, boshqa valyuta boyliklari, qimmatbaho buyumlar hamda tovarlarni olib oʻtilganligini tasdiqlovchi maʼlumotni olish huquqiga ega boʻladi.
Asosiy tushunchalar
rezidentlar — Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolari, shuningdek Oʻzbekiston Respublikasida doimiy yashash joyi boʻlgan chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslar;
norezidentlar — rezidentlar jumlasiga kirmaydigan shaxslar;
chet el valyutasi — muomalada boʻlgan hamda xorijiy davlatda qonuniy toʻlov vositasi hisoblangan banknotlar, xazina biletlari va tangalar koʻrinishidagi chet el pul belgilari.
Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2014-yil 5-avgustda 2606 son bilan roʻyxatdan oʻtkazilgan “Yoʻlovchi bojxona deklaratsiyasini toʻldirish va rasmiylashtirish tartibi toʻgʻrisida”gi Yoʻriqnomadan olindi.

Order of filling and registration of the passenger’s customs declaration
goods, which exceed the limits of import of goods by individuals, which are not subject to customs duties;
with the change of the place of residence of a natural person (with an indication of a write-off from a previous residence) with the goods which are his personal property, not including the means of transport;
For non-commercial means of transport of individuals in the cases stipulated in Articles 158 and 160 of the Customs Code of the Republic of Uzbekistan; currency and currency values ​​of the Republic of Uzbekistan in cash, which are subject to a written declaration in accordance with the legislation;
goods which exceed the limits of the physical export of goods from the territory of the Republic; goods, which are subject to the relevant prohibitions and (or) restrictions in accordance with the legislation.
Declaration shall be completed by persons, aged 16 years, crossing the customs border of the Republic of Uzbekistan through the State border checkpoints in the above cases.
A person acting through the customs border may not be able to fill the Declaration himself freely (mentally ill, mentally handicapped, physically challenged, etc.), the declaration on behalf of the person shall be completed by the person who oversees it. At the same time, the person completing and signing the Declaration is responsible for the accuracy of the information contained in the Declaration.
Declaration shall be kept for three years from the date of issuance in customs bodies.
The Declaration is completed in duplicate in accordance with the Annex to the Instruction “On the Order of Filling and Registration of Passenger Customs Declaration”. One copy of the declaration remains in the customs authority and the second copy is given to the person who completed the declaration. The information provided in this Declaration will serve as a basis for the importation or exportation of cash in the national currency of the Republic of Uzbekistan, cash foreign currency, other foreign currency assets, any kind of valuable goods made of precious metals and precious stones (hereinafter referred to as valuable goods), goods and means of transport.
Declaration may be completed by residents in the Republic of Uzbekistan and non-residents by the exit of the Republic of Uzbekistan in one copy. At the same time, this Declaration remains with the Customs authorities.
All declarations should be completed and all questions should be answered.
The information should be written with a pen in clear and understandable way in the Uzbek (Cyrillic or Latin) Russian or English languages, in strictly indicated places. The appropriate boxes in the corresponding questions are answered by drawing the “X” sign.
The declaration will be completed as follows:
Item 1 indicates the information of the person (surname, name, date of birth, gender, series and number of passport), the country of permanent residence, citizenship, together with persons aged under 16 and their number;
Paragraph 2 includes the type of movement (entry, exit), country of origin and country of destination; Paragraph 3 deals with the purpose of the journey (service, study, employment, travel, relatives, treatment, permanent residence, commerce);
In paragraph 4 information on baggage availability is provided;
In paragraph 5 the existence and amount of cash national currency of the Republic of Uzbekistan, cash foreign currency, other foreign currency assets and valuables, which are subject to a written declaration in accordance with the legislation;
Paragraph 6 provides information on goods and means of transport.
Cash foreign and national currency of the Republic of Uzbekistan, currency valuables, valuables, goods and means of transport, which belong to persons under the age of 16 and which are subject to a written declaration, shall be provided in parents’, other relatives or other Individuals’ Declarations who escorts them.
Describing the goods referred to in paragraph 6 of the Declaration, as far as possible, is given by specifying their name, differentiation properties, quantities and their value in US dollars.
If there is not enough place in paragraphs 5 and 6 of the Declaration, for information on cash national currency, cash foreign currency, other foreign currency, valuables, they may be written as a continuation into another Declaration paper and it will be added to the Basic Declaration as an application. At the same time paragraphs 1 to 4 of the Additional Declaration are not filled.
Information on the transport vehicle moving on the customs border of the Republic of Uzbekistan in paragraph 6 of the declaration shall be filled in by the vehicle driver on the basis of a certificate of registration of the vehicle.
The declaration must be signed by the person who has filled it and before giving cash national currency of the Republic of Uzbekistan, cash foreign currency, other foreign currency, valuable goods, goods and means of transport to customs control.
Declaration on customs clearance is accepted by the customs authority simultaneously with the presentation of cash national currency, foreign currency, valuables, goods and means of transport indicated in it, to customs control.
Declaration must not be corrected or wiped off. In case of incorrectly filling of paragraphs, before the customs clearance of the Declaration, the person may correct the errors contained in these paragraphs with the cross out the line and manually correct the relevant information.
Any such correction shall be confirmed by the signature of the person completing the declaration and the personal seal of the Customs official. Information in paragraphs 5 and 6 of the declaration (part of goods) shall be drawn up by a customs officer in order to prevent any changes or additions made to them and all free blank spaces for the record shall be drawn up.
Customs clearance of the declaration is made by the customs officer signing a seal on the back of the Declaration.
Declaration can not be resumed if lost.
In case of loss of the declaration, the person shall have the right to receive a copy of the Declaration and information confirming the transfer of cash in the national currency of the Republic of Uzbekistan, cash foreign currency, other valuables, valuables and goods, from the customs authority, who has made the customs declaration.
Basic concepts
Residents - citizens of the Republic of Uzbekistan, as well as foreigners and persons without citizenship, who have a permanent place of residence in the Republic of Uzbekistan;
non-residents - who are not mentioned in the list of residents;
foreign currency - foreign currency denominations in circulation, as well as banknotes, treasury bills and coins, legitimate means of payment in a foreign country.
The Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from August 5, 2014 of N 2606 “About the order of filling and registration of the passenger customs declaration”.